Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Omul bun - o iluzie

Postări Recomandate

E... atunci probabil ca testele alea psihologice si interviurile nu au fost prea bune. Probabil aia de au fost selectati erau sociabili daia buni de gura, dar doar atat... daia care stiu sa invarta cuvintele si vorbesc mari filozofii, fara defapt sa inteleaga nici ei ce vorbesc. Ma rog... oricum asa sunt majoritatea oamenilor. Dar daca ar fi fost alesi oameni cu adevarat inteligenti, nu s-ar fi ajuns la aceleasi rezultate. Iar prin inteligenti, ma refer la aceleasi lucruri despre care spune si Renaissance'91, adica nu unii foarte buni in domeniul lor, sau putere de calcul, etc., ci inteligenta din aceea pe bune.

Am eu impresia doar sau tu prin postarea asta contrazici cele spuse in postarea anterioara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu impresia doar sau tu prin postarea asta contrazici cele spuse in postarea anterioara?

Nu. Spun doar ca majoritatea oamenilor au inteligenta medie si fireste sub-medie. Iar asta duce la comportamentele la care duce.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Spun doar ca majoritatea oamenilor au inteligenta medie si fireste sub-medie. Iar asta duce la comportamentele la care duce.

Si cand spui inteligenta te referi la capacitatea aceea de a intelege esenta lucrurilor, nu la inteligenta care te ajuta sa excelezi intr-un anumit domeniu, sper. Mie tot mi se pare ca te contrazici, fara suparare.

 

Iar oamenii care au inteligenta sub medie nu pot fi blamati prea tare pt. raul pe care il produc, pt. ca inteligenta sub medie presupune discernamant redus, alterat sau lipsa totala a discernamantului.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit Diavolul si domnisoara Prym - Paulo Coelho ?

Acolo expune o povestioara despre rautatea oamenilor.

N-am citit decat o singura carte a lui Coelho, mi se pare prea dulceag si rupt de realitate. Daca vrei sa postezi fragmentul la care faci referire, poti sa o faci, chiar te-as ruga. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, eu aș spune mai degrabă că oamenilor nu li se dă prea multe șanse de a fi buni. Nu neapărat literalmente, dar dacă stăm să ne g

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, eu aș spune mai degrabă că oamenilor nu li se dă prea multe șanse de a fi buni. Nu neapărat literalmente, dar dacă stăm să ne g

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca rautatea e o consecinta a proastei intelegeri a progresului, proasta intelegere care e reprezentata de regresul spiritual al oamenilor. :)

 

Eu nu cred ca rautatea tine de vreo intelegere a ceva anume, ea vine din caracterul omului si probabil are legatura, asa cum spunea si RTFM, si cu instinctul de supravietuire, care este solicitat pentru a supravietui intr-o societate cu relatii din ce in ce mai tensionate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×