Sari la conținut
Forum Roportal
Tancut

Tai Chi Chuan

Postări Recomandate

Si ce e Qi in univers si ce caracteristici are?

Ca toti vorbesc de tai qi (chi) .

 

Da, multa lume vorbeste despre "qi" (chi, ki), prana, energie universala, spirit etc.

Iata, iti spun aci care-i perceptia cu care io-s in rezonanta si precizez ca nu inseamna ca neaparat asa si este. Asadar si prin urmare...( marturisesc ca nu stiu exact daca este corecta aceasta perceptie cu care io-s in rezonantaunknw.gif , ca oricum sunt foarte multe lucruri pe care inca nu le inteleg si chiar cu multe din ele habar n-am "cu ce se mananca"- vorba aiayes.gif si am inchis parantezalaugh.png ) Qi este Forta Vitala care anima fiintele vii si nevii, o energie informationala ce constituie Corpurile Subtile, structureaza Corpul Fizic si circula in "Intregul Univers" sau "Marele Tot" cum mai spun unii semeni de-ai nostri. Totul in jurul nostru este energie ce fluctueaza in diferite intensitati de vibratie si se concretizeaza vizibil si palpabil in manifestari de diverse grade de densitate, gaze, lichide si solide.

Partea materiala este yang , partea interna este yin . Doar yang-ul se misca , yin-ul este static si pasiv in om . Yin-ul apare ca o consecinta a lui yang . Cit yang ai atit yin poti avea. Consumi yang-ul si yin-ul pleaca . Cele doua aspecte nu se combina in mod natural si pasiv . Multe carti scrise pe tema asta si foarte multe gresit . Autorii lor nu au inteles aceste aspecte din considerente lesne de inteles . Nu au studiat concret si temeinic lucrurile si bineinteles nu stiu anatomia si fiziologia organismului . Yang nu se transforma in yin si nici Yin in yang . Miscarea este data de cele doua , Daca nu se aprofundeaza foarte temeinic lucrurile. ramine doar filosofie si nu determina cunoastere . E un lucru bun ca omul sa aiba astfel de preocupari lasind la o parte altele daunatoare , dar cunoastere nu va avea. Va fi un om inteligent , apreciat de restul pentru inteligenta sa , poate va ramine si in istorie daca asta cauta , dar va fi departe de adevar .

O sa povestim (poate o sa-mi gasesc timp sa mai pove, nu stiu- daca o fi sa fie asa o fi, daca nu, nuunknw.gif )despre aceste aspecte si posibil sa gasim si unele aspecte care sa ne uneasca, nu numai sa ne indeparteze .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Energia nu detine informatie , nu e spirit , nu e prana .

 

Energia despre care vorbim aci este acel flux informational(si am precizat ca-i doar ceea ce-am inteles pana la aceasta data si nu numai io si mai adaug si ca asta nu inseamna ca asa si este, sa fim bine intelesismile.png )care structureaza in curgerea sa intreaga materie in toata intinderea universala. Chiar si spatiul liber dintre obiecte sau fiinte(care aparent este gol) este Energie, aceasta circuland atat prin, cat si printre obiecte. Totodata curge si prin interiorul corpului nostru si realizeaza comunicarea cu mediul exterior si chiar si ceea ce respiram este energie(si daca vei reciti ceea ce-am scris si in celelalte postari, atunci este posibil sa apara un pic de intelegere, care probabil ca era acolo, doar ca se situa in umbra neatentiei- sa zic asa, lucru pe care si io o sa-l fac).

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca s-au preluat niste idei de la chinezi , fara sa se aprofundeze lucrurile si se dau interpretari eronate . Nu te-am acuzat de nimic .

Observ ca orice replica dau e luata ca un atac la persoana( pe toate topicele unde intru ) . Atunci nu imi ramine decit sa tac si sa ma duc la jocuri ,poate acolo nu mi se mai dau astfel de analize .

Asa ca toata lumea sa ramina fericita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca s-au preluat niste idei de la chinezi , fara sa se aprofundeze lucrurile si se dau interpretari eronate . Nu te-am acuzat de nimic .

Observ ca orice replica dau e luata ca un atac la persoana( pe toate topicele unde intru ) . Atunci nu imi ramine decit sa tac si sa ma duc la jocuri ,poate acolo nu mi se mai dau astfel de analize .

Asa ca toata lumea sa ramina fericita.

Io recunosc ca am fost inspirata (si) de la "chinezi" si nu am spus ca m-ai fi acuzat de ceva. Io cred ca-i doar o impresie de-a ta si oricum te inteleg, cat de cat .

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×