Sari la conținut
Forum Roportal
Lola192

Au pair anglia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna...vreau sa plec de ceva timp in anglia si am gasit o oferta de munca acolo ca au-pair.se ocupa o firma romaneasca numita International Work&Studies. nu mi s-a cerut nici un avans nimic numai ca din primul salariu va trebui sa le platesc un comision.intrebarea mea era daca a mai plecat cineva cu firma aceasta sau are informatii legate de ei( daca sunt seriosi daca au avut probleme cu ei, etc) astept un raspuns cat mai urgent mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost plecata printr-o agentie ca si au pair in Anglia,evident ca m-am intors pentru ca ceea ce e descris ca si program de schimb cultural ce permite tinerilor intre 17 si 27 de ani sa invete limba engleza in UK, locuind aici ca membri ai unor familii este de fapt sinonim cu menajera prost platita sau mai degraba om bun la toate...cei din clasa de mijloc ce nu-si permit desigur sa platesca mii de lire pe o bona,o menajera,un responsabil cu gradina ,animalele etc,gaseste cu 60,70,80 de lire un omulet bun sa le faca pe toate astea,sau ma rog cate putin din toate cum spun ei.Daca au-pairul se prinde ca familia il cam crede prost si reactioneaza,este descris ca un tanar rebel,nepoliticos,arogant,sau inadaptabil si normal ca agentiile vor crede doi adulti dintr-o tara civilizata decat un mucos care vine dintr-o tara gen Romania sau Bulgaria.Problema se pune cand familia se comporta de-a dreptul grotesc,inscenand furturi,escapade sau consum de substante incerte,abuz asupra copiilor si altele.Si vorbesc foarte serios.Am ramas socata,efectiv, cand am auzit fete carora li s-au pus bijuterii in bagaje sau au fost acuzate ca au batut copii folosindu-se de vanatai sau zgarieturi pe care orice copil le are si asta pentru ca familiile respective ar fi putut avea mari probleme daca au-pairul s-ar fi plans de tratamentul primit sau de faptul ca muncesc ilegal.Sunt unii care nu te acuza pe fata,tu nici nu stii ce ai facut.Merg la agentie,se plang de tot felul de chestii oribile dar tot ei o fac pe bunii samaratineni si roaga agentia sa nu reactioneze in niciun fel pentru ca nu vor sa te puna intr-o situatie proasta,oricum n-ai recunoaste.Si uite asa sunt si victime si oameni foarte buni care in loc sa anunte politia,te iarta,in fata agentiei si a prietenilor lor.....cand ajung acasa te arunca in strada si de acolo te descurci.Asta e alta poveste,iti spun ca te duc la aeroport si te lasa in mijlocul drumului prin nu stiu ce locuri si spun apoi ca tu ai fost cea care a fugit.Eurolife mi-a trimis prin fax o foaie nesemnata,nestampilata prin care trebuia sa platesc milioane la banca,am sesizat acest lucru si am anuntat,mi s-a trimis alta stampilata.Am platit,am plecat,am ajuns in familia cu pricina unde totul a fost bine la inceput pana au inceput treptat sa se mareasca orele de lucru,lucru fizic mai ales,weekend-uri din ce in ce mai putine,piure inghetat de 1 lira ca si mancare si scuze de genul,am intarziat,s-a ivit ceva si mai dureaza 3 ore,din 3 ore se faceau 6 si tot asa.Bank holidays are off days....doar in visele mele,acte nimic.Cand am trimis mail la eurolife si rainbow aupairs(agentia din anglia cu care colaborau)mi-au spus ca familia trebuie sa ma ajute.....si atat.Am facut asa incat sa ajung teafara in Romania,desi era pe cat sa nu se intample asta.Unii uita ca NU toti pleaca in Anglia sa se stabileasca definitiv.Daca voiam sa muncesc si sa castig bani alegeam o meserie bine platita.Am vrut o experienta inedita,pt a invata limba si pentru a cunoaste cultura lor,mi-am dorit sa cunosc Anglia stand intr-o familie de englezi si nu intr-un hotel....am dat de altceva.Minciuni si promisiuni.Agentiile nu au cum sa va garanteze nimic.Ca sunt sau nu autorizate nu ma intereseaza ,pericolul e acelasi.

Editat de simina24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu stie nimeni nimic sad.gifcray.gif

 

Am auzit multe, dar n-an chef sa le scriu inca odata. Este o munca de jos nimic de invata decat cu ce usurinta te pacaleste un afis frumos colorat. Mergi sa lucrez ca un rob, poate la o familie de afro-englezi sau pakistanezi sau alta natie si te tin mai rau ca pe un caine ca in acele tari servitoarea este de neatinsa. Tu nu mergi sa inveti NIMIC acolo, doar sa taci sa nu te bata sau mai rau.

Intreaba multe inainte sa accepti, prima intrebare: daca ai asigurare medicala si dentara ca de la suferinta te dor dintii de innebunesti si n-ai idee cat costa dentistul si familia nu-ti plateste nimic, la cine te plangi daca ceva nu merge bine??? De ce trebuie sa dai comision din banii aia putini cand agentia deja incaseaza de la familie destul din care tu vezi doar putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×