Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Anomalii ce incalca legile atractiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cate tipare, cate etichete care nu inseamna nimic, cate clasificari, vai di mine. Urat si destept, frumos si prost, parca dragostea vine la comanda in urma unei lungi analize si comparatii facute pe criterii obiective. x % conteaza fizic, y % inteligenta, z % lungimea [EDIT] si tot asa. Nu conteaza ca frumusetea e subiectiva, ca aprecierea inteligentei e conditionata de cel care o evalueaza ( un prost o sa spuna ca alt prost e inteligent, ca doar seamana cu el ), ca lungimea e nesemnificativa. Daca nu arati ca dracu' si ai un oarecare statut social, nu ai cum sa nu gasesti pe cineva. Decat daca esti frustrat si crezi ca tu meriti femei de top. Atunci ti-o meriti, e si normal.

Deci savantii care s-au ocupat de studiul acestor probleme erau niste frustrati.

De fapt, cel mai frustrat cred ca a fost Freud, cand a inventat psihanaliza. Se stie ca el avea probleme severe cu a gasi o partenera potrivita. Mai tarziu a aparut si creatorul Facebook ca sa confirma ce Freud avea dreptate, si si-a construit un imperiu media pentru ca n-a gasit alta metoda sa aiba o partenera. In final s-a ales cu o asiatica pe care o iubeste mult.

 

Daca arati ca dracu iti gasesti una care arata ca dracu.Am facut azi un topic motivational in acest sens,avea si poze,insa a disparut de pe aceasta arie.

Cam asta spun si eu, dar am renuntat sa mai spun fara argumente stiintifice, insa chiar si asa, oamenii o tin p-a lor. Ceea ce-mi demonstreaza ca iluziile sunt ceva vital pentru fiinta umana, disparitia lor ar distruge realitati individuale specifice in care creatorii lor se simt bine, sau in care macar pot supravietui la limita decentei emotionale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca arati ca dracu iti gasesti una care arata ca dracu.Am facut azi un topic motivational in acest sens,avea si poze,insa a disparut de pe aceasta arie.

 

Fals.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca arati ca dracu iti gasesti una care arata ca dracu.Am facut azi un topic motivational in acest sens,avea si poze,insa a disparut de pe aceasta arie.

Corect! Cred ca doar in situatia asta nu mai viseaza la Ilene Cosanzene. Altfel... :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci savantii care s-au ocupat de studiul acestor probleme erau niste frustrati.

De fapt, cel mai frustrat cred ca a fost Freud, cand a inventat psihanaliza. Se stie ca el avea probleme severe cu a gasi o partenera potrivita. Mai tarziu a aparut si creatorul Facebook ca sa confirma ce Freud avea dreptate, si si-a construit un imperiu media pentru ca n-a gasit alta metoda sa aiba o partenera. In final s-a ales cu o asiatica pe care o iubeste mult.

 

Savantii nu pot cerceta decat fenomene care sunt prezente si in lumea animala, chestii fiziologice, nu si chestii ce tin de campul constiintei, educatiei, chestii care te fac mai mult decat un animal in calduri. Daca omul se lasa in voia acestor instincte, fara sa-i mai trebuiasca si altceva, e problema lui, sau castigul lui (in functie de cazuri). Blocheaza-te pe chestiile astea, si nu o sa mai poti gasi nicio iesire. Stiinta spune multe, stiinta nu pana demult vorbea despre plasticitatea creierului si despre lucruri care par sa taie omului si ultima farama de liber arbitru. Dar e doar un trend trecator, va trece cu timpul.

Te uiti la aspect, te uiti la statut, ok. Dar nu toti cauta acelasi tip de aspect, si acelasi tip de statut. Unii sunt mai egoisti, altii mai altruisti. Majoritatea e drept ca merge pe o singura linie, dar nu exista doar ea.

 

Asta inseamna pentru tine iluzie ? Iluzie mi se pare mai degraba sa crezi ca totul e scris in tipare simpliste. Viata e grea, te adaptezi cum poti, cauti, nu gasesti la primul colt de strada ce ai nevoie.

 

Si apoi, tu la ce ai dori cu atata ardoare o relatie, daca stii ce inseamna de fapt asta ? Cu ce te mai incalzeste dragostea, daca e doar o iluzie conditionata de x chestii ? Nu e trist sa joci dupa cum iti canta niste instincte fara sa iei in considerare si ce vrea neocortexul tau ? Tu vrei o iubita din aia care se lasa agatata de tot felul de cocalari de pe facebook ?

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subcriu la ceea ce a zis Amarena...a devenit extrem de plictisitor subiectul asta, ca o placa zgariata care repeta la nesfarsit acelasi cantecel. Si sunt tare curioasa sa stiu, userii care au deschis aceste topice cu privire la atractie bazata sau nu pe aspect fizic, pe statut social, pe succes, pe popularitate, cat si tema urateniei si a rejectiei sociale sau a resemnarii, ei cum sunt vazuti in societate ? Urati, prosti, ratati, frumosi, de succes, doriti, ignorati, populari ?

Tare ma indoiesc ca cineva cu enorma priza la femei si frumos nevoie mare, are interes, timp si motiv sa dezbata astfel de chestii pe forumuri publice. Faptul ca o fac spune volume. :roll:

Sfat gratuit: Daca viata iti da lamai, faceti limonada, nu va mai vaitati ca sunt acre.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da. Si-l aleg si din considerente estetice. La inceput mai ales din considerente estetice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E stiut ca femeile nu.si aleg partenerul din considerente estetice.

S-a mai spus si s-a mai spus si s-a mai spus ca nu toate. S-a mai spus ca pentru unele estetica nu e importanta, pentru altele nu e asa de importanta sau la fel de importanta ca alte criterii si in final ca pentru altele estetica este la fel de importanta ca si celelalte criterii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subcriu la ceea ce a zis Amarena...a devenit extrem de plictisitor subiectul asta, ca o placa zgariata care repeta la nesfarsit acelasi cantecel.

Oamenii nu sunt aceeasi iar subiectul va fi intotdeauna de actualitate.

 

Ma indoiesc ca din tine se poate face o limonada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×