Sari la conținut
Forum Roportal
euinsami

Combate fata ascunsa a discriminarii

Postări Recomandate

Daca te referi la bisexuati, inteleg ce vrei sa spui

 

Dar aicibisexualii sunt lovitura de gratie a 'induiosator'-impaciuitorilor de la C.E.D.O.

 

Insasi existenta acestei categorii estea ceea ce le sta in gat

 

Pentru ca demonstreaza ca orientarea sexuala e o problema de alegere.

 

Nu la bisexuati ma refer, ci la homosexuali.

Unii se nasc asa. Natura imprima altfel in ADN-ul lor, informatia genetica legata de tipul atractiei sexuale .

De ei am zis ca sunt minoritari. La restul e alegere, insa nici macar aia nu este constienta...este urma unor traume psihice.

Despre cei care se nasc asa vorbim...cum ii poate diferentia biserica de ceilalti ( care au ales asta), astfel incat sa le dea drepturi egale cu heterosexualii?...nu poate.

Asa ca cel mai corect este sa nu discriminezi.

Apoi, daca Dzeu este parinte bun, ii iubeste pe toti copiii lui egal...indiferent cum sunt ei, caci asta este iubirea din sentiment.

Daca il apuca pandaliile, pe unii ii reneaga cand chipurile nu-i fac lui pe plac, pe altii ii cocoloseste cand ii sunt sclavi, atunci crede-ma ca este un parinte scelerat, drept pentru care copiii lui ar fi bine sa il sutuie si ei la randul lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult, am auzit declaratiile unor medici ca sexualitatea deviata o problema de ORIENTARE

care se petrece la nivel MENTAL

In urma multor studii si cercetari, Asociatia Americana de Psihiatrie, a scos in 1973, homosexualitatea din enciclopedia bolilor si conditiilor mentale. Au declarat ca homosexualitatea nu este o boala, o condintie mentala sau o alegere benevola. De atunci pana in prezent au aparut tot felul de teorii care sa contrazica acea decizie, teorii care nu au absolut nici o baza in stiinta reala si sunt emanate de persoane bias, discriminatorii, intolerante, rigide, indiferent de nivelul lor de pregatire academica si de inteligenta. Poti fi un magar nenonocit, rasist, homofob si altele, si cu 5 diplome pe perete.

De obicei cei care sustin ca homosexualitatea este o boala mintala care poate fi vindecata, sunt ori "oameni de stiinta" de dreapta crestina, ori psihologi dubiosi, ori pastori ai diverselor culte crestine, samd.

 

Nu s-a auzit pana acum de vreo organizatie serioasa, reputabila, din domeniul sanatatii sa declare oficial, cu dovezile de rigoare bineinteles, ca homosexualitatea este ori o alegere ori o conditie mentala. doh.gif Deci voi astia care credeti in astfel de teorie, sunteti pur si simplu ridicoli.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu la bisexuati ma refer, ci la homosexuali.

Unii se nasc asa.

De ei am zis ca sunt minoritari. La restul e alegere, insa nici macar aia nu este constienta...este urma unor traume psihice.

 

E parerea ta

Nici eu n-am stiut ce sa cred, pana cand(ma repet) am auzit vorbind la radio oameni care alesesera asta in mod voluntar

Incepand cu vizite la baruri exclusiviste din pura curiozitate, apoi repeta escapadele din amuzament

Imi amintesc ca un barbat povestea cum intr-o zi, dupa ce consumase suficient alcool, a ajuns la cinematograf in compania unui amic de la acel bar. Apoi nu-si amintea decat faptul ca a permis ceva diferit sa i se intample, care l-a atras doar prin noutatea senzatiilor Cand a devenit lucid, l-a coplesit rusinea si a regretat tot

A trecut un timp in care n-a mai calcat in acel bar. Pana intr-o zi, cand se simtea deosebit de abatut

zi din care a devenit homosexual

Dupa multa vreme de neimplinire si profunda nefericire a cunoscut niste oameni carora chiar le pasa de starea lui. Nu l-au lasat

