Sari la conținut
Forum Roportal
Pcpc

dap1160 probleme

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut. sper ca am postat in aria corespunzatoare. primul meu topic.

am un dap1160 la care cuplez firul de net la rds prin pppoe. am 2 laptopuri si vreau ambele sa mearga prin wireless de la dap1160 dar in prezent am reusit doar unul la wireless iar celalalt ia netu de la primul prin LAN. ma incomodeaza foarte mult firul prin toata casa si am aflat ca dap1160 poate functiona cu 2 simultan pe wireless pppoe sper sa nu ma insel. am intrat pe ip-ul lui dap1160 si singura sectiune unde apare ceva de pppoe este la wisp(client router sau repeater), ca in poza. dar nu merge. atasez poza+ link la manualul dap1160 poate reusiti va rog sa ma elucidati.

 

ftp://ftp.dlink.co.uk/wireless/dap-1160/dap-1160_Manual_v1.30.pdf

 

(daca dap1160 nu permite asa ceva atunci vreau sa stiu alt aparat ce permite sau alta modalitate la rds sau in cel mai rau caz alt provider va rog)

post-370661-0-71240200-1338762176_thumb.png

Editat de Pcpc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ai cumparat tu este un Access Point, iar ceea ce iti trebuie tie este un router.

DAP1160 functioneaza ca router doar daca furnizorul tau de internet (RDS in cazul de fata) ti-ar da conexiunea prin wireless, ori tu ai conexiunea prin cablu UTP. Ca urmare, cauta un router wireless cu intrare pe cablu, adica in partea unde intra mufele de cablu trebuie sa aiba o mufa separata la care scrie WAN sau Internet (de obicei e si diferit colorata fata de cele unde scrie LAN).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×