Sari la conținut
Forum Roportal
rexi_1968

help - pareri despre analize

Postări Recomandate

Buna seara , bine v-am gasit .

Inainte de logare am citit multe intrebari si raspunsuri . Imi este foarte greu sa vorbesc despre

"problema" mea , dar as vrea sa aflu unele pareri , va rog.

De aproximativ 3 lui mi-am facut analizele si mi-a iesit HBS pozitiv, HCV negativ. Mi-am facut testele pentru ca in familie avem o persoana cu hepatita C si binenteles atunci nu m-am simtit bine.

Am tot amanat sa-mi fac investigatii, in topul prioritatilor erau: serviciul si sarbatorile.

Acum mi-am facut timp si pentru mine. Am unele rezultate , altele o sa le primesc pe la sfarsitul saptamanii.

Doresc sa-mi spuneti parerea Dvs. la urmatoarele rezultate:

 

Rezultat % g/dl

Albumine 54.5 3.71

Alfa 1 4.7 0.32

Alfa 2 10.1 0.69

Beta 14.4 0.98

Gamma 16.4 1.12

total proteine 6.8 g/dl

albumine/globuline 1.2

 

AST = 39,0 U/I

ALT = 28,0 U/I

 

Leucocite = 6.5

Hematii = 4.63

Hemoglobina = 14.3

Hematocrit = 43.5

Trombocite = 178

VEM = 94

Neutrofile = 70

Eozinofile = 1

Limfocite = 25

 

Imi cer scuze , sigur v-am plictisit , dar analizele mi-au fost trimise , n-am vorbit cu medicul si sunt niste denumiri foarte ciudate , n-am mai intalnit asemenea termeni. Am uitat sa va spun am 38 ani, n-am dureri de nici un fel, doar cand nu ma odihnesc imi este rau, sunt palida si imi este greata , nu pot suporta parfumul , mirosul de mancare, etc. Nu ma deranjeaza pentru ca nu ma tine mai mult de 2 zile doar ca in aceasta perioada merg la servici si colegele ma tot intreaba ce este cu mine.

 

Ca o incurajare pentru colegii de suferinta: sa fim bucurosi pentru ca stim ce avem sunt alti bolnavi care sufera mai mult sau o alta categorie care sunt mai bolnavi decat noi si ei nu stiu acest lucru, cand vor afla poate o sa fie prea tarziu. Nu ne lasam invinsi, totul o sa fie OK .

 

Sanatate multa si tot respectul meu pentru cei ce studiaza evolutia bolii.

R

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru lumea larga, tu esti doar o singura persoana,

dar tu poti insemna o intreaga lume pentru cineva anume.

 

 

Şi florile azi sunt geloase, Petreceţi, bucuraţi-vă de viaţa

văz

Editat de rexi_1968

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

imi cer scuze pentru ca insist. Revin cu rezultatele si intrebarile mele, va rog spuneti-va parerea.

Buna seara , bine v-am gasit .

Inainte de logare am citit multe intrebari si raspunsuri . Imi este foarte greu sa vorbesc despre

"problema" mea , dar as vrea sa aflu unele pareri , va rog.

De aproximativ 3 lui mi-am facut analizele si mi-a iesit HBS pozitiv, HCV negativ. Mi-am facut testele pentru ca in familie avem o persoana cu hepatita C si binenteles atunci nu m-am simtit bine.

Am tot amanat sa-mi fac investigatii, in topul prioritatilor erau: serviciul si sarbatorile.

Acum mi-am facut timp si pentru mine. Am unele rezultate , altele o sa le primesc pe la sfarsitul saptamanii.

Doresc sa-mi spuneti parerea Dvs. la urmatoarele rezultate:

 

Rezultat % g/dl

Albumine 54.5 3.71

Alfa 1 4.7 0.32

Alfa 2 10.1 0.69

Beta 14.4 0.98

Gamma 16.4 1.12

total proteine 6.8 g/dl

albumine/globuline 1.2

 

AST = 39,0 U/I

ALT = 28,0 U/I

 

Leucocite = 6.5

Hematii = 4.63

Hemoglobina = 14.3

Hematocrit = 43.5

Trombocite = 178

VEM = 94

Neutrofile = 70

Eozinofile = 1

Limfocite = 25

 

Imi cer scuze , sigur v-am plictisit , dar analizele mi-au fost trimise , n-am vorbit cu medicul si sunt niste denumiri foarte ciudate , n-am mai intalnit asemenea termeni. Am uitat sa va spun am 38 ani, n-am dureri de nici un fel, doar cand nu ma odihnesc imi este rau, sunt palida si imi este greata , nu pot suporta parfumul , mirosul de mancare, etc. Nu ma deranjeaza pentru ca nu ma tine mai mult de 2 zile doar ca in aceasta perioada merg la serviciu si colegele ma tot intreaba ce este cu mine.

 

Ca o incurajare pentru colegii de suferinta: sa fim bucurosi pentru ca stim ce avem sunt alti bolnavi care sufera mai mult sau o alta categorie care sunt mai bolnavi decat noi si ei nu stiu acest lucru, cand vor afla poate o sa fie prea tarziu. Nu ne lasam invinsi, totul o sa fie OK .

 

Sanatate multa si tot respectul meu pentru cei ce studiaza evolutia bolii.

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Rexi,

am facut o comparatie a valorilor tale cu valorile normale.

