Sari la conținut
Forum Roportal
Emialecs2008

Cancer de Pancreas operat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara. As ruga pe toata lumea care se confrunta cu o problema ca a mea sa imi dea si mie sfaturi cu privire la urmatorul aspect.

In urma unui icter mecanic mama mea a fost diagnosticata cu cancer in cap de pancreas si metastaze la ficat in luna februarie. A fost operata iar din spusele medicului cica e de bine. Ia scos tumora de pe pancreas si avand 2 puncte pe ficat ia taiat jumatate din el. Vorbele lui au fost '' E curata''. La nivel macrocelular adik ce e vizibil a scos tot ce e rau. Tin sa mentionez ca acum 5 zile a refacut toate analizele CT, RMN, etc etc etc si iau iesit bune dupa 3 luni de la operatie si acum pentru nivelul microcelular (cel din sange etc) urmeaza un tratament oncologic cu pastile.

Evolutia ei este una buna. Mananca tot ce se poate manca gratar f putina sare carne de pui tot ce ia dat medicul ca poate manca mananca. A luat in greutate innapoi, se simte bine, inca nu are simptome de greata sau cine mai stie ce. Cu psihicul e tare.

 

Intrebararile mele sunt:

 

1) Exista loc sa sper la mai bine?

2) Cat de eficiente sunt citostaticele pilule? isi fac efectul la fel de bine ca perfuzia sau sunt mai slabe

 

Voi ce credeti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea are o tumora de 3.8x3.5 cm la capul pancreasului in adiacenta venei si arterei splenice, dar deocamdata nu are icter mecanic si nici metastaze la ficat. Doctorii pe care i-am consultat noi spun ca e foarte dificila extirparea tumorii. Cum se numeste doctorul care a operat-o pe mama ta si daca poti sa ma pui in legatura cu el ? Multumesc si multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea are o tumora de 3.8x3.5 cm la capul pancreasului in adiacenta venei si arterei splenice, dar deocamdata nu are icter mecanic si nici metastaze la ficat. Doctorii pe care i-am consultat noi spun ca e foarte dificila extirparea tumorii. Cum se numeste doctorul care a operat-o pe mama ta si daca poti sa ma pui in legatura cu el ? Multumesc si multa sanatate.

 

Extirparea tumorii de pe pancreas din cate am citit de pe net( ca na medicii nu-ti spun absolut nimic) este destul de dificil in sensul ca pancreasul e plin ochi de nervi si nervuri si mai este si foarte bine vascularizat. Ea a fost operata in iasi la UPU in copou. Pe medic nush cum il cheama dar e bun.

Sfatul meu nu stati pe ganduri si umblati pe unde puteti. Nu lasati sa treaca timpul plecand de la premiza ca iti trebuie bani. Daca mama ta este in campul muncii sau pensionara sa faca toate pe CAS ca de aia platim o viata intreaga. Daca nu are metastaze e un semn bun ca inca se mai poate face cate ceva. Pe multe forumuri am citit ca au facut unele doamne citostatice pentru ai micsora tumora si pentru a nu se mai raspandi si la alte organe si odata scazand in dimensiune tumora au putut fi operate. Incearca orice. Stiu e greu dar si ai a 1 la suta conteaza.....

 

Sanatate mamei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×