Sari la conținut
Forum Roportal
Apolox3x

Cind renuntam la mindrie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din capul locului doresc sa recunosc ca sunt o persoana un pic cam mindra , nu exagerat dar sunt insa cind vine vorba de dragoste mindria ma tine pina ajung sa ma implic total in relatie sau apare atunci cind situatia devine indoielnica (situatia de fata).Am sa va descriu situatia prin care am trecut : am avut o relatie , nu foarte lunga , cu o fata cu 6 ani mai tinara (amindoi suntem intre 20-30)mai bine zis a durat 3 luni dar am "reusit " sa ma indragostesc de fata si sa ma implic total in relatie .La un moment dat au aparut niste tensiuni intre noi si din cauza faptului ca fata nu a fost suficient de deschisa sa transam problemele la mine a intervenit mindria si i-am lansat intrebarea daca mai vrea sa continuam relatia sau nu .Ea , fie tot din orgoliu fie ca chiar asa a dorit a spus ca mai bine nu si cu asta am plecat.Ce a urmat a fost ciudat , pe de o parte am trecut peste in sensul ca nu am cautat-o nu am sunat-o , nu nimic aici mindria si-a facut treaba dar de uitat n-am uitat-o mi-a stat in minte tot timpul , de 1 luna am o alta partenera dar ....nu se compara , este mai sexy , daca as intreba 100 de barbati ar prefera-o probabil 90 pe actuala in defavoarea fostei insa eu din cap nu pot s-o scot pe fosta , ca si relatie sexuala este ok si cu actuala dar in afara de asta nu prea simt nimic.Intrebarea ar fi daca am fost prea mindru si daca da pina unde sa merg sau daca ar fi cazut sa incerc o reimpacare? Mai mentionez ca fata pare sa fi dat ceva semnale de regret al deciziei (pina la urma decizia i-a apartinut)acuma poate ma insel eu nu sunt chiar sigur .Legat de vina pt despartire nu doresc sa intru in amanunte dar ar fi importante urmatoarele chestiuni : in prima faza vina a fost a mea (nu am inselat-o) si am dorit sa discut dar ea n-a vrut sau a facut-o cu jumatate de gura ori mie imi plac lucrurile transate nu lasate pe jumatate.Apoi am descoperit ca si ea a facut greseli si ar fi cazul ca si ea pe undeva sa se simta vinovata macar asa 30-40% restul eu.Eu mi-am spus ca nu fac nici un gest si daca ea face ok eu am sa fac 100 dupa dar pina una alta daca ea ar face un gest ar insemna ca si ea isi doreste relatia ca si mine daca nu , nu.Acuma problema cu mindria este in felul urmator daca reintru in contact cu ea si incerc sa o recuperez si ea nu vrea asta atunci ies prost din toate punctele de vedere si sentimentele praf si mindria praf, daca as stii ca pe undeva macar si ea ar vrea ...as da cu piciorul in mindrie in secunda 2 , voi ce ati face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as vedea de relatia actuala. Exista un motiv pentru care fosta este fosta, iar acel motiv nu a disparut intre timp, e tot acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi am descoperit ca si ea a facut greseli si ar fi cazul ca si ea pe undeva sa se simta vinovata macar asa 30-40% restul eu.Eu mi-am spus ca nu fac nici un gest si daca ea face ok eu am sa fac 100 dupa dar pina una alta daca ea ar face un gest ar insemna ca si ea isi doreste relatia ca si mine daca nu , nu.Acuma problema cu mindria este in felul urmator daca reintru in contact cu ea si incerc sa o recuperez si ea nu vrea asta atunci ies prost din toate punctele de vedere si sentimentele praf si mindria praf, daca as stii ca pe undeva macar si ea ar vrea ...as da cu piciorul in mindrie in secunda 2 , voi ce ati face?

