Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Intrebari cu si despre Noul Testament - exclusiv

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai uite tu in prima postare ai scris Dzeu in loc de Dumnezeu. Nici ateii nu fac asta. Te faci vinovata de pacatul lenei sau al arogantei, in capul tau, titlul de Dumnezeu al zeitatii crestine trebuie prescurtat. Dar nu as spune ca pacatul tau denota netrebnicie. Ma intreb de ce oare te-ai erijat in aparatorul crestinilor, pentru ca nu ai nici in clin nici in maneca cu religia asta. Iti place sa te contrazici, probabil. Alta meteahna pe care nu ar trebui sa o aibe un bun crestin.

Nu e vorba de lene, e vorba de libertatea de a nu da dovada de atat scrupulozitate cand nu e absolut obligatoriu.

 

Nu tine de efectul meu asupra altora.

Dar daca ma intrebi, lenea e o netrebnicie asupra capacitatii care mi-a fost data.

 

Si te rog, cum rogi si tu pe altii, sa nu imi spui tu mie despre ce simt , ce cred si ce ma reprezinta pe mine.

 

NETR

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-am spus cum te simti, ti-am dat un exemplu la intrebarea ta daca exista pacatos care sa nu fie netrebnic.

Faptul ca din toate definitiile date de dex ai ales-o pe cea de "pacatos" arata cat de intoxicata este mintea ta de dogma crestina.

Editat de BlueSugar
Scos citat.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-am spus cum te simti, ti-am dat un exemplu la intrebarea ta daca exista pacatos care sa nu fie netrebnic.

Faptul ca din toate definitiile date de dex ai ales-o pe cea de "pacatos" arata cat de intoxicata este mintea ta de dogma crestina.

Ba imi spui ca nu am nici in clin nici in maneca cu credinta, ba imi spui ca mintea mea e intoxicata cu dogma crestina.

 

Nu te hotarasti totusi?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ stupid_me : intoxicat de dogma crestina nu este acelasi lucru cu credinta

 

 

http://www.sacred-texts.com/bib/poly/tit001.htm

 

 

Aici ai si varianta in latina pentru netrebnici : ( reprobi- nu reusesc) si cea in greaca adokimi( care nu corespund) . Variante mai vechi decat cea romana.

Editat de Aseneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ stupid_me : intoxicat de dogma crestina nu este acelasi lucru cu credinta

 

Ok. Deci dupa tine, eu nu cred in Dzeu. Nu imi amintesc sa te fi intrebat ce parere ai tu despre credintele mele. De ce insisti?

Nu o mai fa.

 

Acest topic nu este despre mine si nu aduce invitatie nimanui sa ma caracterizeze.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Deci dupa tine, eu nu cred in Dzeu. Nu imi amintesc sa te fi intrebat ce parere ai tu despre credintele mele. De ce insisti?

Nu o mai fa.

 

Acest topic nu este despre mine si nu aduce invitatie nimanui sa ma caracterizeze.

 

 

Dar eu vorbea, in general , nu despre tine. Este normal sa vreau sa stiu, daca doresti sa discutam Noul Testamente, cum ai spus in prima postare, de pe ce pozitie discutam. Nu te caracterizez in niciun fel. Si daca imi interpretezi postarile cum faci cu Noul Testament, discutia va fi foarte scurta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cei care sustin ca Dzeul crestinilor este rau si foarte rau si cel mai rau, sa o demonstreze si prin prisma Noului Testament.

Sau macar sa incerce.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu vorbea, in general , nu despre tine.

Bine, hai sa trecem peste asta. Fie.

 

Unde anume vrei sa ajungi cu 'netrebnicia'?

 

 

Nu am sa mai raspund la provocarile cu si despre VT. De ce rupi din context cu nerusinare?

Tu ce puii mei faci acuma?

 

Nu a spus si un moderator ca acest topic este despre NT si nu despre mine sau altceva?

Editat de BlueSugar
Edit citat sters.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa mai raspund la provocarile cu si despre VT.

Tu ce puii mei faci acuma?

Nu a spus si un moderator ca acest topic este despre NT si nu despre mine sau altceva?

Gandul meu este strict la VT, NT si provocari, nicidecum la tine. Iar noi pentru ce sa-ti raspundem tie la provocarea cu si despre NT ? Pai ce puii mei ? :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Unde anume vrei sa ajungi cu 'netrebnicia'?

 

 

Presupun ca te referi la termenul biblic. Nu vreau sa ajung nicaieri. Ti-am dat link cu alte variante ale bibliei, in niciuna nu se mentioneaza cuvantul "pacatos" . Doresc doar sa nu mai interpretam Noul Testament dupa bunul plac, si asa translatorii au interpretat cum au vrut ei.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×