Sari la conținut
Forum Roportal
Bloody'Charity'Rackham

Actul de a gandi, sau Gandul de a actiona?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insinuezi ca ambele sunt la fel de reale? Gandul la fel de real precum actul sau?

 

In cazul in care gandirea este reala, atunci si ceea ce rezulta in urma gandirii, adica gandul, este tot ceva real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insinuezi ca ambele sunt la fel de reale? Gandul la fel de real precum actul sau?

Niciunul nu este real, ambele sunt ireale. Adica nu fac parte din lumea noastra sunt din alta lume. E la fel ca "actiunile" dintr-o poveste. Sunt reale? nu.

Este asta o doivada ca stiinta este incompetenta sa inteleaga tot adevarul? Da, niciodata stiinta nu o sa poata recunoaste existenta lumii gandului. O sa decreteze invariabil ca omul nu are ganduri si ca e identic cu o planta etc.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta dupa tine, fireste.

 

 

Se pare ca citatele ateiste se refera tot la religie, ceea ce e normal. Ateismul nu reprezinta niciun reper existential, e ca si cum n-ar fi.

 

În lupta pentru supravieţuire, cei mai puternici câştigă în faţa rivalilor lor

 

Charles Darwin - Originea speciilor (1859)

 

Am postat aici pentru ca acolo nu aveam voie. Uite, fara sa-ti dai seama iubitul tau crestinism a facut la fel : S-a adaptat, a calcat alte religii in picioare, motiv pentru care a devenit religia principala. A supravietuit in dauna celorlalte religii. Da, stiu ce vei zice, crestinismul are acest drept ca doar e din cuvantul lui Dumnezeu :roll:

 

Asta asa, ca avea legatura cu actul de-a gandi, inexistent la unii.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciunul nu este real, ambele sunt ireale. Adica nu fac parte din lumea noastra sunt din alta lume. E la fel ca "actiunile" dintr-o poveste. Sunt reale? nu.

Este asta o dovada ca stiinta este incompetenta sa inteleaga tot adevarul? Da, niciodata stiinta nu o sa poata recunoaste existenta lumii gandului. O sa decreteze invariabil ca omul nu are ganduri si ca e identic cu o planta etc.

 

 

Si totusi, insasi prostia stiintei, forteaza materii precum "Psihologia" sau "Psihiatria" sa fie predate precum ceva real.

 

Ceea ce nu este. Psihiatria e la fel de falsa precum vrajitoria de colt, prin care vand droguri scumpe prostilor care le cumpara, si "terapie vestica experimentala", in care agentii de dezinformare si propaganda iti spun ce "trebuie sa stii".

 

Asta dupa tine, fireste.

 

 

 

 

Am postat aici pentru ca acolo nu aveam voie. Uite, fara sa-ti dai seama iubitul tau crestinism a facut la fel : S-a adaptat, a calcat alte religii in picioare, motiv pentru care a devenit religia principala. A supravietuit in dauna celorlalte religii. Da, stiu ce vei zice, crestinismul are acest drept ca doar e din cuvantul lui Dumnezeu :roll:

 

Asta asa, ca avea legatura cu actul de-a gandi, inexistent la unii.

 

 

Poti posta aici ce doresti.

 

Oare te gandesti la Arian Crestinism? Religia de care se temeau bizantinii astia subumanizati?

 

Religie adevarata este crestinismul Armenilor sau a Gotilor (Dacilor) Arian Crestini,. Nu spurcareala ce'o au grecii aia ortodocsi.

 

In primul rand Grecii sunt o colonie ivrizata a Britaniei, nicidecum crestini de rase albe europene precum armenii sau arian crestinii, religii cu adevarat crestine.

 

Ortodoxia nu este religie, este Cult Ebraic, bolnav si plin de imperialism otoman si maur din nglia. Nu are tangenta cu Crestinismul Alb din Europa.

 

Deci intr'un fel ai mare dreptate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am postat aici pentru ca acolo nu aveam voie. Uite, fara sa-ti dai seama iubitul tau crestinism a facut la fel : S-a adaptat, a calcat alte religii in picioare, motiv pentru care a devenit religia principala. A supravietuit in dauna celorlalte religii. Da, stiu ce vei zice, crestinismul are acest drept ca doar e din cuvantul lui Dumnezeu

Asta asa, ca avea legatura cu actul de-a gandi, inexistent la unii.

Pai eu n-am zis de Cain care intr-un acces de ateism l-a ucis pe Abel, drept pentru care a si fost pedepsit de Dumnezeu.

Ce-a fost a trecut, cine-l mai poate lua la rost pe Cain.

 

Sa revenim la zilele noastre.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu n-am zis de Cain care intr-un acces de ateism l-a ucis pe Abel, drept pentru care a si fost pedepsit de Dumnezeu.

Ce-a fost a trecut, cine-l mai poate lua la rost pe Cain.

 

Sa revenim la zilele noastre.

 

 

Oare nu din prea multa Iubire, l'a intors Khan pe Apollo la Rai, prin gestul genial moarte?

 

Astfel Abel (apollo) a ajuns in Rai, chiar primul "om" ce ajunge in Rai, si Khan este recompensat pentru acest act generos de catre "Divinitate", care ii asigura nemurirea aici pe pamant.

 

Khan stia ca sinuciderea este interzisa, si numai ucigandu'l pe Apollo, putea sa'i asigure viata in Rai, inainte sa poata face pacate, care l'ar fi putut damna mai tarziu in viata.

 

Astfel Khan, vazand ca ofranda lui Apollo este cea dezirabila, s'a decis sa completeze onoarea lui Apollo, prin acest gest nobil de sacrificiu altruist.

 

Khan sau Cain isi sacrifica dreptul de a mai ajunge vreodata in Rai, pentru ca si'a ucis ruda de sange. Dar astfel il martirizeaza pe Abel, sau Apollo, in fata Divinitatii, care'l accepta pe Apollo in Rai.

 

Nu cred ca un ateu ar avea generozitatea aceasta altruista, si sacrificatoare de sine, pentru a martiriza pe cineva, in felul generos in care Khan l'a martirizat pe Apollo.

 

Dimpotriva, ei isi dedica vietile Religiei, si Corup pe cei Credinciosi, incercand sa'i converteasca de la credintele lor, la aberatiile si superstitiile ateilor din lumea asta.

 

Astfel le asigura ne'intrarea in Rai, si damnarea inca din lumea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare nu din prea multa Iubire, l'a intors Khan pe Apollo la Rai, prin gestul genial moarte?

Din ura.

Si nu e sigur ca Abela ajuns in Rai,pentru ca a avut parte de moarte fulgeratoare, nu s-a putut pregati. Iar Cain si-a diminuat sansele sa ajunga in Rai. Deci prin gestul lui este foarte posibil ca sa fi ajuns in Iad amandoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×