Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Maxime si Cugetari Ateiste !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Faith is believing in that which I know ain't so." - Mark Twain

-Credinţa este a crede în ceea ce ştiu că nu este aşa-

 

"Nothing could be more idiotic and absurd than the doctrine of the trinity." Robert Green Ingersoll

-Nimic nu este mai stupid şi absurd decât doctrina Sfintei Treimi-

 

"All thinking men are atheists." - Ernest Hemmingway

-Toţi oamenii care gândesc sunt atei-

 

"Religion is the most malevolent of all mind viruses." - Arthur C. Clarke

-Religia este cel mai malefic dintre toti virusii mintii-

 

"Without religion, we'd have good people doing good things, and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." Stephen Weinburg

-Fără religie, am avea oameni buni care fac lucruri bune si oamenii răi care fac lucruri rele, dar pentru ca oamenii buni să facă lucruri rele, este nevoie de religie-

"In Christianity neither morality nor religion come into contact with reality at any point." - Friederich Nietzsche

-În creştinism, în nici un moment, nici moralitatea, nici religia nu intra în contact cu realitatea-

 

...to be continued

Editat de Naeema
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"It is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring." - Carl Sagan

-Este mult mai bine a înţelege Universul aşa cum este decât a persista în amăgire, oricat ar fi ea de satisfacatoare-

 

"Religion is fundamentally opposed to everything I hold in veneration--courage, clear thinking, honesty, fairness, and, above all, love of the truth."- H. L. Mencken

-Religia este fundamental opozitul a tot ceea ce venerez si anume: curaj, gandire limpede, onestitate, corectitudine, şi, mai presus de toate, dragostea de adevăr-

 

"To sit alone with my conscience will be judgment enough for me." - Charles William Stubbs

-A sta singur cu conştiinţa mea va fi judecata de ajuns pentru mine-

 

"I distrust those people who know so well what God wants them to do because I notice it always coincides with their own desires." - Susan B. Anthony

-Nu am încredere in acei oameni care cunosc atat de bine ceea ce vrea Dumnezeu ca ei să facă, deoarece am observat ca întotdeauna acel lucru coincide cu dorinţele lor-

 

Si una dintre favoritele mele... :notworthy:

 

Forgive, O Lord, my little jokes on Thee

And I'll forgive Thy great big one on me.

- Robert Frost

 

Adevarul nu tine oricum cont de opinii. Adevarul este logic si rational si este unul singur "cel ce este" pentru toti...

Care este acela ? Ca Hemingway a fost mai slab de minte decat Pippo de pe Roportal ? :rot:

Asta este adevarul suprem, universal valabil la care ai ajuns tu ?

Astea intradevar sunt intrebari retorice draga Pippo. Nu te obosi cu replica.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe acest topic se posteaza doar maxime si cugetari ateiste. Tot ce nu va fi ontopic de acum incolo va fi sters.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit cateva ale lui Mark Twain:

 

 

Go to Heaven for the climate, Hell for the company.

 

But who prays for Satan? Who, in eighteen centuries, has had the common humanity to pray for the one sinner that needed it most?

 

It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand.

 

Man - a creature made at the end of the week's work when God was tired.

 

The Christian's Bible is a drug store. Its contents remain the same, but the medical practice changes.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ACEST TOPIC SE VREA A FI UNUL IN OGLINDA CELUI DE MAXIME SI CUGETARI CRESTINE, UNDE SE POSTEAZA NUMAI MAXIME SI CUGETARI (doh), FARA COMENTARII. Si Neema isi doreste acest lucru, o rog sa confirme daca vrea, ca mesajul in care zice acest lucru, este invizibilizat.

 

Sunt ataaaat de multe topice de blabla pe aria asta incat, daca doreste cineva sa comenteze un citat dat aici, il poate comenta pe topicul unde considera el ca se potriveste cel mai bine. Sau poate deschide topic nou, daca userul considera ca subiectul e suficient de vast.

 

Va multumesc pentru intelegere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă teologia ar fi o parte a cercetării rezonabile, n-ar apărea nicio obiecție la existența unui profesor de teologie ateu. Faptul că ateismul unui om este o piedică absolută

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×