Sari la conținut
Forum Roportal
Bloody'Charity'Rackham

Unicitatea sfideaza "Normalitatea" ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asadar, sa ne reamintim ca suntem Unici si totodata apartinem de "Marele Tot", dupa cum spunea un suflet drag.

Cum poti sa fii si unic si parte din marele tot? E ca si cum ai zice ca decedatul are si un mormant individual si e parte si dintr-o groapa comuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa fii si unic si parte din marele tot? E ca si cum ai zice ca decedatul are si un mormant individual si e parte si dintr-o groapa comuna.

 

Eu am mai zis ca tu nu esti binecuvantat.

Cu harul gandirii logice.

Cum dracu' sa faci parte din cele 7 miliarde oameni, si sa ai ADN unic?!

Iata o intrebare pe marginea careia putem filozofa....Intens.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni , desi exista definitiile in dex nu poate sa defineasca normalitatea pentru ca tine de subiectivism de fiecare om in parte de interese si situatii.

 

Unele aprecieri despre normalitate tin de subiectivism, altele nu. De ex. este normal ca oamenii sa aiba 2 maini, 2 picioare, 2 ochi, etc. acestea tin de o apreciere obiectiva a normalitatii, pe cand normalitatea comportamentului si psihicului tin de o apreciere subiectiva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce descrii tu este Cauzalitate Probabilistica.

 

Nu este Logica, precum ar trebui sa fie Normalitatea.

 

Daca Normalitatea este ilogica, ce mai conteaza probabilitatile sale, sau cauzele si consecintele eventuale?

 

O alte intrebare si mai buna:

 

"Normalitatea este Logica?" sau este ilogica ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu' sa faci parte din cele 7 miliarde oameni, si sa ai ADN unic?!

Iata o intrebare pe marginea careia putem filozofa....Intens.

Pai n-ai inteles, ar fi vorba ca ai un ADN unic in timp ce esti bucata componenta din totul intitulat 7 miliarde.

Sau ADN-ul mainii tale sa fie unic si altul decat ADN-ul piciorului tau etc.

Ce zici de astea, cat is de logice?

 

Unele aprecieri despre normalitate tin de subiectivism, altele nu. De ex. este normal ca oamenii sa aiba 2 maini, 2 picioare, 2 ochi, etc. acestea tin de o apreciere obiectiva a normalitatii, pe cand normalitatea comportamentului si psihicului tin de o apreciere subiectiva.

Eu as zice ca totusi sunt legi cel putin la nivel de stat (tara) care sunt stabilite valabile pentru toata lumea.

Nu cred sa fie o tara care sa aiba legi individuale pentru fiecare individ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-ai inteles, ar fi vorba ca ai un ADN unic in timp ce esti bucata componenta din totul intitulat 7 miliarde.

 

Da, intr-adevar ADN-ul este unic pentru fiecare om in parte, doar genomul este specific speciei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea de ADN care contine informatia genetica pentru codificarea structurii si functiei mainii, chiar este unica si diferita de cea care contine informatia genetica echivalenta pentru picior.

Deci, nu am priceput exemplul si asocierea.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa fii si unic si parte din marele tot? E ca si cum ai zice ca decedatul are si un mormant individual si e parte si dintr-o groapa comuna.

 

No, draga '_altul', da'ce-i de neinteles aci?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea de ADN care contine informatia genetica pentru codificarea structurii si functiei mainii, chiar este unica si diferita de cea care contine informatia genetica echivalenta pentru picior.

Deci, nu am priceput exemplul si asocierea.

Da dar portiunea nu e independenta, e parte componeta din ADN.

Deci individul nu poate fi si independent si parte componenta din marele tot? Ori e independent ori e sclavul marelui tot.

 

No, draga '_altul', da'ce-i de neinteles aci?!

Cum au reusit cei care au inventat teoria asta, sa fie atat de posedati?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×