Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu este foarte clara si probabil subreda, din acest motiv am supus-o dezbaterii, ca sa-i gasesc plusurile si minusurile.

Consider ca miscarea creeaza notiunea de timp, poate ca nu reusesc sa exprim exact ceea ce vreau sa spun asa ca o sa pun problema altfel. Care este formula unanim acceptata a timpului?

 

Nu este foarte clara si probabil subreda, din acest motiv am supus-o dezbaterii, ca sa-i gasesc plusurile si minusurile.

Consider ca miscarea creeaza notiunea de timp, poate ca nu reusesc sa exprim exact ceea ce vreau sa spun asa ca o sa pun problema altfel. Care este formula unanim acceptata a timpului?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura formula umanim acceptata a aceea a bunului simt. Si a ta respecta bunul simt, doar ca nu aduce nimic nou. Doar o interpretezi tu diferit, dar pe aceleasi fundamente. Sa citesti "Timpul termodinamic" de Prigogine, e foarte interesanta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis ca nu este o distanta intre evenimente nu m-am exprimat foarte corect. Ca sa creez notiunea de timp am nevoie de un eveniment pe care sa-l iau ca si o constanta si la care sa raportez celelalte evenimente.Timpul = distanta intre constanta si celelalte evenimente.Raportarea celorlalte evenimente intre ele se face in functie de raportarea fiecaruia fata de constanta aleasa.Aparitia unui eveniment nu este dependenta de existenta notiunii de timp;notiunea de timp este dependenta de existenta a minim doua evenimente--motiv pentru care am zis ca miscarea creeaza timpul

Daca la asta era referirea "timpul este distanta intre evenimente" atunci nu am inteles eu,mea culpa

E ultimul post,nu va mai deranjez dupa :),dar macar sa plec lamurit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu trebuie sa pleci. Atat ca asta o sustine si relativitatea. Faptul ca nu exista timp absolut, si ca el e dependent de sistemul de referinta inertial, unde se petrece evenimentul.

Nu exista "miscare" in sens strict, ci doar miscare raportata la alta miscare. :) Exact ce spui tu. :)

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imaginati-va o zi in care toti pe facebook ne-am propune ca in acea X zi sa ne opri ceasurile si sa ne oprim si noi sa stam statui. Timpul tot ar trece fiindca pamantul va continua sa se miste. Imaginati-va ca am avea tehnologia de am putea Opri planeta in loc. Timpul tot ar trece fiinca se misca celelalte corpuri ceresti din univers. Imaginati-va ca am putea opri in loc, orice rotatie a oricarei stele din univers. Timpul tot ar trece fiindca vor continua sa moara sau sa se nasca stele. Ste;lele indiferent ca se rotesc sau nu, isi consuma gazul si mor. Nebuloasele continua sa nasca stele. Deci imaginati-va ca ma opri tot universul pe loc din rotatie. Moartea si nasterea stelelor nu poate fi inca oprita, deci timpul tot ar continua sa treaca.

Pana aici am putea spune ca se confirma teoria cu misarile insa aici intervine o hiba.

Chiar daca ne vom imagina ca vom avea tehnologia opririi in loc a universului chiar si a miscarilor sale: nasterea si moartea stelelor, timpul ar continua sa treaca insa fara ca noi sa il mai putem percepe.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca am mai spus ca timpul....nu exista. Deci nici definitia ca ar fi un drum, nu prea.... Chiar asa il receptam noi, in mod subiectiv, ca un drum. Si toooooot asteptam derularea lui. Cind esti in actiune parca dispare timpul. Cind te plictisesti, parca se dilata la infinit. Cind ai stari optimiste se contracta. Cind esti trist, se dilata.

Stie oricine aceste receptari subiective ale timpului.

De aici se deduce logic, ca timpul este altceva, decit un...drum, o distanta.

Putem spune ca e o energie, ce ni se da, o luam. O folosim, si cind se termina ni se termina timpul alocat acelei actiuni.

Dar e si altceva, cu mult mai important.

Deci timpul asa cum ni se tot prezinta, o curgere, nu exista.

Daca observati ca atunci cind ne raportam la timpul trecut, ne raportam la....evenimente, nu la curgerea lui. :focus:

Editat de NASTYPRIMUL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nu exista "miscare" in sens strict, ci doar miscare raportata la alta miscare"-- nu stiu de ce dar parca nu seamana exact cu ce zic eu :) . Trebuie sa recunosc ca la capitolul "fizica" mai am de studiat, specializarea mea fiind medicina (am studiat mai mult biofizica)), dar legat de subiect,eu zic ca exista "miscare" in sens strict. Stiu ca legata de miscare era o problema cu infinitul : deplasarea dintr-un pct in altul ar fi imposibila datorita faptului ca o data ajuns la jumatatea distantei ai in fata un segment care are la randul lui alte doua jumatati si tot asa...ar trebui sa parcurgi un infinit de jumatati (imposibil dar reusim) :)) -- nu stiu daca s-a gasit o greseala de logica in formularea problemei sau a ramas cu semnul intrebarii si acum

Editat de Cr28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moartea si nasterea stelelor nu poate fi inca oprita, deci timpul tot ar continua sa treaca.

Timpul nu se raportează la naşterea şi moartea stelelor, ci la expansiunea Universului. Sunt opinii ale unor mari astrofizicieni care afirmă că, dacă după ce expansiunea se va sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca daca s-ar atinge viteza luminii, ai putea sa controlezi timpul si spatiul.

O masina a timpului, doar teoretic, practic habar n-am cum...

Dar ar fi frumos sa retraiesti momente din trecut, de cate ori ai vrea, si sa arunci macar o privire in viitor.

Dar asta nu exista, timpul care trece nu se mai intoarce...:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×