Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Capu' sus pentru toti romanii din Romania si de pe afara.  La cine i rusine sa zica "SUNT ROMAN"  la perete praf de voi sunteti ai nimanui

[snapbacca]48968[/snapbacca]

extraordinar dom-le!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi straini nici nu stiu unde e Romania sau daca exista.

Pentru ca tot ati pomenit de italieni, hoti mai mari ca ei nu exista nicaieri in lume! :-

[snapbacca]6898[/snapbacca]

Subscriu. Unui italian i-am facut niste proiecte de ambalaje de sampon, care a apucat sa le foloseasca, deci sa vinda marfa ambalata in acele flacoane si etichete, si am ramas doar cu avansul, in ciuda contractului. Altuia i-am facut niste CD-uri de prezentare. Am lucrat o gramada, m-am suit pe macarale, am facut poze cu utilajele care le produce, am stat noptile sa termin lucrarile in termen. Si de data asta am patit la fel: am ramas cu avansul.

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN :wub: :o: :)

 

SI EU. mAI ALES DE CAND AM AUZIT MELODIA AIA SPANIOLA DE SUCCES > STITI CARE. AIA CU MA C... PE C....... AIA DE ROMANI . NEMAIPOMENIT,

[snapbacca]34673[/snapbacca]

 

Pai de melodia aia de succes nu noua ar trebui sa ne fie rusine ci idiotilor care au compus-o si care o difuzeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta tema.

Acum 15 ani cind plecam din Romania eream mindru si eu ca apartin natiunii acesteia. Intre timp mi-a mai trecut. Desigur o sa mor cu tricolorul in mina ........dar mai mult de capos decit din convingere.

M-am tot gindit cei tipic pentru roman.

Romanul stie sa faca orice !

E drept ca la urma scirtie si face fum...........dar oarecum functioneaza !

Un neamt nu stie decit meseria lui (daca-i timplar.........nu-i si sudor si nici nu incearca),

dar pe aceea o stapineste.

Dupa 15 ani m-a intrebat un coleg neamt daca sa mearga in Romania sau nu.

I-am spus ca ar fi trebuit sa o faca acum 15 ani, acum sa-si dea pace si sa mai astepte citiva pina se poate merge!

Cum puteam sa-i explic cele 24 de ore de stat la granita, fara Wc, cu "pilosii" care se strecoara sub protectia granicerilor incontinuu in fata? Cum puteam sa-i explic ca granicerul isi face parte din ce are el in portbagaj ?

Cum poti sa-i explici unu-i om ca in 300 cam te prinde radarul de nenumarate ori avind exces de viteza chiar daca tu mergi dupa o caruta ?

Cum poti sa-i explici diferenta dintre ce platesti si ceea ce primesti pentru banii tai ?

Cum poti sa-la faci sa inteleaga preturile diferite pentru el si restul lumii ?

Cum il poti face sa intelaga ca-i normal sa platesti la un Wc public......ca sa inoti prin excremente ?

Si pot continua asa pina la sfirsitul anului.

Pentru mine , ca si pentru voi, mita, ciubucul,relatiile sint normalitate..........pentru el nedreptate strigatoare la cer !

Desigur sint multe lucruri pentru care poti fi mindru ca esti roman.........dar majoritatea lor nu se vad de catre cel venit in tara ta. De cele care se vad, nu prea stiu cum poti fi mindru?

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o persoana care este corecta si cinstita ,nu are de ce sa-i fie rusine ca este roman ;peste tot in lume sunt paduri si cu uscaturi ,dar padurea nu diapare;totul e sa fim uniti;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la cei care sunt mandri ca sunt romani si care se afl apeste hotare.

Nu stiu daca la unii nu cunva mandrie = prostie.Eu nu am putut fi mandru atata timp cat eram privit de orice strain ''de sus'',atata timp cat oricare cetatean din vestul europei avea intaietate peste tot iar eu,ca roman trebuia sa astept,sa ma rog,sa indur.Nu am putut fi mandru ca am plecat din tara mea unde aveam oportunitati de a imi cumpara un aspirator in rate si de a-mi blinda caloriferele pentru ca factura de caldura era ''minunata''.Nu pot fi mandru doar pentru ca romanii sunt buni la toate dar se consoleaza si mor in conditia care o au si care o avea un neamt sau un francez cu zeci si zeci de ani in urma.Nu pot fi mandru ca sunt roman doar pentru niste nume ca Preda,Cioran,Eminescu;Comaneci,Hagi sau Lotul National De fizica.Nu avem nimic...acesta este adevarul.Peisajele de care vorbesc unii sunt doar niste maracini.Dracula... 8) Despre Dracula multi stiu ca ar fi existat in Anglia.Istorie!In comparatie cu a altor popoare istoria noastra e un fel de poezie de 3 strofe pe langa ''Luceafarul'' lui Eminescu.Limba nu avem.Cuvinte imprumutate de peste tot.

Poate gresesc.poate...Dar nu inteleg ceva.Eu cred ca esti mandru de eceva sau de ecineva e ca si cum ai iubi acel ceva sau pe acel cineva.Eu am plecat din Romania gandindu-ma doar la mine.Pentru ca ma iubesc :De Daca imi iubeam tara ramaneam si incercam alaturi de ceilalti ''patrioti'' sa fac ceva pentru ea.Suna cam aiurea sa spun:''Am plecat din Romania pentru ca aveam un trai de rahat si m-am gandit sa o duc mai bine asa ca am ales Australia (de ex.),dar sunt mandru ca sunt roman.''

