Sari la conținut
Forum Roportal
angelad

Operatie la sold-protezare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

Eu abia astazi am intrat pe acest forum si as vrea si eu sa intreb pe toata lumea daca cunoasteti un medic la care as putea apela pentru o operatie de sold. Am avut o luxatie congenitala de sold care a fost tratata cu gips in copilarie si m-am simtit bine pina la virsta de 31 de ani cind au inceput problemele. As vrea sa ma sfatuiti la cine sa apelez, care sunt riscurile, daca stiti costuri, (se pare ca am nevoie de o proteza de sold), etc....va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de o astfel de operatie. Pe net am gasit cate ceva si nu sunt lamurit de ce riscuri implica o astfel de operatie. Eu am toate articulatiile afectate de anchiloza, sufar de Poliartrita reumatoida stadiul-IV.

Pentru mai multe amanunte acceseaza adresa: http://www.ihopulele.ro/artrpl_intro.htm

 

Va doresc multa sanatate si succes.

Astept vesti de la tine daca ai rezolvat ceva.

Cu stima savarin.

www.savamarin.home.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Va sugerez sa incercati si intr-un spital privat din Brasov care arata ca in Germania. Se numeste CLINICCO si are medici grozavi. Mi-am operat in iunie tatal de coxartroza. Are acum proteza la soldul drept si toata ziua se plimba. Eu i-am gasit pe internet.

Va urez succes!

 

 

vezi www.clinicco.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un amic si-a operat sotia si i-a pus o proteza la sold, la euroclinic, in bucuresti, zilele trecute... l-a costat 40 000 ron... medicul i-a sugerat mai intai sa o opereze la spital la colentina, unde proteza e gratuita si tot el il opera...

operatia a reusit, amicul inca are sotia in spital ca n-a avut suficienti bani sa o externeze... mai ales ca n-a acceptat sa se opereze aproape gratis la colentina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna .eu nu am intrat niciodata p forumul acesta dar am vz ca se discuta ceea ce am eu nevoie .si anume operatie de sold .nu am un doctor bun care sa mi zica si mie ceva concret .poate sa ma ajute cineva va rog.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un amic si-a operat sotia si i-a pus o proteza la sold, la euroclinic, in bucuresti, zilele trecute... l-a costat 40 000 ron... medicul i-a sugerat mai intai sa o opereze la spital la colentina, unde proteza e gratuita si tot el il opera...

operatia a reusit, amicul inca are sotia in spital ca n-a avut suficienti bani sa o externeze... mai ales ca n-a acceptat sa se opereze aproape gratis la colentina...

 

 

buna

imi poti zice si mie cum se numeste doctorul ?multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un amic si-a operat sotia si i-a pus o proteza la sold, la euroclinic, in bucuresti, zilele trecute... l-a costat 40 000 ron... medicul i-a sugerat mai intai sa o opereze la spital la colentina, unde proteza e gratuita si tot el il opera...

operatia a reusit, amicul inca are sotia in spital ca n-a avut suficienti bani sa o externeze... mai ales ca n-a acceptat sa se opereze aproape gratis la colentina...

:rot:

si astazi m-ai facut sa rad de tine. a operat-o, l-a costat 40 000ron si nu a luat-o ca nu avea bani? deci n-a operat-o.iti dai seama cat inseamna 40 000roni? :rot:

ca un cunoscator al acelui spital iti spun ca informezi gresit lumea.

 

