Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Taina reproducerii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fara nicio intentie de a face misto :o: vreau sa stabilim daca nasterea omului e un fenomen divin sau natural - pentru ca in cazul in care e un fenomen natural (biologic) - (si opinia mea e ca chiar asa este) - dumnezeu practic nu exista, iar adevarul care ramane e evolutia.

 

P.S. Am cautat prin topicele de pe roportal si n-am gasit niciun topic care sa trateze strict acest subiect. Daca totusi s-a mai discutat - mea culpa! :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place titlul. :D Dupa credinciosi, suntem tot de la Dumnezeu, ca fiecare corp primeste un suflet de la El. Dar saracul God, e supus la tot mai multa munca de producere a sufletelor, la cat creste populatia in ziua de azi. :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista dupa mine nicio "taina" a reproducerii. Este doar un proces caracteristic materiei vii care are drept scop perpetuarea speciei.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea fizica a omului nu ese neaparat cava divin , ci mai mut ceva uman .

 

Totusi , din punct de vedere medical , un copil are mai multe sanse sa fie handicapat decat sanatos , deci se poate vorbi de o interventie divina .

Apoi fiecare copil primeste un suflet , spre deosebre de animale , deci alta interentie divina .

 

Dar totusi simplul act al reproducerii si respectiv al nast erii propriu zise reprezinta o actiune umana , incurajata de Dumnezeu ( " Mergeti de va inmultiti si umpleti tot Pamantul ! ") .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Totusi , din punct de vedere medical , un copil are mai multe sanse sa fie handicapat decat sanatos , deci se poate vorbi de o interventie divina .

Apoi fiecare copil primeste un suflet , spre deosebre de animale , deci alta interentie divina .

 

 

Nasterea nu este nici divina nici umana , mamiferele nasc toate la fel. Deci nu se poate pune nici problema existentei unui "suflet" de sorginte divina cel putin din acest punct de vedere.

Justifica te rog ceea ce am bolduit

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa stabilim daca nasterea omului e un fenomen divin sau natural - pentru ca in cazul in care e un fenomen natural (biologic) - (si opinia mea e ca chiar asa este) - dumnezeu practic nu exista, iar adevarul care ramane e evolutia.

Ce logica ateista, cum adica daca e natural sau divin?

Absolut totul e de la Dumnezeu. Faptul ca se intampla des si dupa o lege bine stabilita demonstreaza ca e de la Dumnezeu.

Iar copilul este om din primul moment al vietii lui, avortul e cea mai oribila crima.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi fiecare copil primeste un suflet, spre deosebre de animale, deci alta interventie divina.

 

Ce constiinta are un copil izolat cu totul de societate si lasat sa creasca in natura la fel ca oricare alt animal?!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut totul e de la Dumnezeu.

Eheee... mai ai tu multe de invatat. De exemplu, 1+1=2 nu e de la Dumnezeu. Ci pur si simplu e. Si la fel e totul. Totul e doar un sistem logic, inclusiv lumea fizica, inclusiv constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce logica ateista, cum adica daca e natural sau divin?

Absolut totul e de la Dumnezeu. Faptul ca se intampla des si dupa o lege bine stabilita demonstreaza ca e de la Dumnezeu.

Iar copilul este om din primul moment al vietii lui, avortul e cea mai oribila crima.

 

Natural - adica de la natura, si divin - adica planificat de un zeu sau de un creator (cum vrei sa-i zici).

 

Ca totul vine de la zeu - e parerea ta! Vemans a explicat mai bine. :) Cat despre faptul ca se intampla des si "bine stabilit" e pentru ca omul are in el instinctul de supravietuire. Perpetuarea speciei e o ramura a acestui instinct.

 

P.S. Nu am pomenit nicaieri de avort. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul impuls este sa inchid si sa arhivez acest topic.Il mai lasam poate se dezvolta cumva ,incat sa-mi infirme prima parere,anume aceea ca este o aiureala.Repet este strict parerea mea personala, dar daca tema era de fapt existenta sau nu a sufletului,a contributiei divine la natura umana,erau destule topice deschise cu referire la acest subiect.

Cat priveste fenomenul reproducerii si nasterii, este evident unul natural.Momentul ori stadiul procesului natural, in care apare ori nu sufletul ca dar divin in ecuatie, este o problema extrem de spinoasa,nedeslusita inca si tocita fara folos de mireni ,oameni de stiinta sau clerici, dintotdeauna.In aceasta directie,informatiile pertinente sau macar inedite ar fi interesante.

Afirmatiile arogante fara acoperire,agresive,jignitoare,generatoare de flame sau off topic, nu le consider interesante si in favoarea mentinerii topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×