Se intalneau, se rugau, citeau zilnic din Biblie, petreceau timp impreuna, gasisera un psiholog crestin care le-a fost de mare ajutor

Nu mai retin cat timp zicea ca a durat asta Cert e ca a revenit, treptat, cu multa dorinta de schimbare din partea lui, si rugaciune singur dar si impreunacu cel putin unul din prieteni,

a reusit sa-si vina in fire. Curand a intemeiat o familie si povestea ce implinit se simte. Tonusul vioi al vocii ii confirma spusele

 

Apoi, daca Dzeu este parinte bun, ii iubeste pe toti copiii lui egal...indiferent cum sunt ei, caci asta este iubirea din sentiment.

 

Corect. Cuvintele Lui:

 

<< "Nicidecum n-am sa te las,cu nici un chip nu te voi parasi" >>

 

(Epistola lui Pavel catre evrei 13:5)

 

Cred ca El apreciaza stradania omului de a se schimba, chiar daca nu reuseste, macar sa existe

 

Asa ca cel mai corect este sa nu discriminezi.

 

Da. Si asta e subiectul topicului.

Din pacate, tocmai majoritatea e discriminata tintind desfiintarea celulei de baza a societatii, familia

 

 

Nu s-a auzit pana acum de vreo organizatie serioasa, reputabila, din domeniul sanatatii sa declare oficial, cu dovezile de rigoare bineinteles, ca homosexualitatea este ori o alegere ori o conditie mentala.

 

S-a auzit totusi

Asteptam cei care detin informatii sa le publice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti place tie sa speri ca homosexualitatea e o boala, pentru ca asta ti-ar intari tie convingerile discriminante si aberante in privinta lor. Atata tot.

Da tot dai exemple, da si exemple de copii care inca de la varste extrem de fragede oscileaza spre acelasi sex, chit ca la varstele alea inca nu isi dau seama de semnificatia acestui lucru si nici macar nu sunt constienti de conceptul identitate sexuala. Cu aia cum ramane ? Ce alegere constienta fac ei ? rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asteptam cei care detin informatii sa le publice

 

Informatia stiintifica mai si costa.

De aia cartile de specialitate au pret cel putin triplu (sau cvadruplu) fata de belestristica.

 

Cumpara-ti encicopedia de neurostiinte editata de Marc D. Binder, Nobutaka Hirokawa, Uwe Windhorst, are doar 5000 pag, (o lista de 59 pagini cu echipa care a creat-o) si dupa ce o vei citi, o sa afli ca ceea ce spun eu este corect, si ceea ce sustii tu sunt preconceptii religioase.Iti dau si link de unde poti sa o achizitionezi.

http://www.amazon.com/Encyclopedia-Neuroscience-Marc-D-Binder/dp/3540237356

 

Eu pe a mea nu ti-o imprumut...poate remarci, insa la oferta are deja un pret piparat, iar chestiile serioase nu se primesc for free.

Dar iti mai dau un indiciu:

Citeste LeVay, 1991 "A difference in hypothalamic structure between heterosexual and homosexual men". Si dupa ce termini de citit astea, o sa iti mai dau sa citesti cum se poate modifica acea structura hipotalamica, daca mediul in care a crescut copilul este abuziv emotional. Iar unii ASA SE NASC. Cu alta structura hipotalamica.

Si apoi lasa-ne cu dogmele religioase cum ca homosexualii sunt niste pacatosi care merita discriminati.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti place tie sa speri ca homosexualitatea e o boala, pentru ca asta ti-ar intari tie convingerile discriminante si aberante in privinta lor. Atata tot.

 

Nu sper, sunt incredintata ca e comportament deviant

In plus notiunea discriminare nu are sens in afara conceptului bine vs. rau

 

Da tot dai exemple, da si exemple de copii care inca de la varste extrem de fragede oscileaza spre acelasi sex, chit ca la varstele alea inca nu isi dau seama de semnificatia acestui lucru si nici macar nu sunt constienti de conceptul identitate sexuala. Cu aia cum ramane ? Ce alegere constienta fac ei ?

