Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Taina reproducerii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca ceea ce numim si percepem ca fiind Sinele e doar produsul interactiunii dintre senzatii, perceptii, ganduri, emotii etc.

Exact. Senzatii, perceptii, ganduri, emotii ce sunt generate in mod automat de creier, fara ca "noi" sa avem vreun control asupra lor.

 

Vezi ce inseamna sa incerci sa explici ceva ilogic?! Ajungem la astfel de explicatii fara logica.De aceea am tot spus eu ca varianta castigatoare cel putin la capitolul logica si probabilitate, este creatia (supranaturala) urmata de evolutie(naturala).

Ce e ilogic in explicatia mea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creatie sau fenomen natural?!

 

Am putea spune ca sunt 2 etape distincte , unul este cel al nasterii fizice ( care se regaseste la orice animal ) si a doua etapa cea al nasterii spirituale (divine) prin botez care poate diferi de la o religie la alta prin forma sau varsta la care are loc si care este legarea naturii divine de cea umana.

Nasterea este de fapt atat fizica cat si spirituala - este ceea ce ne separa de alte animale! 8)

 

Deci daca nu esti botezat nu esti om ? Adica esti zombie ? Mie mi se pare ca un om care e botezat e la fel de normal ca si restul. Sau gresesc ? Am vazut si oameni botezati cu mai putina divinitate decat a unui caine.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca privim din perspectiva biblica reproducerea umana ridica un semn de intrebare. Pentru pacatul sau "de moarte" Eva si urmasele ei au fost blestemate de Dumnezeu sa nasca in chinuri . Dar femeii i s-a lasat placerea actului sexual :stars: Este o decizie ilogica a divinitatii atata timp cat El a poruncit oamenilor sa se inmulteasca. Mi s-ar parea mult mai logic ca pedeapsa divina sa-i fi luat femeii placerea sexuala [asta ar insemna o pedeapsa :o: ] dar sa nu sufere la nastere indeplinind porunca divina....

 

Deci daca nu esti botezat nu esti om ? Adica esti zombie ? Mie mi se pare ca un om care e botezat e la fel de normal ca si restul. Sau gresesc ? Am vazut si oameni botezati cu mai putina divinitate decat a unui caine.

 

Si cand te gandesti ca mai mult de trei sferturi din populatia terei nu e botezata...Oare ei n-au suflet?

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce e ilogic in explicatia mea ?

Materia are o calitate sigura :exista sau nu exista.Atunci cand nu exista,nici un proces natural din Univers nu o poate face sa existe,cu atat mai putin sa dezvolte caracteristici precum constiinta, asa din senin.Ce sa spun,a "simtit" nevoia,materia aceea care culmea, nici nu exista initial,sa aiba constiinta si i-a aparut subit chestia, doar ce s-a intrebat ce dracului o fi aia constiinta?! Total ilogic ,ba chiar o speculatie trasa de par.In comparatie cu asta,calea supranaturala este infinit mai logica.

 

 

 

Si cand te gandesti ca mai mult de trei sferturi din populatia terei nu e botezata...Oare ei n-au suflet?

Ba au, cum nu?! Toti avem.Doar ca unele suflete vor fi mantuite altele nu,ceea ce este cu totul altceva.Cat despre botez, sa zicem ca in masura in care Biblia este ceea ce pretind crestinii ca este,botezul este si el in aceiasi masura necesar spre mantuire.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa stabilim daca nasterea omului e un fenomen divin sau natural

 

Daca omul ar fi aparut ca urmare a modelarii sale de catre o fiinta divina si atotputernica, dupa chipul si asemanarea sa, atunci fiinta umana nu ar mai fi semanat, ca functionare biologica, cu alte mamifere din regnul animal, ci ar fi fost o fiinta fara asemanare pe planeta!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca omul ar fi aparut ca urmare a modelarii sale de catre o fiinta divina si atotputernica, dupa chipul si asemanarea sa, atunci fiinta umana nu ar mai fi semanat, ca functionare biologica, cu alte mamifere din regnul animal, ci ar fi fost o fiinta fara asemanare pe planeta!

Dar Este! Insa nu-si da seama, cazut fiind in eroarea lui Adam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Materia are o calitate sigura :exista sau nu exista.Atunci cand nu exista,nici un proces natural din Univers nu o poate face sa existe,cu atat mai putin sa dezvolte caracteristici precum constiinta, asa din senin.Ce sa spun,a "simtit" nevoia,materia aceea care culmea, nici nu exista initial,sa aiba constiinta si i-a aparut subit chestia, doar ce s-a intrebat ce dracului o fi aia constiinta?! Total ilogic ,ba chiar o speculatie trasa de par.In comparatie cu asta,calea supranaturala este infinit mai logica.

 

 

Ba au, cum nu?! Toti avem.Doar ca unele suflete vor fi mantuite altele nu,ceea ce este cu totul altceva.Cat despre botez, sa zicem ca in masura in care Biblia este ceea ce pretind crestinii ca este,botezul este si el in aceiasi masura necesar spre mantuire.

Botezul este inceputul indoctrinarii copilului...cu povestile religioase....iar la maturitate omul ajunge exact asa cum isi doresc conducatorii sistemului. ...un sclav indoctrinat,manipulat,spalat la creier...si bagat in ceata de religie,societate,etc.....

Editat de andi_
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Este! Insa nu-si da seama, cazut fiind in eroarea lui Adam.

 

Omul functioneaza biologic precum toate mamiferele, nicidecum precum se doreste de catre credinciosi a fi considerata divinitatea sau daca omul functioneaza precum divinitatea, atunci aceasta este una prea banala pentru a fi luata in seama!

 

Singura diferenta intre om si celelalte mamifere consta in dezvoltarea creierului de a procesa mai multe date, iar aceasta capacitate s-a dezvoltat in timp datorita adaptarii la mediu si necesetatii omului de a supravietui intr-o lume in care dotarea sa fizica nu era competitiva cu a celorlalte animale de prada.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Materia are o calitate sigura :exista sau nu exista.Atunci cand nu exista,nici un proces natural din Univers nu o poate face sa existe,cu atat mai putin sa dezvolte caracteristici precum constiinta, asa din senin.Ce sa spun,a "simtit" nevoia,materia aceea care culmea, nici nu exista initial,sa aiba constiinta si i-a aparut subit chestia, doar ce s-a intrebat ce dracului o fi aia constiinta?! Total ilogic ,ba chiar o speculatie trasa de par.In comparatie cu asta,calea supranaturala este infinit mai logica.

Nuuu... constiinta nu "a aparut" la un moment dat. Ci ca principiu, ea a existat dintotdeauna. Ca principiu, intotdeauna a existat posibilitatea ca legile fizicii sa dea nastere la fiinte ce se vor intreba "Ce e constiinta ?" Prin urmare, si constiinta a existat ca principiu, dintotdeauna.

 

Ceea ce am spus: "Intrebarea despre constiinta implica constiinta." nu e o implicatie temporala, ci o implicatie logica.

 

Fiind o implicatie logica, a fost stabilit dintotdeauna, ca atunci cand fiintele vii vor aparea, ele vor avea automat constiinta.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×