Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca tu vezi lipsa de respect fata de conationalii nostri care din varii motive sunt constransi sa lucreze in strainatate inseamna ca nu ai citit cu atentie  raspunsul meu. Dimpotriva nu ei sunt de blamat ci sistemul care ii obliga sa-si caute un loc sub soare pe alte meleaguri. Am afirmat ca "se vand ieftin" din cauza disperarii si a neobisnuintei de a negocia conditiile de munca. Am spus tot ce am spus pentru ca ma doare la fel ca si pe tine sa fim tratati ca cetateni de mana ' doua.  In rest sa auzim numai de bine

 

Oca, n-oi fi inteles eu bine.

 

In orice caz, cei care ne trateaza ca cetateni de mana a doua o fac din cauza IQ-ului nu prea ridicat sau a ochelarilor de cal pe care ii poarta. Au uitat ca intr-un moment sau altul al istoriei si ei au avut conditii economice grele si au emigrat in alte tari pentru a duce un trai mai decent.

Ironia face ca si acum anumite categorii (asistentii medicali, inginerii IT) din Belgia pleaca in Anglia sau Luxemburg pentru ca sunt mai bine platiti. Cu ce sunt ei mai buni decat un roman care vine in Belgia din aceleasi motive?

 

Sarbatori fericite si tie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva aici ceva de ACASA. Ei bine, dupa parerea mea, acasa este acolo unde te simti acasa. Nu neaparat locul unde te-ai nascut sau ai crescut.

De ce sunt romanii priviti mai dubios in strainatate? Poate ca in anumite tari din cauza hotilor si curvelor, dar in altele (suficiente la numar) pentru felul lor de-a fi. Romanii, fie ca va convine sau nu, sunt cam incuiati la minte si total dezinformati. Bineinteles ca nu toti, dar marea majoritate, exemple sunt la tot pasul inclusiv pe forumul de fata. Sechelele regimului comunist. Ce este mai trist este ca generatia tanara de romani are 2 tendinte de baza - una este de a continua sa fie incuiata la minte ca parintii lor, iar cealalta este de a confunda toleranta cu nesimtirea si primitivismul.

Dar sa nu uitam ca pestele de la cap se impute. Cum sa putem fi priviti ca oameni seriosi, cand tot secolul trecut Romania sa-a orientat dupa cum batea vantul? Incepand cu primul razboi mondial, Romania sa-a bagat in tot felul de aliante, iar cand aliatii incepeau sa piarda - pac - si Romania schimba macazul. Asta face si in ziua de azi.

Nu mi-e rusine ca sunt roman, dar asta nu inseamna ca m-as bate cu pumnul in piept ca sunt. In fond sunt un individ, si prea putin ma intereseaza din ce natie fac parte atata vreme cat ma pot distanta de masele imbecile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa putem fi priviti ca oameni seriosi, cand tot secolul trecut Romania sa-a orientat dupa cum batea vantul? Incepand cu primul razboi mondial, Romania sa-a bagat in tot felul de aliante, iar cand aliatii incepeau sa piarda - pac - si Romania schimba macazul. Asta face si in ziua de azi.

[snapbacca]27855[/snapbacca]

 

Si cati dintre cei care ne privesc de sus crezi tu ca stiu ce-a facut Romania in primul razboi mondial? Hai sa fim seriosi!

 

Ce este mai trist este ca generatia tanara de romani are 2 tendinte de baza - una este de a continua sa fie incuiata la minte ca parintii lor, iar cealalta este de a confunda toleranta cu nesimtirea si primitivismul.

 

Tu din care categorie faci parte?

Eu sincer nu ma regasesc in nici una.

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia spuneam ca sunt doua tendinte DE BAZA. Normal ca exista si oameni care gandesc altfel, dar eu cred ca o mare majoritate se poate incadra cel putin partial in cele doua tendinte.

Ma intrebi din ce categorie fac parte... poate din cea cu nesimtirea, dar nu in totalitate. Recunosc ca sunt cam nesimtit (poate mai bine zis ironic, dar unii o considera nesimtire) dar doar pentru ca sunt intolerant la prostie, pe care o gasim pe toate drumurile atat in Romania cat si in strainatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a fost si nici nu-mi este rusine ca sunt roman... De regula reputatia romanilor e stricata de ceva reprezentanti mai tuciurii... Unde nu au ajuns ei, e oca...

De exemplu in Canada...

Daca vrei sa stii mai multe despre mine intra pe www.iatcu.bravehost.com

O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi-a fost si nici nu-mi este rusine ca sunt roman... De regula reputatia romanilor e stricata de ceva reprezentanti mai tuciurii... Unde nu au ajuns ei, e oca...

De exemplu in Canada...

Daca vrei sa stii mai multe despre mine intra pe www.iatcu.bravehost.com

O zi buna!

[snapbacca]28432[/snapbacca]

 

 

ovidiu, is this u?r u ovidiu in fibergames?

 

correct if i am wrong?? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... si vanzatorul a facut 12*2 cu calculatorul...

 

Fara indoiala a fost un gest reflex...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN :victory: :good: :)

 

SI EU. mAI ALES DE CAND AM AUZIT MELODIA AIA SPANIOLA DE SUCCES > STITI CARE. AIA CU MA C... PE C....... AIA DE ROMANI . NEMAIPOMENIT,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Capu' sus pentru toti romanii din Romania si de pe afara. La cine i rusine sa zica "SUNT ROMAN" la perete praf de voi sunteti ai nimanui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×