Ortopedie Preț Spitalizare

Extragere placa si suruburi, glezna 3500 RON * 1

Artrodeza articulatiei, neclasificata in alta parte 19200 RON * 4

Artroplastia totala de genunchi, unilateral 19200 RON * 4

Artroplastia totala de sold, unilateral 19200 RON * 4

Artroscopia genunchiului 4200 RON * 1

Artroscopia umarului 6300 RON * 1

Biopsia de parti moi 2000 RON * 1

Bursectomie olecraniana, prerotuliana 4500 RON * 1

Excizia chistului sinovial 4500 RON * 1

Excizia exostozei piciorului 4500 RON * 1

Excizia leziunii de tesut moale, neclasificata in alta parte 4200 RON * 1

Excizia nodulului mainii 5200 RON 1

Extragere material de osteosinteza 4500 RON * 1

Reducerea inchisa a luxatiei de cot 4500 RON * 1

Fracturi falange 4500 RON * 1

Fracturi metatarsiene 4500 RON * 1

Fracturi metacarpiene 4500 RON * 1

Fracturi scafoid 4500 RON * 1

Fracturi epifiza distala radius, antebrat, cot, humerus 7500 RON * 2

Fracturi cominutive clavicula, scapula 7500 RON * 2

Fracturi glezna, gamba (pilon tibial, platou tibial) 7500 RON * 2

Fracturi calcaneu, astragal 7500 RON * 2

Osteotomie genunchi/glezna 7500 RON * 2

Fracturi masiv trohanterian, col femural 10000 RON * 3

Fracturi supra si intercondiliene femur 10000 RON * 3

Fracturi diafiza femurala 10000 RON * 3

Indepartarea de brosa, surub sau fir metalic, neclasificata in alta parte 2400 RON * 1

Ligamentoplastie 10600 RON * 2

Meniscectomie artroscopica a genunchiului 4200 RON * 1

Operatie halus valgus (monturi) bilateral 7100 RON * 1

Operatie halus valgus (monturi) unilateral 4800 RON * 1

Osteosinteza, neclasificata in alta parte 6500 RON * 2

Osteotomia de os metatarsian cu fixare interna 6300 RON * 1

Reducerea deschisa a fracturii de cap sau colet al radiusului 5000 RON * 1

Reducerea inchisa a luxatiei de umar 4500 RON * 1

Revizie scolioza 12900 RON * 4

Sutura de ligament, neclasificata in alta parte 10600 RON * 1

Sutura de tendon/ tenorafii 4500 RON * 1

Tenoliza tendonului achilian extensor sau flexor al piciorului 2900 RON * 1

 

* nr de zile de spitalizare

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Azi a fost operat tata pt proteza de sold si se pare ca a fost cu succes. Operatia a avut loc la spitalul clinic de ortopedie si traumatologie, Tg Mures. pt cei interesati de detalii va stau la dispozitie pe e-mail "claudiu.timis@yahoo.com" sau pe id de messenger "claudiu.timis"

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Numele meu este Florin, am 32 de ani si in urma cu 3 ani am fost diagnosticat cu NACF (necroza cap femural) stadiu I-II. Initial am fost la o consulatie la Foisor si mi-au dat sa fac un RMN. La RMN a reiesit diagnosticul, apoi a inceput un calvat pentru ca am fost la Foisor si mi-au spus: proteza, la Municipal: proteza, la CFR: proteza, la Floresca: foraje decompresive, celule STEM din cresta iliaca (EDIT). Nu stiam pe cine sa cred si ce sa fac si m-am decis sa merg in Austria unde am primit aceeasi rezolvare ca la Floresca. M-am operat in Austria si apoi am fost la medicul de la Floresca sa ii multumesc pentru sfaturile corecte si am ramas la dlui sa ma urmareasca. Am facut 4 RMN de atunci, sunt bine, si ii multumesc pe aceasta cale pentru ca este un profesionist foarte bun pentru ca este foarte informat despre cele mai bune tratamente.

Editat de Darianna
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,domnule Florin va rog din suflet sa-mi scrieti si mie unde anume ati fost in Austria pt operatie,eu am acelasi diagnostic si am aceeasi dorinta de a merge in Austria pt operatie,am auzit ceva de o clinica in Kalwang,dar si in Viena,va rog frumos daca se poate sa scrieti mai multe detalii.Daca sunteti amabil scrieti-mi pe adresa cornelia_curac@yahoo.com.Va multumesc.

 

Buna ziua. Numele meu este Florin, am 32 de ani si in urma cu 3 ani am fost diagnosticat cu NACF (necroza cap femural) stadiu I-II. Initial am fost la o consulatie la Foisor si mi-au dat sa fac un RMN. La RMN a reiesit diagnosticul, apoi a inceput un calvat pentru ca am fost la Foisor si mi-au spus: proteza, la Municipal: proteza, la CFR: proteza, la Floresca: foraje decompresive, celule STEM din cresta iliaca (EDIT). Nu stiam pe cine sa cred si ce sa fac si m-am decis sa merg in Austria unde am primit aceeasi rezolvare ca la Floresca. M-am operat in Austria si apoi am fost la medicul de la Floresca sa ii multumesc pentru sfaturile corecte si am ramas la dlui sa ma urmareasca. Am facut 4 RMN de atunci, sunt bine, si ii multumesc pe aceasta cale pentru ca este un profesionist foarte bun pentru ca este foarte informat despre cele mai bune tratamente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×