Sari la conținut
Forum Roportal
Mariusica2010

Probleme legate de optimizarea unui blog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un blog cu ceva vechime dar cu multe probleme de optimizare si vreau sa stiu unde naiba gresesc. Lasand la o parte continutul mai mult sau mai putin calitativ al siteului si avand in vedere ca oricum nu postez continut inadecvat sau ilegal (warez, sex etc), ma frapeaza totusi ca rezultatele sunt departe de cele asteptate, desi am lucrat la el o buna bucata de vreme. L-am inscris in directoare, am postat relativ frecvent, am backlinkuri care se actualizeaza saptamanal, am instalat pluginuri peste pluginuri dar undeva se strecoara greseli, poate in structura siteului, nu stiustars.gif

Nu am cunostinte SEO solide dar sunt initiat si stiu cate ceva. Dupa doar cateva luni de la crearea lui ajunsesem la PR 2, si asta cu destul de putina munca depusa. Acum am scazut la PR 1, iar vizitatori nu am mai mult de 40-50 / zi. Presupun ca e posibil sa am linkuri de pe siteuri cu probleme, dar cum sa aflu care sunt alea? In webmaster tools vad peste 4000 de linkuri catre blog (prea putine?) care se actualizeaza saptamanal fara sa mai inscriu blogul in directoare (asta si datorita faptului ca am linkuri catre blog pe youtube). Conteaza oare si serviciul de hosting foarte mult? Am caderi - zic eu- destul de rare, cateva ore la 2 saptamani de ex, dar viteza e rezonabila. Am instalate vreo 3-4 pluginuri de SEO in wordpress, daca asta poate fi o cauza... Din cate am putut observa din diferite instrumente de analiza SEO online, blogul e indexat corect si la prima vedere n-ar fi probleme grave. De altfel am lucrat la cuvinte cheie, taguri si descrieri pana m-am capiat. Nu-mi pot permite sa apelez la serviciul expertilor SEO ci doar o scurta analiza a blogului, eventualele corecturi le fac eu cu conditia sa stiu exact cum si ce anumeshades.gif

Daca e nevoie voi pune si imagini. In concluzie, ma poate ajuta cineva sa inteleg unde gresesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×