Sari la conținut
Forum Roportal
sorinqk

Pisica mea e bolnava?

Postări Recomandate

Am si eu o problema cu motanelul meu. De la o vreme incoace se tot linge pe burtica iar acum aproape ca a ramas fara par in acele zone. Nu numai pe burtica i-au aparut aceste exeme ci si in zona urechilor si sub "barbie".

Maine vreau sa-l duc la doctor dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul asta ca sa stiu la ce sa ma astept.

Help pls :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa ma ajutati kci nu shtiu ce sa ma mai fac... am un motanel care are doi anisori... il am de pui, inainte de a deschide ochii l-am hranit cu seringa speciala o saptamana din doua in doua ore ca sa ma poata face fericita atata timp... insa acum un an cand m-am mutat il lasasem in grija unui prieten de la care a fugit shi abia acum o luna l-am regasit, dar e slab shi vai de el, shi de cateva zile i-a aparut o excrescenta in ureche inspre exterior, care azi a inceput sa shi supureze. locuiesc intr-un orash mic, in care nu am incredere in medici daramite in veterinari.. am incercat sa localizez pe net un diagnostic, si am dat peste felin AIDS, si eu sunt o fire sperioasa... motanelul meu a fost mereu un rebel, shi eu neavand inima sa il tin intr-un spatiu restrans l-am obishnuit sa iasa singur afara shi sa intre in casa dupa bunul plac... shi mai vine shi zgariat, dar mereu am fost atenta sa ii aplic tratament cand constatam ceva mai exagerat. azi de dimineata am fost cu el la veterinar, deoarece m-am vazut depasita de situatie, dar acesta mi-a spus k e racit shi mi-a zis sa ii dau vitamina C, dar sincer nu imi pot da seama ce legatura poate avea o raceala cu infectia urat mirositoare din ureche... doresc doar sa shtiu dak exista cineva care imi poate spune o cale prin care sa imi dau seama daca este o infectie bacteriologica sau felin AIDS... si daca se poate si un tratament care sa il iau de la farmacia veterinara.. motanelul meu isi pune baza in voi.. va rog din suflet daca exista cineva care ma poate ajuta sa ma contacteze la adresa de mail: ochisori_kittycat@yahoo.com . eu shi motanelul meu va multumim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tu vrei sa-ti zica cineva de pe forum ce are pisicuta? Du-te in alt oras cu ea, du-te pina la capatul lumii daca e necesar si spui ca o iubesti,nu aici afli raspunsul. De ce neaparat AIDS? Decat sa scri posturi mai bine ai face ceva concret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema cu motanelul meu. De la o vreme incoace se tot linge pe burtica iar acum aproape ca a ramas fara par in acele zone. Nu numai pe burtica i-au aparut aceste exeme ci si in zona urechilor si sub "barbie".

Maine vreau sa-l duc la doctor dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul asta ca sa stiu la ce sa ma astept.

Help pls :)

 

Probleme din astea am avut eu cu unul dintre pisicii mei. Cauzele din care se linge prea mult si des pot fi :stres,plictiseala sau vreo conditie fizica nedescoperita de care ar putea sa sufere. Chestia cu exema pare a fi Feline Herpes pentru care exista medicamente.Nu stiu sigur dar asa pare,ca si al meu facea bubite sub barbie.

Daca ai posibilitatea fa-i niste teste la singe,la caca si sa-l controleze la veterinar sa nu aiba alergie la ceva sau de herpes.

 

La cite probleme a avut si mai are mitul meu am devenit experta la simptome. :(

 

http://www.cat-world.com.au/OvergroomingInCats.htm

 

" What should I do if my cat has bald patches?"

 

"The first thing you should do is take your cat to the veterinarian. It is important to rule out a medical reason causing either the over grooming or the baldness. There are several medical conditions which can also result in bald patches, such as; hyperthyroidism, allergies (food or inhalant allergies), bacterial pyoderma, fleas or flea bite hypersensitivity, mites, Eosinophilic granuloma complex & feline ringworm."

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am pisicuta bolnava. Nu stiu, nu ii mai place carnea. Cum pun mana pe ea, se zbarleste. Si va spun, toata lumea mi-a vazut-o: taicameu, bunicu, unchiul, copilul....si toata lumea o iubeste. Cand o duc la strand toti babalacii vin si o trag de mustati. Si laptarul vine si imi mai baga cate o sticla pentru pisicuta.

A, sa adaug. Ea doarme cu mine, si sta intre picioarele mele. Si de la o vreme e uda, pentru ca stiti...se linge. Dar vedeti ca e rasa ! E rasa persana, sunt 10 ani de cand o am. De fapt de cand imi dau seama ca o am. Si ii cade parul.....OMG, nu stiu ce sa mai fac. Help !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai, am pisicuta bolnava. Nu stiu, nu ii mai place carnea. Cum pun mana pe ea, se zbarleste. Si va spun, toata lumea mi-a vazut-o: taicameu, bunicu, unchiul, copilul....si toata lumea o iubeste. Cand o duc la strand toti babalacii vin si o trag de mustati. Si laptarul vine si imi mai baga cate o sticla pentru pisicuta.

A, sa adaug. Ea doarme cu mine, si sta intre picioarele mele. Si de la o vreme e uda, pentru ca stiti...se linge. Dar vedeti ca e rasa ! E rasa persana, sunt 10 ani de cand o am. De fapt de cand imi dau seama ca o am. Si ii cade parul.....OMG, nu stiu ce sa mai fac. Help !

1 Babele i-au facut vraji :yahoo:

2 poate e batrana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-o la ginecolog ,ca se face bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×