Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Taina reproducerii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Punctul de vedere medical asupra constiintei e unul de acest fel. Nu s-au facut experimente special pt asta, ci s-au tras concluzii din alte experimente din domeniul neurostiintelor. S-a vazut cum anumite probleme neurologice, psihice, cum anumite interventii la nivelul creierului medicamentos sau nu, modificau in mod vizibil constiinta de sine. Daca te lovesti la frunte sever iti pierzi logica, coerenta, te comporti haotic, daca sunt lezate arii de asociatie in cortex apar tot felul de ciudatenii, agnozii cum sunt numite tulburarile astea. De exemplu poti sa nu recunosti un obiect dupa pipait, sau sa intelegi ce-ti spune cineva dar sa nu stii sa scrii acel lucru, sau sa raspunzi, si cate si mai cate. Nu exista nicio dovada ca ar exista ceva in corpul uman independent care "zboara" de-acolo dupa moarte. In schimb exista dovezi ca modificari la nivelul cortexului au tot soiul de rezultate predictibile. Corpul uman e o masina, nimic mai mult.

Da, dar toate lucrurile astea descriu detalii ale interpretarii perceptiei si nu constienta de sine in sine. Una e sa explici mecanismul de proiectie a unui film pe perete (constiinta), alta e sa explici peretele (constienta de sine). "Peretele" este subiect tabu in stiinta moderna, nimeni nu-l poate explica. Este doar o presupunere ca s-ar forma de la sine acest "perete" prin "proiectie". O presupunere complet neargumentata, nedemonstrata ca si in cazul timpului considerat entitate fara argumente si demonstratii. Simple presupuneri (nedemonstrate nici macar rational, logic) ridicate la statut de adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca doar unii o experimenteaza si constientizeaza direct, iar multi nu, este cu totul alta problema.

 

Sa inteleg ca multe neveste experimenteaza si isi inseala sotul, in scopul reproducerii, cu dumnezeu? Pentru ca de multe ori am auzit femei spunand, referindu-se la propriul copil, mi l-a dat dumnezeu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, de-asta nici nu am spus ca e vreo dovada de nedemontat. Am spus doar ca pana acum nu s-au gasit indicii impotriva acestui fapt. Religia explica mai bine natura constiintei ? Daca spune ca e iubirea, nu a lamurit nimic... Iar chestia aia cu timpul nu e ridicata la rang de adevar. Sunt interpretari care se pot face pe marginea matematicii din acea teorie. Cine intelege cu adevarat lucrurile alea are alte opinii. Sunt teorii noi din QM care cred ca timpul intradevar nu e o dimensiune. Dar nici asta nu are pretentia ca spune adevarul ultim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun de demonstratie. Nu de experimentare.

Ca si vecina mea experimenteaza senzatia ca vin multi oameni mici prin picuratorul chivetei, insa de demonstrat inca nu a reusit nimic in acest sens.

 

Cine intelege destul de corect poate raspunde, dar nu neaparat si explica, deoarece ar insemna ca si cel caruia ii explica sa inteleaga cel putin aproape la fel de corect si complet, sau in alternativa sa il poarte pas cu pas spre o suficienta intelegere a existentei.

- Mentionez ca a fost doar o explicatie, si nu o atitudine aroganta.

 

In situatia asta sunt sfintii. Ei pot cel mult demonstra indirect, prin efectele vizibile ("miracolele") pe care si ceilalti le pot intelege si percepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca multe neveste experimenteaza si isi inseala sotul, in scopul reproducerii, cu dumnezeu? Pentru ca de multe ori am auzit femei spunand, referindu-se la propriul copil, mi l-a dat dumnezeu.

Incomplet, se spune ca 'mi-a dat Dumnezeu un copil frumos' sau alte caracteristici.

 

Mai distractiv este cand copilul este trecut la capitolul 'realizari' - de bine, de rau, am facut un copil.

Adica a dracului biologie, a fost invinsa de meritul edit - ca facem copii printr-un merit deosebit, nu pentru ca ne edit.

Editat de BlueSugar
Se vede ce am editat.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca multe neveste experimenteaza si isi inseala sotul, in scopul reproducerii, cu dumnezeu? Pentru ca de multe ori am auzit femei spunand, referindu-se la propriul copil, mi l-a dat dumnezeu.

Nice one. :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In situatia asta sunt sfintii. Ei pot cel mult demonstra indirect, prin efectele vizibile ("miracolele") pe care si ceilalti le pot intelege si percepe.

 

Cred ca am omis ceva esential.

Vecina amintita are diagnostic de schizofrenie paranoida de multi ani.

Este complet dezintegrata social si in final inutila atat societatii, cat si pentru ea.

Este doar o povara financiara si emotionala pentru familie.

Acum, daca si sfintii sunt in aceeasi situatie...ce sa zic?....sa ii eutanasiem bland, sau sa ii intretina financiar drept credinciosii?!

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]... ca facem copii printr-un merit deosebit, nu pentru ca ne f*&em.

 

Freud ne sopteste prin gura magica a unor psihologi ca, unii nu sunt binecuvantati cu acest merit.

Ca atare, ei nu fac copii, si compenseaza....

http://www.roportal....__p__1060772391

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In situatia asta sunt sfintii. Ei pot cel mult demonstra indirect, prin efectele vizibile ("miracolele") pe care si ceilalti le pot intelege si percepe.

 

Dar unde sunt aceste miracole ? Din gura toti stim sa facem miracole. Daca vad dovezi, imi pot schimba gandirea, altfel, nu am cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×