Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Taina reproducerii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eheee... mai ai tu multe de invatat. De exemplu, 1+1=2 nu e de la Dumnezeu.

Da de la cine e?

Daca 1 om + 1 om = 3 oameni (adica tocmai nasterea) inseamna ca totul e de la Dumnezeu.

 

Natural - adica de la natura, si divin - adica planificat de un zeu sau de un creator (cum vrei sa-i zici).

Bine, nu poate fi de la natura, pune tu 2 pietre una langa alta si lasa-le sa vezi daca fac pui. Daca nu fac inseamna ca nu e de la natura, daca fac atunci ai dreptate.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Momentul ori stadiul procesului natural, in care apare ori nu sufletul ca dar divin in ecuatie, este o problema extrem de spinoasa,nedeslusita inca si tocita fara folos de mireni ,oameni de stiinta sau clerici, dintotdeauna.In aceasta directie,informatiile pertinente sau macar inedite ar fi interesante.

Sufletul e un proces fizic/logic. Dupa parerea mea, sufletul exista pentru ca altfel ar fi existat paradoxul zombie-lor filozofici. Iar cum paradoxurile nu pot exista, a fost absolut necesara existenta sufletului/constiintei.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophical_zombie

 

LE: Sa mai explic o data pe scurt care e ideea: Legile fizicii ar fi creat automat fiinte (fara suflet/constiinta), care si-ar fi pus intrebarea: Ce e constiinta ? Fireste, asta e ceva ilogic. Cum se poate ca cineva fara constiinta, sa se intrebe "Ce e constiinta ?" ? Prin urmare, ca acest lucru ilogic sa nu se intample, fiintele create de legile fizicii, au automat constiinta. Ce e constiinta/sufletul ? E pur si simplu doar rezolvarea acestei inconsistente logice. Atata.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LE: Sa mai explic o data pe scurt care e ideea: Legile fizicii ar fi creat automat fiinte (fara suflet/constiinta), care si-ar fi pus intrebarea: Ce e constiinta ? Fireste, asta e ceva ilogic. Cum se poate ca cineva fara constiinta, sa se intrebe "Ce e constiinta ?" ? Prin urmare, ca acest lucru ilogic sa nu se intample, fiintele create de legile fizicii, au automat constiinta. Ce e constiinta/sufletul ? E pur si simplu doar rezolvarea acestei inconsistente logice. Atata.

Si atunci se naste paradoxul zobie-ului constiintei: cum poate o neconstiinta sa creeze o constiinta?.

Pai e logic ca daca nu poate sa se intrebe despre constiinta, sa o creeze ar fi infinit mai greu.

Deci eclar ca sufletul si constiita sunt creatie divina.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de clar este insa imi pare cu siguranta mai logica aceasta presupunere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci se naste paradoxul zobie-ului constiintei: cum poate o neconstiinta sa creeze o constiinta?.

Pai e logic ca daca nu poate sa se intrebe despre constiinta, sa o creeze ar fi infinit mai greu.

Deci eclar ca sufletul si constiita sunt creatie divina.

Nu exista liber arbitru. Totul functioneaza pe baza legilor fizicii. Legile fizicii creeaza la un moment dat o fiinta ce intreaba in mod AUTOMAT: "Ce e constiinta ?" Deci practic limba si gura lui se misca in asa fel incat sa produca propozitia: "Ce e constiinta ?". In mod automat. Practic legile fizicii creeaza un robot care pune automat aceasta intrebare, fara ca acel robot sa stie ce face. El doar functioneaza pe baza unor legi.

 

Eiii... pentru ca aceasta intrebare apare, si mai mult: apare in mod AUTENTIC, automat este generata si acea chestie la care se refera intrebarea, respectiv este generata si constiinta.

 

Acest lucru nu se aplica si la intrebarea: "Ce este Mos Craciun ?" pentru a demonstra ca Mos Craciun exista. In acest caz nu se aplica, deoarece intrebarea "Ce este Mos Craciun ?" nu este o intrebare autentica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creatie sau fenomen natural?!

 

Am putea spune ca sunt 2 etape distincte , unul este cel al nasterii fizice ( care se regaseste la orice animal ) si a doua etapa cea al nasterii spirituale (divine) prin botez care poate diferi de la o religie la alta prin forma sau varsta la care are loc si care este legarea naturii divine de cea umana.

Nasterea este de fapt atat fizica cat si spirituala - este ceea ce ne separa de alte animale! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea este de fapt atat fizica cat si spirituala - este ceea ce ne separa de alte animale! 8)

Si animalele au senzatii. Nu va mai credeti voi mai cu moț. Fiecare are anumite nivele de intelegere a lumii, pe baza complexitatii propriului creier. Un caine intelege lumea mai bine ca un gandac. Un om mai bine ca un caine. Eu mai bine ca voi. Extraterestrii mai bine ca mine. "Sufletul" nu e un fenomen unic noua. Ci e un fenomen ce creste in complexitate de la o specie la alta, pe baza complexitatii fizice a creierului respectivelor specii.

 

Da de la cine e?

Daca 1 om + 1 om = 3 oameni (adica tocmai nasterea) inseamna ca totul e de la Dumnezeu.

Bine, foloseste tu matematica 1+1=3 sa construiesti cladiri, masini, etc, si vino si spune-mi ce succes ai. Hai sa nu o dam in filozofii de 2 bani.

Editat de Abc2009ro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista liber arbitru. Totul functioneaza pe baza legilor fizicii. Legile fizicii creeaza la un moment dat o fiinta ce intreaba in mod AUTOMAT: "Ce e constiinta ?" Deci practic limba si gura lui se misca in asa fel incat sa produca propozitia: "Ce e constiinta ?". In mod automat. Practic legile fizicii creeaza un robot care pune automat aceasta intrebare, fara ca acel robot sa stie ce face. El doar functioneaza pe baza unor legi.

 

Eiii... pentru ca aceasta intrebare apare, si mai mult: apare in mod AUTENTIC, automat este generata si acea chestie la care se refera intrebarea, respectiv este generata si constiinta.

 

Acest lucru nu se aplica si la intrebarea: "Ce este Mos Craciun ?" pentru a demonstra ca Mos Craciun exista. In acest caz nu se aplica, deoarece intrebarea "Ce este Mos Craciun ?" nu este o intrebare autentica.

 

Vezi ce inseamna sa incerci sa explici ceva ilogic?! Ajungem la astfel de explicatii fara logica.De aceea am tot spus eu ca varianta castigatoare cel putin la capitolul logica si probabilitate, este creatia (supranaturala) urmata de evolutie(naturala).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce constiinta are un copil izolat cu totul de societate si lasat sa creasca in natura la fel ca oricare alt animal?!

 

N-ai inteles ce voriam sa spun .

Prin "animal" am vrut sa spun , literarmente , un animal ( caine , pisica , leu etc.)

Fiecare copil primeste de la nastere un suflet indiferent unde traieste ; respectiv un unger pazitor la Sfantul Botez .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in existenta unei entitati independente numita suflet, diferita de corp. Resping dualismul de orice fel, la fel si monismul de tip idealist. Cred ca ceea ce numim si percepem ca fiind Sinele e doar produsul interactiunii dintre senzatii, perceptii, ganduri, emotii etc. Cred ca omul este un sistem deschis, facand schimburi de materie, informatie si energie (nu, nu din aia spirituala) cu mediul.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×