Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Carne de iepure

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

carnea de iepure este una din preferatele mele , mai ales cea de iepure salbatec

e foarte buna fripta, dupa ce a foat lasata cel putin 12 ore la marinat cu vin rosu, ceapa, condimente ...

 

tocanita ce iepure cu masline ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carnea de iepure este specialitatea casei si mananc cel putin o data la 2 saptamani din motive de dependenta :flowers:

IMi place cel mai mult la cuptor,stropita cu vin rosu,impanata cu usturoi si ornata cu scoici yummyy... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A mancat cineva? Daca da, cum e?

Eu tot am mancat si imi place foarte mult,abea astept sa vina buneii la mine cu`n iepuras fragil ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Animalul cu care România a dat lovitura peste hotare.   Țara noastră abia mai face față cererilor constante din partea străinilor."

*Carnea de Iepure ... creste cel mai repede si este ieftin din cate am auzit*.

Eu n-as putea sa-l mananc insa bunica umplea de Paste cand eu inca nu eram pe lumea asta sau eram prea mica pentru a manca din astea.

Un verisor cu 11 ani mai invarsta ca mine mi-a spus ca a gustat din toate bunatatile facute de bunica, iar eu ma bucur ca nu trebuia sa alerg

ca sa ma urc pe turnul bisericii, sa ma ascund de ea, sa nu ma forteze ca pe Gastele si Ratele cu multe bunatati care nu-mi placeau deloc.

Am vazut ca si in Elvetia se vinde Carne de Iepure in piata libera, dar si Iepure viu, iar in State unii mananca Veverita si tot ce misca ... aproape.    

story

In San Diego, o prietena cu familia locuiau nu prea departe de noi, de origine maghiara dar nascuti aici, doar mama ei mai vorbea limba maghiara

sotul ei era american, pilot de avioane si locuiau in alt oras.   Prietena avea o mare gradina in spatele casei si 2 nepoti in acel an, se pregateau de Paste.

Aveau iepuri pentru consum ca le place enorm si-l considerau foarte proaspata carne, pana ce restul era gunoi in magazine pentru ei.  Mai mergeau si

la vanat ca aveau permis barbatii ca au facut armata si tatal ca si sotul, practic doar niste grasime de porc cumparau cand faceau carnati sau mici.

Vanau si niste pasari pentru supa si altele nu mai stiu pentru ce dar nu mi-au oferit si eu n-am aratat prea mult interes, le-am spus clar ca nu-s de mine
acele trofee de vanatoare.    Tot voia sa ma pacaleasca sa mananc ceva de la ei ca este din nu stiu ce facut, iar cand m-am exprimat ca mi-e scarba de 

toate ce gateste, s-a suparat pe viata!!!  Odata mi-a spus ca ei nu cumpara carne, nu mai pot sa cred ca ce-mi ofera e altceva decat iepure sau alta

carne salbatica.   Aproape toti imigrantii din Europa fac la fel, vaneaza si pescuiesc, pe urma se mira de ce lumea nu cumpara carnatii lor de porc.

Are un gust aparte, am auzit toate animalele vanate.   Nu se schimba nici dupa afumare.  Am mai fost in casa unui coleg al sotului si ei au gatit pentru

musafiri de ziua lui tot ceva vanat si era sa mor de acele arome curioase cu care era plina casa si dulaii cat un vitel dadeau tarcoale. 

Cand a aflat pentru ce a dat bani pe cadou, cu ce ne serveste la masa, am plecat imediat, eu am stat in fata casei in masina vreo 2 ore ca nu rezistam.

Unii sint ca si Dragonul de Comodo, pot inghiti si o masina de tocat carne sau o arma si nu patesc nimic.   Eu sint altfel, prefer sa fiu flamanda.  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×