Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ritualuri si Traditii ciudate in diverse religii, culte, secte...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine incepe ?

 

Ce ritualuri, traditii, obiceiuri, cutume vi se par ciudate, aiurea, absurde, creepy sau mai stiu eu ce...la diferitele religii, secte, culte ? De ce vi se par ca atare ?

 

Nu singularizam o religie anume. Exemple se pot da din absolut toate.

 

Nota: Ar fi bine ca de la inceput sa precizez ca exprimarea opiniilor se vrea a fi facuta strict dpdv personal, nu generalizant si nu universal valabil. Sper ca ati inteles. E una sa afirme omul "asa cred eu" si cu totul alta sa zica "asa este".

 

Chiar si cei care sunt tentati sa apara cu afirmatii de genul "asta este adavarul absolut logic valabil pentru toata lumea" sunt rugati sa ataseze totusi cuvintele "cel putin asa cred eu" sau orice alta variatiune cu termenul cred eu.

Afirmatiile absolute vor fi tratate cu atitudinea corespunzatoare. Valabil pentru atei cat si pentru credinciosi. :)

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In estul USA, nudismul a ajuns sa faca parte din ritualul de rugaciune dintr-o biserica.

"Preoţii lăcaşului bisericesc au dat tonul acestei noi metode de a se ruga, iar enoriaşii ascultători au urmat imediat exemplul, spunând că de când se roagă în acest mod se simt mult mai bine." Link

 

Wow. :rot:

 

Unul dintre obiceiurile care mie mi se par creepy rau de tot, este tinerea unui cadavru in casa pentru 3 zile in vazul tuturor, in special vara fara aer conditionat, incat ajunga sa puta de turba cartierul si sa curga zeama din el. E cumplit de dezgustator.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow. :rot:

 

Unul dintre obiceiurile care mie mi se par creepy rau de tot, este tinerea unui cadavru in casa pentru 3 zile in vazul tuturor, in special vara fara aer conditionat, incat ajunga sa puta de turba cartierul si sa curga zeama din el. E cumplit de dezgustator.

 

Ar avea de unde invata ,daca ar urma invataturile adevarate ale N Testament.

Acolo se lovesc de cazul lui Anania si Safira.

A murit unul,a fost ingropat imediat fara sa astepte sa vina sotul acasa.

Apoi a fost ingropat al doilea fara mult tam tam.

Asa se ingroapa pina ain ziua de azi la noi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ritual ciudat in ateism.

 

Desi nu cred in Dumnezeu, totusi spun:"sunt ateu, cu ajutorul lui Dumnezeu". :D In plus, desi nu dau doi bani pe credintele religioase, sunt inmormantati de aceiasi religiosi, cu aceleasi obiceiuri/ritualuri/traditii religioase. :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar avea de unde invata ,daca ar urma invataturile adevarate ale N Testament.

Acolo se lovesc de cazul lui Anania si Safira.

A murit unul,a fost ingropat imediat fara sa astepte sa vina sotul acasa.

Apoi a fost ingropat al doilea fara mult tam tam.

Asa se ingroapa pina ain ziua de azi la noi.

Adica evreii au reguli preluate din Noul Testament?

Este interzisa ingroparea mortului imediat, pentru ca poate revenii la viata, fiind atatea exemple in acest sens. Spre deosebire de restul religiilor unde moartea are ultimul cuvant de spus, in crestinism moartea poate fi biruita. De aceea trebuie tinut mortul 3 zile pentru a fi sigur ca sufletul lui nu-l trimite Dumnezeu inapoi pe pamant.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In USA , unii protestanti canta cantece vesele chiar si la inmormantari .

Asta e adevarul , de ce sa nu-l recunoastem ? :o:

 

Desi nu cred in Dumnezeu, totusi spun:"sunt ateu, cu ajutorul lui Dumnezeu". :D In plus, desi nu dau doi bani pe credintele religioase, sunt inmormantati de aceiasi religiosi, cu aceleasi obiceiuri/ritualuri/traditii religioase. :D

:lol:

 

Sarutarea mortului de catre rudele apropriate dupa slujba de ingropare in traditia ortodoxa

 

Ce ti se pare asa de ciudat ?

Un ultim " ramas-bun " .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarutarea mortului de catre rudele apropriate dupa slujba de ingropare in traditia ortodoxa

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica evreii au reguli preluate din Noul Testament?

Este interzisa ingroparea mortului imediat, pentru ca poate revenii la viata, fiind atatea exemple in acest sens. Spre deosebire de restul religiilor unde moartea are ultimul cuvant de spus, in crestinism moartea poate fi biruita. De aceea trebuie tinut mortul 3 zile pentru a fi sigur ca sufletul lui nu-l trimite Dumnezeu inapoi pe pamant.

 

Mai altule, putina logica!

Nu evreii au reguli preluate din N Testament ci N Testament povesteste intimplari si actiuni evreiesti.

Numai ca pe alocurea le-au mai modificat din interes.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai altule, putina logica!

Nu evreii au reguli preluate din N Testament ci N Testament povesteste intimplari si actiuni evreiesti.

Numai ca pe alocurea le-au mai modificat din interes.

Si Hristos a fost evreu, a fost pus in mormant din prima zi, dar femeile, care si atunci respectau ritualul evreiesc, au venit la mormant a treia zi ca sa continue ce nu au terminat.

Deci nu e vre-o diferenta asa cum lasi sa se inteleaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×