Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Remember: 4 martie 1977

Postări Recomandate

Astazi s-au implinit 29 de ani de la tragicul eveniment in care au murit 1.571 de romani, printre ei numarandu-se si multe personalitati ale vietii culturale, de o insemnatate deosebita pentru tara noastra, ca Toma Caragiu, Alexandru Bocanet, Doina Badea si multi altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astazi s-au implinit 29 de ani de la tragicul eveniment in care au murit 1.571 de romani, printre ei numarandu-se si multe personalitati ale vietii culturale, de o insemnatate deosebita pentru tara noastra, ca Toma Caragiu, Alexandru Bocanet, Doina Badea si multi altii.

Da, stiu. A fost groaznica acea zi..mi-a povestit mama cum a fost. :flowers:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai roportalule tre' sa fii diabolic daca vorbesti de funie in casa spanzuratului....ca eu toata ziua numai cu frica in san am stat...voi stiti ca eu am trait la Bucuresti noaptea asta acum 29 de ani???Brrrrrrrrrrr!!!

Voi stiti ca eu am vazut blocurile prabusite ,molozul si fragmente umane iesind dintre daramaturi???? :doh:

Ce-ti veni cu topicul asta !!!!!! :flowers: :) :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai roportalule tre' sa fii diabolic daca vorbesti de funie in casa spanzuratului....ca eu toata ziua numai cu frica in san am stat...voi stiti ca eu am trait la Bucuresti noaptea asta acum 29 de ani???Brrrrrrrrrrr!!!

Voi stiti ca eu am vazut blocurile prabusite ,molozul si fragmente umane iesind dintre daramaturi???? :x

Ce-ti veni cu topicul asta !!!!!! :) :doh: :doh: :doh:

Cumplita data. Primele mele amintiri sunt din noaptea aceea. Aveam 3 ani. Printe alte lucruri imi amintesc foarte bine cum s-a fisurat unul dintre pereti. Imi era tema sa nu cada peste noi.

Eu m-am bucurat de subiect, totusi.

Un gand frumos pentru munca acelor personalitati despre care vorbea roportal si pentru familiile celor 1571. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am prins acele vremuri si nu stiu prin ce ati trecut. Imi cer scuze daca topicul ti-a trezit amintiri neplacute.

Eu vroiam sa ii onoram pe cei care au murit atunci dar in acelasi timp sa tragem un semnal de alarma pentru starea in care sunt multe blocuri din capitala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am prins acele vremuri si nu stiu prin ce ati trecut. Imi cer scuze daca topicul ti-a trezit amintiri neplacute.

Eu vroiam sa ii onoram pe cei care au murit atunci dar in acelasi timp sa tragem un semnal de alarma pentru starea in care sunt multe blocuri din capitala.

Mi-am dat seama ce ai vrut, de asta am spus ca m-am bucurat de subiect.

Imi pare rau pentru Annomalia si pentru cei care aveau o varsta suficient de mare incat sa aiba amintiri traumatizante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am prins acele vremuri si nu stiu prin ce ati trecut. Imi cer scuze daca topicul ti-a trezit amintiri neplacute.

Eu vroiam sa ii onoram pe cei care au murit atunci dar in acelasi timp sa tragem un semnal de alarma pentru starea in care sunt multe blocuri din capitala.

Blocurile ca blocurile Roportal. :doh: Crezi ca o sa se ocupe cineva de ele ? :doh:

Fi serios.Nu. :) Cel putin blocul meu (stau in Bucuresti) are mai mult de 30 de ani din cate stiam eu..Dar macar nu are bulinuta din-aceea rosie de risc. :doh:

Insa, sunt foarte multe asemenea blocuri, care la prima zgaltaiala mai puternica vor cadea ca niste cutii de chibrituri.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez ideea ta de a comemora pe cei disparuti si a reaminti tuturor cit de firav si efemer este firul vietii.

Aveam 10 ani si un pic la 4 Martie 1977. Imi aduc aminte perfect de acel cutremur devastator.

Locuiam la etajul 1 al unei vile in Bucuresti, pe la Pieptanari (Eroii Revolutiei acum). Era putin dupa ora 9 seara, si eram in dormitor cu tatal meu, ne pregateam de culcare. A fost cumplit. M-am speriat cel mai mult ptr ca nu stiam efectiv ce se intimpla. Tata initial a crezut ca explodeaza soba (aveam o soba cu petrol in care tata improvizase un cazan si o mini-instalatie de calorifer ptr 3 camere). Am fugit si tata a vazut pe geam cum se "zbenguiau" blocurile vecine. A strigat "Stai! Cutremur!" si m-a tras sub tocul usii. (El era copil la cutremurul din 1940 si isi mai amintea vag ce si cum). Mama a iesit din baie tzipand.

S-a prabusit biblioteca in mijlocul sufrageriei si s-a facut praf, au mai cazut diverse alte obiecte si piese de mobilier prin jur, dar am scapat cu bine toti.

Agentul ADAS a constatat ulterior pagube de peste 6 mii lei la casa noastra (erau bani pe vremea aceea, salariul minim era cam 1200 lei pe luna iar materialele de constructie si manopera erau mult mai ieftine ca acum). A cazut o parte din "calcanul" casei - zidaria de sus, de sub acoperis si din pod, cosul de fum s-a daramat, s-a crapat si inclinat fundatia casei, etc.

Imi amintesc ca imediat dupa ce s-a terminat "zguduiala" am iesit in strada si s-au auzit peste tot vuind sirene iar cerul era portocaliu-roscat de la scaparile de gaze (cred). M-a speriat chestia asta mai mult decit cutremurul propriu-zis. A doua zi am fost la scoala, care era inchisa din cauza daunelor la cladire. Apoi am vazut la televizor si m-a dus tata sa vad si pe viu prin centru si peste tot pe unde erau distrugeri semnificative. La Casata, la Continental, la blocul ala din Colentina (parca) unde taiasera un pilon de sustinere ca sa bage o Dacie in vitrina la parter unde era un magazin IDMS, etc. Victime nu am vazut deoarece erau deja zonele incercuite de Militie si armata. Imi aduc aminte ca au fost gasiti supravieturitori sub daramaturi si dupa 40 de zile. E oricum o amintire neplacuta.

Tzin minte ca dupa aceea aparuse o gluma intre copii si chiar adulti... Nu mai spuneai despre cineva ca e nebun, ziceai doar "saracul, a ramas de la cutremur". O alta gluma zicea ca au sarit chinezii coarda, si, spre nenorocul nostru au sarit toti deodata.

Orasul Zimnicea a fost efectiv ras de pe fata pamintului si multe alte orase din tzara au suferit pagube insemnate.

Am mai traiat pe urma alte cutremure, cel din 1985 (cu epicentrul in Bulgaria), cel din 1990, etc. Chiar si un cutremur in California. Conduceam un camion TIR pe autostrada I-40 West, la vreo 300 Km nord est de Los Angeles, prin deshert, cu 120 KM/h si a inceput sa mearga camionul in zig-zag pe sosea. Acel cutremur a avut epicentru undeva in munti si a afectat 4 state vecine. Nu e o senzatie placuta, crede-ma.

Totusi nici un alt cutremur nu a fost asa de devastator ca cel din 4 Martie 1977. Combinatia undelor seismice verticale si orizontale si durata de aproape un minut l-au facut sa fie unul dintre cele mai distrugatoare cutremure din lume.

Sa ne fereasca Dumnezeu de altul la fel, mai ales acum cind totul in Romania e ramas in paragina si la voia intimplarii....

Editat de Doruletz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×