Sari la conținut
Forum Roportal
Tancut

Tai Chi Chuan

Postări Recomandate

La mine in oras, asta vara, era un grup cam de 25 de persoane, care faceau Tai Chi in fata Casei de Cultura. Se uita lumea la ei ca la urs. Ziceau ca sunt MISA. :lol: Am spus catorva ca nu e nico MISA, explicandu-le despre ce-i vorba, dar mi s-a raspuns ca-i "tot un draq".. :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot baza doar pe constitutie atletica, ce-mi ofera mobilitate si pe faptul ca pot citi? Plus ca intimitatea imi sporeste capacitatea de asimilare.

 

Daca vrei, da.

Eu recomand insa, macar pentru inceput, practica intr-un grup supervizat de un instructor. Acesta iti prezinta miscarile, le explica pe segmente si demonstreaza inlantuirile lor. Nu stiu in ce masura poti invata singur executia corecta.

 

La mine in oras, asta vara, era un grup cam de 25 de persoane, care faceau Tai Chi in fata Casei de Cultura. Se uita lumea la ei ca la urs. Ziceau ca sunt MISA. :lol: Am spus catorva ca nu e nico MISA, explicandu-le despre ce-i vorba, dar mi s-a raspuns ca-i "tot un draq".. :crazy:

 

Da. :) Tot un drac. Da' milostiv si eficient drac, ca dupa o ora jumate de "practica reprobabila" te intalnesti cu tine mai limpede la cap si mai agil trupeste.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba Wu Tao Kung Fu. :lol:

 

??? :blink:

 

Am nevoie de un bodyguard asa :ninja: , sa ma apere de alti Tai Chi-şti. :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu speranta ca asta nu va transforma minunatul si educativul topic in "ba a mea ii mai frumoasa", imi permit sa postez niste clipuri despre o arta martiala cu origini sovietice, Combat Sambo (Boyevoye Sambo). Este una dintre cele mai putin restrictive arte martiale, practicantii ei putand folosi, inclusiv in competitii, loviturile cu capul si cele in zonele genitale.

Folosita in special de trupele speciale ale fostului URSS (manualele de Combat Sambo din acea perioada au fost editate cu mentiunea Secret), si-a castigat recunosterea odata cu intrarea in competitile de MMA a luptatorilor din fostul spatiu sovietic, cel mai galonat reprezentant al ei fiind Fedor Emelianenko.

 

Tancut, sper sa nu deranjeze!

 

http://www.youtube.com/watch?v=9cEr2SIzm7o

 

http://www.youtube.com/watch?v=tIVFQRz4FpE

 

Si manat de mandria locala, si nu doar, un mic highlight al demonstratiei de Sport Si Combat Sambo sustinute de membrii clubului devean Hyper Gym, sectia Combat Sambo si MMA, sub conducerea distinsului domn Traian Mugurel Petrutiu.

http://www.youtube.com/watch?v=8HmO6-E7KO8

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cartile dragi mie este " TAIJIQUAN -Sanatate si Tinerete sau...Iubire in pasi de dans", a dragei noastre ANNA PETRAN(eu am cumparat-o in 2006 si o recomand cu caldura).

 

Pur si simplu, este EXCEPTIONALA !

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu speranta ca asta nu va transforma minunatul si educativul topic in "ba a mea ii mai frumoasa", imi permit sa postez niste clipuri despre o arta martiala cu origini sovietice, Combat Sambo (Boyevoye Sambo).

 

Tancut, sper sa nu deranjeze!

 

Combat Sambo

Nu deranjeaza. Ma gandesc ca in mod firesc nu ar avea de ce sa apara o astfel de competitie imatura pe un topic sportiv. M-as bucura chiar sa dezvolti in aceeasi nota daca iti face placere. Ar fi un castig pentru toata lumea.

Cu adevarat impresionanta demonstratia celor de la Hyper Gym. :) Wow !

 

 

Una dintre cartile dragi mie este " TAIJIQUAN -Sanatate si Tinerete sau...Iubire in pasi de dans", a dragei noastre ANNA PETRAN(eu am cumparat-o in 2006 si o recomand cu caldura).

Pur si simplu, este EXCEPTIONALA !

 

TAIJIQUAN - Sanatate si tinerete sau ... iubire in pasi de dans

Multumesc mult pentru recomandare.

Dar, Lucia, 2006 ... Ai cumva vreun scan ? :)

Spune-mi, esti practicant Tai Chi Chuan ?

Editat de Tancut
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

??? :blink:

Mai degraba

.:aranjare:

 

Uite, pe mine muzica Tai Chi ma relaxeaza extraordinar de rapid si imi place foarte mult. Ti-o recomanda cu drag, un "sensei" (multumesc :airkiss: ).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×