Sari la conținut
Forum Roportal
Ginutza22

Barbati care nu vor sa fie tati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fata si-a asumat ....ma rog, ce si-o fi asumat, ca vad ca pe aici asa e modern, sa vorbim eliptic de subiect.

Interlocutorii cand isi asuma faptul ca discuta numai cu entitatea forumistica?

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca mai exista oameni inteligenti care inca cred in complexul Electra. :rot:

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pt care am intrebat despre avort a fost pt ca banuiam ca tatal nu a fost de acord cu sarcina.

Am vrut sa vad daca ea si-a asumat solo aceasta sarcina sau initial si cu aprobarea lui tacita.

 

O fi tardiva discutia dar ea are impresia ca singura ei greseala este ca nu a folosit o metoda de contraceptie, ori problema e mai mare de-atit. A gresit esential si repetat. E bine sa aiba un moral bun acum , dar acelui copil tot ii va fi datoare cu o explicatie si o va judeca mai tirziu . A gindit doar pt ea, fara sa tina cont ca el nu doreste aceasta implicare si fara sa tina cont ca in viitor acel copil nu are tata.

 

Pe linga asta, faptul ca nu s-a protejat e minor.

A avut timp de pastila de-a doua zi, a avut timp citeva luni sa vada ca el nu doreste acel copil ,dar a ales sa nu faca nimic, sa astepte ca el sa se razgindeasca. Cu ce pret ?? Si mie mi se pare a ca vrut sa-i forteze lui mina.

 

ca titlu de topic e mai potrivit " Femei care vor sa fie mame cu orice pret ".

ea a deschis topic sa fie incurajata, in sinea ei stie ca a sfeclit-o urit de tot.

poate de data asta o sa ma fac intzeleasa...el a fost cu ideea de un copil,el a spus ca ar vrea un copil...eu am spus ca e prea devreme...si da, am vrut sa fac avort(si tzin inca o data sa mentzionez ca nu sunt de acord cu avorturil,ca pana la urma vorbim de un copil,nu de ceva de aruncat la gunoi)...dar am vrut sa-l fac pentru ca nu m-ai suportam cum imi vorbea...spun ca am facut greseala de a nu ma proteja pentru ca dak era altfel nu mai ajungeam aici...si nu sunt o fata bogata sa pot scoate bani pentru pastile...nu am vrut sa fiu mama,cel putzin nu acum...el vrea aceasta implicare dar o vrea in felul lui...fara a ma intreba pe mine...daca itzi mai dai cu parerea te rog intreaba-ma pe mine intai...ok?

 

si as vrea sa stiu ce sa intzeleg din discutziile astea?...ca am facut o greaseala ca m-am despartzit de el?...trebuia sa indur tot ceea ce-mi facea doar pentru a trai copilul langa tata?...sincer nu intzeleg ce vreti sa-mi trasmiteti...haidetzi sa o luam de la capat...s-a ajuns prea departe...cand am intrat aici am sperat ca voi putea vorbi cu mame singure...sa le stiu povestea etc...dar nu m-am asteptat la asta asa ca m-am comformat...ok...ca sa intzelegeti mai bine si apoi sa judecati am sa va spun povestea mai detaliata si apoi judecatzima

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate de data asta o sa ma fac intzeleasa...el a fost cu ideea de un copil,el a spus ca ar vrea un copil...eu am spus ca e prea devreme...si da, am vrut sa fac avort...dar am vrut sa-l fac pentru ca nu m-ai suportam cum imi vorbea...spun ca am facut greseala de a nu ma proteja pentru ca dak era altfel nu mai ajungeam aici...

 

intelegeam daca spuneai asta din prima, dar pina acum nu ai spus nicaieri ca el a vrut sa faceti un copil ,apoi s-a razgindit si a inceput sa se poarte oribil.

 

@ vad ca nici nu stii ce inseamna pastila de a doua zi,

imi spui ca nu esti o fata bogata sa iei pastile, probabil te referi la a lua anticonceptionale sistematic.

 

citi ani are el ??

 

Ceea ce s-a intamplat este in buna masura SI rezultatul deciziilor sau indeciziilor ei.

 

Este NUMAI rezultatul proastelor ei decizii .

Si asta ar trebui sa-si asume si sa le vada, nu doar rezultatul ci si cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intelegeam daca spuneai asta din prima, dar pina acum nu ai spus nicaieri ca el a vrut sa faceti un copil ,apoi s-a razgindit si a inceput sa se poarte oribil.

 

@ vad ca nici nu stii ce inseamna pastila de a doua zi,

imi spui ca nu esti o fata bogata sa iei pastile, probabil te referi la a lua anticonceptionale sistematic.

 

citi ani are el ??

 

 

 

 

stiu ce e pastila de a doua zi si stiu si ca are pretul destul de ridicat...are 22...si am spus-o de nenumarate ori ca la el nu a fost o intamplare copilul dar nu ma ascultat numeni

Editat de Ginutza22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

una e sa-ti spuna ferm ca si-l doreste alta e sa i se flambe si sa-si dea drumul in tine.

am vazut ce-ai scris, dar intimplarea si dorinta is doua lucruri diferite.

 

chiar daca doare ce-ti scriu, vroiam doar sa nu ai atitudinea aia de ridicat din umeri , pt ca daca accepti resemnata lucruri care depind de tine sa le schimbi, asa vei proceda si mai tirziu.

 

e o lectie care trebuie sa o iei la modul serios, chiar daca e intr-un mod dureros.

in viata unele greseli costa prea mult, asta e una din ele.

 

nu-ti poti permite ca pe viitor sa alegi tot genul asta de barbati,

nu-ti poti permite sa nu fii treaza cind e vorba de tine si sa te bazezi pe altii,

nu-ti poti permite sa lasi lucrurile sa curga cind e vorba de alte vieti,

nu-ti poti permite sa nu stii clar ce-si doreste cel de linga tine si sa iei asemenea tepe.

 

cam de aia invirteam cutitul in rana, sa vezi ca nu e suficient sa iubesti si sa ai incredere oarba.

 

pt copilul tau nu va fi o scuza buna ca tata a fost porc si mama fraiera, asa am venit io pe lume.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, daca initiatoarea topicului reuseste sa ofere copilului o viata buna si fericita, nu vad prezenta tatalui indispensabila in viata lor.

Acest asa-zis portret ideal de familie nu garanteaza fericirea unui copil.

Personal, m-am simtit straina, singura si nedorita intr-o familie aparent perfecta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista un daca si un indispensabil.

nimeni nu-i indispensabil pina la urma, dar era de dorit.

 

ma uimeste ca majoritatea sustin ca fiind buna aceasta optiune , pt ca oricum un barbat nu aduce un plus .

acel barbat nu era un plus, dar sa nu generalizam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×