In fine...cum spunea un user mai devreme,voi muri cu tricolorul in mana si nici nu as accepta sa imi schimb cetatenia de roman pe o alta,oricare ar fi aceasta.Dar asta nu e mandrie de tara,e egoul meu.Sunt mandru de mine si atat.

E usor a spune ca esti mandru de origini atata timp cat o duci bine,atata timp cat poti alege intre chinul din Romania si lejeritatea din Germania (sau oricare alta tara).

Deci prin urmare si in concluzie :band:) cei care sunteti mandri ca sunteti romani faceti ceva pentru tara voastra in loc sa va imbuibati prin strainataturi si sa strigati in gura mare:SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN.Ati fi facut la fel daca erati acum in Minunata si Multilateral dezvolatata Romanie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UNIX-spui spre sfirsit:cei care sunteti mindri ca sunteti romani faceti ceva pentru tara voastra? [a ta nu mai este? nu aici iti sunt ingropati strabunii? ] in loc........ .Cred ca ti-ai dat singur raspunsul; nu mai este de adugat cam nimic la comentariul tau .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se intilnesc doua moduri de gindire. A celui ramas in tara si a celui plecat.

Cei plecati vad Romania altfel dupa citiva ani de strainatate.

Urmeaza chiar o dezamagire personala cind iti dai seama ca Romania pentru vest.........nu exista si cred ca situatia in afara Europei e si mai grava.

Urmeaza din cind in cind stirile in televiziune sau ziare care de obicei sint proaste pentru Romania. Daca se intimpla ceva in Romania.........nu-i de bine ! Daca se scrie despre un roman in strainatate.........nu-i de bine!

Cei ramasi trebuie sa iasa din tara ca sa vada ca nu-i chiar asa in dezvoltare tara cum se povesteste la stiri. Eu dupa 15 ani nu am vazut nimic care sa spun..........romanii mei au facut ceva in anii astia. Sint citeva banci noi, casa vechi spoite din nou si un asfalt mai bine peticit (pe care am avut grije sa-la laudam de parca era a opta minune a lumii........si asta chiar de actualul presedinte) . In tot timpul asta am venit prin Ungaria acasa si de la citiva cam am ajuns sa strabat tara pe autostrada. In Romania se vorbeste si acum ca si acum 15 ani de ea!

E drept ca sint sute de magazine ...........dar au toate aceeasi marfa turceasca si acelasi pret ! Vrem nu vrem este ........LOCUL UNDE NU SE INTIMPLA NIMIC !

Userul de mai inainte are dreptate daca eream mindrii cu adevarat ca sintem romani ....nu plecam in ruptul capului. Personal am fost dezamagit sa vad dupa revolutie ca vechea putere dar mai ales vechile obiceiuri romanesti se reinstaleaza la conducerea tarii. Dupa 30 de ani de rabdare si speranta de mai bine mi-am dat seama ca nu se alege nimic. Menalitatea oamenilor a ramas aceeasi.

Am plecat si nu mi-a fost usor , cum nu mi-e nici acum. Ca strain trebuie sa fi de doua ori mai bun ca un localnic ca sa primesti acelasi lucru. Niciodata nu o sa fi a lor ! Intodeauna vei fi tratat cum trateaza romanii in Romania ungurii, secuii sau tiganii din tara.DAR poti traii cinstit, din sudoarea miinilor tale si avind dreptul de a nu te caciulii in fata fiecarui functionar.

De ce sa fi mindru ?

Desigur argumente de ce nu sintem noi mai dezvoltati, cum am ajuns aici se pot gasii o sumedenie.

Dar adevarul este ca romanul nu-i place sa se puna pe treaba de adevaratelea.

Ca sa dau un exemplu:

Nationala de fotbal (dar poate fi o alta). Acolo sint alesii natiunii care au datoria sa ridice imaginea tarii in lume. Nu au talent ? Nu au echipament ?

Nu vor sa munceasca.

Nu-i vorba sa cistige (uneori ceilalti sint mai buni) ci pur si simplu sa-si dea sufletul pentru natiunea pe care o reprezinta.

Dar romanii nu sint capabili de astfel de lucruri. Cind au fost........au intrat in istorie.

Dar asta e istorie deja.....

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

getasart:

Cred ca nu ai citit atent postul meu.Spuneam printre altele ca:''Eu am plecat din Romania gandindu-ma doar la mine.Pentru ca ma iubesc Daca imi iubeam tara ramaneam si incercam alaturi de ceilalti ''patrioti'' sa fac ceva pentru ea.''Nu e suficient pentru tine ca sa iti dai seama ca ma includ printre cei care nu prea ii doare de Romania?Atata doar ca eu nu zic ca sunt mandru ca sunt roman.Nici rusine nu imi e.Nu vreau sa fiu sau sa fi fost altceva,de alta nationalitate.

Mandria cred eu este un sentiment.Il ai sau nu il ai.Nu il cumperi nu il achizitionezi...Eu nu am mandria de a fi roman.

Ma gandesc ca multi sunt mandri de Romania,tara lor.Dar daca i-ar pune cineva sa lucreze 3 ani doar pe cazare si mancare,fara conditii stralucite de trai si fara a castiga vreun ban,doar pentru a ridica Romania din groapa...cati oare ar face-o?Probabil nimeni.Fiecare ar avea o gramada de probleme personale pentru a-si dedica 3 ani din viata,tarii de care e atat de mandru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×