 

Daca e adevarat, copiilor li se spune ce e bine si ce e rau de mici

ei sunt constienti de rau de la varste fragede

( daca ai sau vei avea copii, sunt sigura ca il vei spune de bine si rau pentru ca e al tau)

 

Trebuie sa i se spuna, pe urma el alege

 

<< Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va dezlipi de el.>> - (Prov.22:15)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

<< Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va dezlipi de el.>> - (Prov.22:15)

Nu pot sa nu remarc ca, dupa ce ai ai cerut in mod ipocrit dovezi stiintifice, in momentul in care le-ai primit, ai reactionat in maniera pur autista, ca si cum acele informatii nici nu exista.

In schimb iti sustii argumentatia falsa cu citate religioase agresive si abuzive.

Nici nu ma mir ca cei mai mari discriminatori sunt persoanele religioase. Pentru ca ei niciodata nu isi folosesc ratiunea pentru a vedea realitatea.

Mai simplu sa gandeasca popa pentru noi, chit ca popa ala cine stie ce dezechilibre mintale are.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu remarc ca, dupa ce ai ai cerut in mod ipocrit dovezi stiintifice, in momentul in care le-ai primit, ai reactionat in maniera pur autista

 

Imi cer scuze, o sa ma uit

 

Nici nu ma mir ca cei mai mari discriminatori sunt persoanele religioase. Pentru ca ei niciodata nu isi folosesc ratiunea pentru a vedea realitatea.

 

-nu discriminez oamenii. Tin la ei. As vrea ca tuturor sa le fie bine

-sa traiasca fericiti pana la adanci batraneti, din partea mea

-nu sunt o persoana religioasa

-imi folosesc propria ratiune

-realitatea cui?

 

Mai simplu sa gandeasca popa pentru noi, chit ca popa ala cine stie ce dezechilibre mintale are.

 

-nimic din ce stiu si cred nu mi-a rumegat cineva inainte

-nu am interactionat cu preotii sau alti reprezentanti si nici nu o voi face, indiferent cat de echilibrati mintal sunt ei

-nu merg la nici o biserica

-detest religiile pentru ca dezbina oamenii

-nu e cazul ca o minoritate sa pretinda a fi cununati de slujitorii lui Dumnezeu

atata vreme cat Dumnezeu insusi condamna homosexualitatea

-in acest fel se reactioneaza in maniera pur maniaca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-nu discriminez oamenii. Tin la ei. As vrea ca tuturor sa le fie bine

Asta este exact retorica demagogica a crestinilor.

Toate asa-zisele voastre argumente au fost combatute rational dar inutil.

 

Mai inceteaza cu sintagma 'Dumnezeu zice si Dumnezeu face'.

Daca Dumnezeu nu vroia, nu lasa sa existe homosexualitatea - ca despre asta se vorbeste aici.

Daca el este Creatorul si homosexualitatea exista iar el o combate, inseamna ca e schizofren - e cat se poate de logic.

Dar logica vine de la, evident, Diavol.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este exact retorica demagogica a crestinilor.

 

Poti demonstra asta in privinta mea?

 

Daca Dumnezeu nu vroia, nu lasa sa existe homosexualitatea - ca despre asta se vorbeste aici.

 

Exista pentru ca a lasat omului cel mai pretios dar -liberul arbitru

In topic e vorba de discriminarea majoritatii(familiei traditionale) ..nici macar de catre minoritati,

 

ci tocmai de catre aparatul legislativ Comisia Europeana pt Drepturile Omului

 

Dar logica vine de la, evident, Diavol.

 

De fapt singurul lucru care vine de la el e viclenia

Intrebarile sunt

Cine avocatul cui e?

De ce?

Eu cred ca totul se reduce in final la

Ce suma e dispusa sa plateasca un cuplu homosexual pentru a infia un copil in comparatie cu unul traditional?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×