In dragoste NU ARE CE CAUTA ORGOLIUL! Ce inseamna copilaria asta? Ca daca ea ar face un gest tu ai face o suta? O iubesti, vrei sa fii cu ea? Foarte bine! Mergi la ea si spune-i tot ce simti si tot ce vrei cu ea. Daca ea nu te mai vrea? Asuma-ti si varianta asta. Si ce daca te refuza? Iti taie capul? Iti rupe picioarele? Foarte bine si daca te refuza, ai sa inveti sa fi barbat si sa nu mori din acest refuz. Nu e o rusine sa fi respins. Dar e rusinos sa vorbesti de iubire prin prisma orgoliului, pentru ca nu exista asa ceva. :roll:

 

Spui ca ai da cu piciorul la mandrie in secunda 2 daca ai stii ce vrea ea. Pai asta e de clasa a 4-a. Daca esti barbat si o vrei, da cu piciorul la mandrie . Caut-o si afla ce vrea si ea. Fii sincer si deschide-ti sufletul. Pentru o femeie o astfel de atitudine nu e semn de slabiciune sau prostie ci e semn de iubire.

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca ai da cu piciorul la mandrie in secunda 2 daca ai stii ce vrea ea. Pai asta e de clasa a 4-a. Daca esti barbat si o vrei, da cu piciorul la mandrie . Caut-o si afla ce vrea si ea. Fii sincer si deschide-ti sufletul. Pentru o femeie o astfel de atitudine nu e semn de slabiciune sau prostie ci e semn de iubire.

NU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eiii, nu pe naiba..:lol:

In orice relatie exista cocosul... si vipera ;)

Deci nu. Daca ai facut o treaba buna sau rea, sa fii barbat inseamna sa te tii de ce ai facut, sa iti asumi, sa lasi sa arda trecutul in urma ta si sa-ti vezi de drum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai facut o treaba buna sau rea, sa fii barbat inseamna sa te tii de ce ai facut, sa iti asumi, sa lasi sa arda trecutul in urma ta si sa-ti vezi de drum.

E foarte corect ce spui dar nu se aplica in iubire . :) Cum sa faci asta daca iubesti persoana respectiva? De ce sa te chinui, de ce sa arzi odata cu trecutul, de ce sa iti refuzi fericirea, doar ca ai tu orgoliul mai mare decat casa poporului? ( bine nu tu, generic vorbesc :P ) Asta inseamna sa fi barbat si nu baiat mare. Sa RECUNOSTI cand gresesti, sa iti asumi asta si sa clarifici lucrurile. A merge mai departe ca Voda prin loboda doar de frica sa nu-ti fie terfelit orgoliul, mie mi se pare o mare copilarie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte corect ce spui dar nu se aplica in iubire . :) Cum sa faci asta daca iubesti persoana respectiva? De ce sa te chinui, de ce sa arzi odata cu trecutul, de ce sa iti refuzi fericirea, doar ca ai tu orgoliul mai mare decat casa poporului? ( bine nu tu, generic vorbesc :P ) Asta inseamna sa fi barbat si nu baiat mare. Sa RECUNOSTI cand gresesti, sa iti asumi asta si sa clarifici lucrurile. A merge mai departe ca Voda prin loboda doar de frica sa nu-ti fie terfelit orgoliul, mie mi se pare o mare copilarie.

Esti sssssigura ca nu e bine ca un barbat daca face ceva sa se tina de ce a facut ? :evil:

Ssssigur dup-aia nu e considerat ca daca a dat inapoi o data, las ca mai da si alta data ? :evil:

Sssstii cam unde se va opri datul asta inapoi ? :P Exact, unde ssssspune ea ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa cum singur ai inceput sa concluzionezi - mandria nu iti tine de cald.

Eu am impresia ca pe tine mandria te conduce si intelegi gresit termenul de 'mandrie sifonata'. Reprezinta doar slabiciune si snobism, nimic altceva.

Daca insa te refereai la 'demnitate' - asta e cu totul alta poveste.

 

Daca ma intrebi pe mine, tu esti nesigur pe tine, pui prea mult pret pe imaginea ta in fata lumii (90 din 100 de barbati ar spune ca.., ies prost si cu mandria si cu...) si asta e adevarata ta problema in fond. Nu lumea iti e alaturi cu adevarat pe timp de soare sau furtuna. Fiecare are casa lui, nu? Nu lumea trebuie sa fie 'atrasa' de iubita ta, nu? Incearca sa descoperi ce vrei tu de la viata si cat de mult merita sa mizezi pe mandrie.

Ah, si te rog - intreaba 'lumea' cat de usor e sa dai peste o partenera potrivita din mai multe puncte de vedere, si nu doar sexual :)

 

Tic, tac, tic, tac. Time's running out.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×