Sari la conținut
Forum Roportal
Andreia 88

Atentie frauda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dragii mei , aveti grija la acest anunt http://www.roportal.ro/anunturi/anunt/publitim_anunturi_animale_caini_bichon_maltez_anunt_adorabil_pui_malteza_7b0a6c7470606457.htm si nu numai http://www.publi24.ro/Default.aspx?action=userads&userid=7c09667e7068.toate postarile acestui utilizator sunt false . atentie la clarkethomas1@hotmail.com

eram cat pe ce sa fiu pacalita de acest clarke thomas care mi-a trimis chiar si o copie dupa pasaport ca sa fie cat mai convingator ca totul este legal . a cerut 700 ron ,nu contravaloarea cateilor ci a biletelor de avion,sustinand ca el nu poate avea grija de catei si ca vrea sa-i doneze,el fiind acum in ucraina.mi-a cerut datele personale ,nume complet ,adresa si nr de telefon.acum observ ca le foloseste ca sa-mi faca rau.numarul din anuntul de mai sus este al meu dar anuntul nu este al meu ci al idiotului .mi-a trimis o asa zisa chitanta de la asa zisa agentie care a preluat cateii . aceeasi agentie m-a contactat prin e-mail cerandu-mi sa confirm datele personale pentru a intra in posesia cateilor si mi-au cerut 700 de lei prin transfer money gram sau western union pe numele obi charles.

in fine ..ceea ce incerc eu e sa va conving e ca totul e o frauda . aveti mare ,mare grija!!! nici o agentie de turism ,transport nu accepta sau nu cere plata prin western union sau money gram !!!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel cu individul asta.Am avut multe semne de intrebare ,plus ca atunci cand am cerut o poza cu puiul pe care il va trimite,am primit o poza cu o catelusa foarte mica cu o zgardita roz,asta dupa ce ma asigurase ca imi va trimite un mascul si aveam deja poze cu 5 catelusi destul de maricei,tot de la el.Mie mi-a cerut doar 400 ron pt transportul cu avionul.Nu exista asa ceva.Transportul animalelor comercializate din alte localitati se face cu masini dotate corespunzator si pe distante relativ scurte. Atentie la aceste anunturi false postate de clarkethomas1@hotmail.com!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel cu individul asta.Am avut multe semne de intrebare ,plus ca atunci cand am cerut o poza cu puiul pe care il va trimite,am primit o poza cu o catelusa foarte mica cu o zgardita roz,asta dupa ce ma asigurase ca imi va trimite un mascul si aveam deja poze cu 5 catelusi destul de maricei,tot de la el.Mie mi-a cerut doar 400 ron pt transportul cu avionul.Nu exista asa ceva.Transportul animalelor comercializate din alte localitati se face cu masini dotate corespunzator si pe distante relativ scurte. Atentie la aceste anunturi false postate de clarkethomas1@hotmail.com!!!

 

asta e o schema noua, n-am mai auzit de asa ceva..ce le mai trece prin cap!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai va salut ! am ajuns aici pt ca am cautat pe net fraude cu catei spre adoptii. deoarece am tot cautat sa`mi cumpar un boston terrier am lasat msg la mai multe anunturi.. Ieri am primit un mail de la nicole suarez <nicolesuarez34@gmail.com> ca ar avea 2 pui fata si baiat, bineinteles ca sa ai de unde alege :)))) si ca mi`i ofera spre adoptie daca ii spun cateva chestii despre mine ca sa vada daca vor avea o familie frumoasa :))) mi`a cerut si datele care bineinteles le`am dat deoarce m`am gandit ca doar cu adresa si nr de tel nu prea are ce sa faca.

Mi`sa parut suspect ca textul era tradus in google transalte si ca am rugat`o de mai multe ori sa ma sune ca sa vb dar nu mi`a spus nimic. Mai devreme m`a anuntat ca maine dimineatza va merge la aceasta agentie de transport sa intocmeasca actele. si ca voi primi un mail cum se va face plata pt biletele de avion...eu stiu foarte bine ca daca`mi spune western union sau money gram e clar frauda dar asteptam sa vad poate nu e chiar excroc ca doar nu trimiteam de buna credinta 600 ron (pt ca mi`a spus ca mi`i trimite pe amandoi ) :))) acum dupa ce am citit ca s`au mai folosit si alte mailuri ma gandeam sa incerc sa`i fac o cheie dar nu stiu la ce organe ale politie as putea aplea pt ca ma gandesc ca sunt multe persoane care au fost pacalite asa.

A spus cineva mai sus ca se foloseste de date sa`i faca rau. ce anume mai exact face ca sa stiu la ce ma astept ca si eu i`am dat datele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde relevanta datelor pe care le-ai oferit.

Daca i-ai spus numarul camerelor din casa, sau ce obiceiuri culinare ai, putin credibil ca le va utiliza ca sa-ti faca rau.

Mai degraba, cred ca-si face o baza de date, de la persoanele naive, in speranta ca cineva ii va oferi destule/bune informatii, cat sa justifice o mica spargere la domiciliu.

 

Cine vrea sa doneze un animalut, pentru ca nu si-l mai permite, trebuie sa plateasca el transportul, nu cel ce ii face hatarul sa-l scape de problema.

Daca ar fi mai multa gandire pe lumea asta, escrocii nu ar mai prospera.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×