Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Taina reproducerii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Materia are o calitate sigura :exista sau nu exista....

Te inseli in sensul ca materia poate exista si sub forma de energie , a demonstrat-o Einstein. Iar in teoria Big-bang universul era redus la o concentrare ex traordinara de energie. Dupa mine existenta universului intr-una din forme , energie si/sau materie este vesnica

Dar oricum asta nu are nimic de-a face cu topicul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura diferenta intre om si celelalte mamifere consta in dezvoltarea creierului de a procesa mai multe date, ....

Bravo! Nu-ti ramane acum decat sa consideri serios si universul mental, care nu este doar o simpla capacitate mai dezvoltata fata de animale. In directia asta o sa descoperi si pacatul/eroarea lui Adam, precum si "fiinta fara asemanare pe planeta" care este Omul decazut acum in identificarea eronata cu carapacea animala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli .......

 

Am zis eu ceva de forma ei?!

 

Nuuu... constiinta nu "a aparut" la un moment dat. Ci ca principiu, ea a existat dintotdeauna. Ca principiu, intotdeauna a existat posibilitatea ca legile fizicii sa dea nastere la fiinte ce se vor intreba "Ce e constiinta ?" Prin urmare, si constiinta a existat ca principiu, dintotdeauna.

 

Ceea ce am spus: "Intrebarea despre constiinta implica constiinta." nu e o implicatie temporala, ci o implicatie logica.

 

Fiind o implicatie logica, a fost stabilit dintotdeauna, ca atunci cand fiintele vii vor aparea, ele vor avea automat constiinta.

 

Evident nu esti dispus sa renunti ,dar iarasi nu pot fi de acord.Daca presupui despre constiinta ca ar fi un atribut al materiei, atunci nu poti sustine ca a existat dintotdeauna sub forma de "principiu" .Drumul de la principiu la atribut material nu-l poti demonstra nici macar la nivel speculativ, daca folosesti doar argumente materiale.

Dupa cum spuneam,materia indiferent de forma ei, exista sau nu exista ,iar atunci cand nu exista nu are ce sa faca "Bang" si nici purtator pentru informatia numita necesitatea constiintei nu exista.Doar daca nu cumva constiinta asta este premergatoare materiei si putem sa o numim Dumnezeu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am spus: "Intrebarea despre constiinta implica constiinta." nu e o implicatie temporala, ci o implicatie logica.

 

Cred ca vrei sa spui necesitate logica. Nu, nu e logic necesar, la fel cum nu e logic necesar sa existe centauri sau inorogi pentru simplul faptul ca eu imi pun intrebari despre ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce ipoteticul Dumnezeu a facut ca procreerea sa fie atat de intima si de placuta?

Putea face ca reproducerea umana sa se reduca la amestecatul a doi scuipati intro baltoaca :yahoo:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles ce vroiam sa spun.

Prin "animal" am vrut sa spun, literarmente, un animal (caine, pisica, leu etc.)

Fiecare copil primeste de la nastere un suflet indiferent unde traieste; respectiv un unger pazitor la Sfantul Botez.

 

Tu chiar crezi ceea ce spui?! >_< Incearca tu sa duci un copil in jungla, izoleaza-l de oameni si de civilizatie, intoarce-te peste cativa ani la el, si vezi daca stie sa vorbeasca, sa scrie, sau sa citeasca...

 

http://historia.ro/node/4612

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar crezi ceea ce spui?! >_< Incearca tu sa duci un copil in jungla, izoleaza-l de oameni si de civilizatie, intoarce-te peste cativa ani la el, si vezi daca stie sa vorbeasca, sa scrie, sau sa citeasca...

Sa nu uitam ca acel copil poarta "pacatul lui Adam" datorita caruia se gaseste in incapacitatea de a intelege corect lumea fara sprijin din partea celor care inteleg mai multe. Nu ne ramane decat sa intelegem mai exact ce este "pacatul lui Adam", intelegere care ar explica de ce copilul fara indrumare ramane la stadiul de animal.

Editat de M:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca acel copil poarta "pacatului lui Adam" datorita caruia se gaseste in incapacitatea de a intelege corect lumea fara sprijin din partea celor care inteleg mai multe. Nu ne ramane decat sa intelegem mai exact ce este "pacatul lui Adam", intelegere care ar explica de ce copilul fara indrumare ramane la stadiul de animal.

 

Dumnezeu L-a pedepsit pe Adam ( si pe Eva) pentru neascultare, tocmai pentru ca mancand din pomul cunoasterii binelui si raului au capatat capacitatea de a intelege corect lumea :yahoo:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu L-a pedepsit pe Adam ( si pe Eva) pentru neascultare, ...

Corect.

 

...tocmai pentru ca mancand din pomul cunoasterii binelui si raului au capatat capacitatea de a intelege corect lumea :yahoo:

De fapt este exact invers. Ar trebui inlocuit "capacitatea" cu "incapacitatea", de unde rezulta:

 

...tocmai pentru ca mancand din pomul cunoasterii binelui si raului au capatat incapacitatea de a intelege corect lumea :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca acel copil poarta "pacatul lui Adam" datorita caruia se gaseste in incapacitatea de a intelege corect lumea fara sprijin din partea celor care inteleg mai multe. Nu ne ramane decat sa intelegem mai exact ce este "pacatul lui Adam", intelegere care ar explica de ce copilul fara indrumare ramane la stadiul de animal.

 

:lol: Daca ai fi accesat linkul pe care l-am pus in mesajul anterior si te-ai fi documentat putin - ai fi vazut ca acei copii care au ajuns in aceasta stare grava - au suferit diverse drame: s-au ratacit, au fost parasiti de parinti alcoolici etc. Singurul lor "pacat" e ca viata a fost prea vitrega cu ei. Trecand peste asta - eu am venit cu teoria unui copil abandonat intentionat in salbaticie. N-as vrea sa se faca un astfel de experiment crud - pentru ca sunt constient ca acel copil ar deveni ca cei exemplificati in acel articol de mai sus, dar ca teorie ar trebui sa realizam cu totii ca un copil izolat de societate este privat de constiinta. Deci pana la urma - reproducerea e mai mult un fenomen natural decat un act creator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×