 

Proteine-Elektrophorese in Ser

Rezultat % g/dl

Albumine 54.5 3.71 normal 56-68 3,8-6,0

Alfa 1 4.7 0.32 normal 2-5 0,10-0,35

Alfa 2 10.1 0.69 normal 6-10 0,30-0,85

Beta 14.4 0.98 normal 8-14 0,50-1,10

Gamma 16.4 1.12 normal 10-20 0,65-1,60

total proteine 6.8 g/dl normal 6,6- 8,6 g la 100 ml

albumine/globuline 1.2 normal 1,2-1,5

 

Transaminase:

AST = 39,0 U/I

Normal 10- 35 U/L

ALT = 28,0 U/I

normal 10- 35 U/L

 

 

 

Leucocite = 6.5

normal 4,5-11x10^3 /mm3

Hematii = 4.63

normal 3,8-5,1 milioane/mm3

Hemoglobina = 14.3

normal: 12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iuliana, eu sunt Roxana , prietenii imi spun Roxi

multumesc mult, m-am uitat la valorile normale date de tine , nu ma pricep, azi trebuia sa-l sun pe medic pentru celelalte analize, dar nu am avut curaj, parca mi-ar fi frica de raspuns.

Spune-mi te rog daca slabitul, cearcanele ,paloarea fetei si in general o indispozitie totala (mai aes dupa ora 11 - 12 ) pot fi cauzate de hepatita B ? Lucrez de la ora 8 la 17 cu pauza de masa, nu depun efort fizic.

As indrazni sa te mai rog ceva daca poti sa-mi spui care dintre analize sunt mai putin bune si efectele lor in timp.

Iti multumesc din suflet ca mi-ai scris.

toate cele bune

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Roxana,

mie mi se par analizele tale bune, dar doar prin comparatie cu valorile normale. Din pacate nu pot sa-ti spun de ce te simti asa curios. Eu m-am simtit asa doar cind am fost gravida.

Ai avut starile astea si inainte sa sti de hepatita?. S-ar putea sa fie si psiho-somatic. Ai spus doctorului cum te simti? Doar un doctor in care ai incredere si caruia ii spui tot te poate ajuta. Tu ce rezultate mai astepti de care ti-e frica, ai facut viremia?

Eu in general fizic ma simt bine, deci daca nu aflam intimplator de hepatita as fi trait mai departe ca un om sanatos tun. Dar vestea asta m-a darimat i-ar acuma incep sa-mi revin pentru ca nu vreau sa ajut virusii ci sa-i distrug.

Pe curind Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Juliana,

Astept raspuns pentru Anticorpi anti Hbs si Antigeni v Anticorpi anti Hbe , asta inteleg de pe

biletul pe care-l am. In functie de aceste rezultate o sa stabileasca daca trebuie sa fac viremia, asa mi-a spus medicul.

In detalii n-am intrat, am ajuns prin cineva la medic si nu indraznesc deocamdata.

Starea de oboseala o aveam si inainte de a-mi face analizele.

Sper sa fie totul bine. Daca nu deranjez am sa-ti mai scriu cand am noutati.

Multumesc pentru incurajari, am sa-i distrug si eu (virusii).

S-auzim de bine.

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am vorbit cu medicul de la Cluj, mi-a comunicat telefonic ca in urma rezultatelor si a discutiilor purtate cu un domn prof.dr. Luciu , am hepatita B , din pacate este activa, dar pana in luna august imi sugereaza sa nu fac nici un fel de tratament, in luna august sa-mi repet analizele si o sa mi se stabileasca un tratament, comparand analizele de acum cu cele din august.

Ce parere aveti ? Ati mai intalnit cazuri asemanatoare?

Sanatate multa . Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello rexi. Medicii au mai intalnit cu siguranta asemenea cazuri. Ei te pun sa astepti 6 luni sa vada dc nu esti intr-o faza acuta. Eu nu stiu ce a vazut medicul in analize, dc ai facut doar antigenii si anticorpii Hbe si anticorpii Hbs, probabil ca medicul a vazut ca ai AgHbe pozitiv. Faptul ca ai insa transaminaze normale e un pic mai ciudat si tocmai de aceea s-au si gandit sa mai astepte. Poate fi si o faza imunotoleranta cand organismul nu recunoaste virusul, desi are loc o replicare masiva. In acest caz transaminazele sunt normale si AgHbe pozitiv. Insa doar un medic iti poate pune un diagnostic referitor la etapa in care te afli. In strainatate probabil ca nu te-ar fi pus sa astepti 6 luni ci te-ar fi propus pentru tratament chiar si din aceasta faza. Oricum nu e un diagnostic, pt ca nu sunt medic, e doar o presupunere pe baza unor rezultate pe care nici nu le ai, diagnosticul e pus la prima vedere chiar de medic: hepatita activa.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc d-nului Sky pentru raspuns dat

V-as ruga d-nule Sky daca puteti si aveti timp sa va uitati peste mesajele mele, am descris la un moment dat starea mea.

Cel mai mult ma deranjeaza cand mi se spune: arati rau, esti palida, ai slabit, etc

Zilnic am contact cu clientii , cu colegii , suntem 30 salariati. De mancat mananc, in fiecare zi la amiaza mananc mancare calda , fara grasimi, prajeli, de cand ma stiu eram o pretentioasa la mancare si nu mi-au placut grasimile , mama imi strecura prin tifon supa de pui, etc.

Va necajesc pe voi, ma descarc putin, parintii mei nu stiu de boala , daca le-as spune as avea constiinta incarcata, au o varsta inaintata, le-ar darama aceasta veste rea. Norocul meu este ca ei sunt la tara la 20 km de mine, doar la sfarsit de saptamana merg acasa si sunt un "actor" bun, cred eu.

 

Am uitat sa precizez ca medicul mi-a mai pus ca ultimele rezultate la analize le pastreaza el si daca intervine vreo problema pana in luna august sa-l contactez .

 

Imi cer scuze daca v-am plictisit . Va doresc numai bine, sanatate si multa incredere in ceea ce faceti.

 

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×