Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Romantismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt o romantica incurabila.. si consider esential din partea unui barbat .. sa fie la fel.. sau cel putin o parte.. voi ce credeti.. romantismul face parte din baza unei relatii?:) PS: ma scuzati daca s-a mai discutat despre asa ceva!:D

Editat de DoarCineva
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.. voi ce credeti.. romantismul face parte din baza unei relatii ?

Depinde pe cine intrebi. Daca o persoana e romantica sau are macar tendinte spre romantism, atunci pentru acea persoana romantismul poate face parte din baza relatiei sau poate fi un aspect important. Daca persoana e mai practica, pragmatica si nu prea romantica din fire, atunci nu se pune problema ca romantismul sa fie baza ci poate doar un aspect care daca se afla sau nu in relatie, totuna e.

Pentru altii romantismul e ceva trecator. De exemplu eu aveam ceva romantism in mine in "tinerete" cum s-ar zice. Acum constat ca l-am depasit sau m-am dezatasat de el sau pur si simplu nu mai pun valoare pe el. Lucru pozitiv este ca ma potrivesc cu partenerul la chestia asta. Ar fi naspa ca unul din noi sa fie romantic si celalalt nu. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romantismul e entuziasm copilaresc. Intotdeauna dispare cu inaintarea in varsta si acumularea de experienta si cu acceptarea unor lucruri pe care la inceput nu le vezi(pentru ca nu vrei, nu de alta)

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pe cine intrebi. Daca o persoana e romantica sau are macar tendinte spre romantism, atunci pentru acea persoana romantismul poate face parte din baza relatiei sau poate fi un aspect important. Daca persoana e mai practica, pragmatica si nu prea romantica din fire, atunci nu se pune problema ca romantismul sa fie baza ci poate doar un aspect care daca se afla sau nu in relatie, totuna e.

Pentru altii romantismul e ceva trecator. De exemplu eu aveam ceva romantism in mine in "tinerete" cum s-ar zice. Acum constat ca l-am depasit sau m-am dezatasat de el sau pur si simplu nu mai pun valoare pe el. Lucru pozitiv este ca ma potrivesc cu partenerul la chestia asta. Ar fi naspa ca unul din noi sa fie romantic si celalalt nu. :lol:

tocmai de asta intrebam.. am intalnit o persoana cu care am schimbat niste vorbe.. si intamplator intreb.. de aceasta tema.. si mi-a zis ca nu ii place romantismul.. mi s-a parut blow minding hahaha

 

Incurabila. :rot: Las'ca-ti trece.

eu cred ca e ceva bun..:D

 

Romantismul e entuziasm copilaresc. Intotdeauna dispare cu inaintarea in varsta si acumularea de experienta si cu acceptarea unor lucruri pe care la inceput nu le vezi(pentru ca nu vrei, nu de alta)

nu sunt de acord cu asta.. eu cred ca romantism este in fiecare persoana cate putin.. cei care sustin ca nu-l mai au doar nu se mai agita sa arate aceasta parte parerea mea ori chiar nu le place . romantism este si la 80 de ani!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie inca nu mi-a trecut romansul :)) Vedem la 80 de ani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie inca nu mi-a trecut romansul :)) Vedem la 80 de ani.

:D hahaha. chiar ma intreb daca o persoana ce e romantica.. sa il molipseasca si pe celalalt!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mmm si da si nu. Al meu barbat nu e genul care sa se exprime prea mult, dar o mai invatat de la mine. Ne sarbatorim in fiecare an ziua casniciei, mergem undeva sa ne plimbam, il scot la aer, la munte etc etc. si a inceput sa prinda si la el. Cu lumanarele s din astea nu le are insa. Dar nu uita de o floare dez iua mea, un cadou ceva in momente importante,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romantismul e entuziasm copilaresc. Intotdeauna dispare cu inaintarea in varsta si acumularea de experienta si cu acceptarea unor lucruri pe care la inceput nu le vezi(pentru ca nu vrei, nu de alta)

 

Tu, care ai ajuns la varste inaintate de mai multe ori pana acum, stii cel mai bine. Romantismul se simte, se traieste, nu se arata. Desi, sunt convinsa ca ai vazut si tu batranei, prin parc, plimbandu-se tinandu-se de mana.

 

 

:D hahaha. chiar ma intreb daca o persoana ce e romantica.. sa il molipseasca si pe celalalt!?

Da, eu cred ca romantismul poate fi molipsitor. Eu nu prea eram, dar m-am facut. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×