Sari la conținut
Forum Roportal
Razvan S

Stomatita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma a auzit cineva de asa ceva?

nici nu sunt sigur ca asta este. dimineata cand ma scol am un strat alb-galbui pe limba.

 

am citit razlet printr`o carte si zicea ca o infectie stafilococica ar putea fi cauza.sau streptococica.cam tot aia.

si astea se trateaza cu antibiotice. dar nu cu orice antibiotice. cica tre sa faci antibiograma(parca asa se numeste) si sa vezi la ce e sensibil stafilococul. si ca sa iti faca antibiograma trebuie mai intai sa iti ia o cultura din gat si nas si sa vada daca creste(cultura de stafilococi). si abia apoi daca a crescut vede si la ce sunt sensibili. am fost la un laborator de analize si mi s`a spus ca nu a crescut nimic deci nu am o infectie de gen.

 

e bine cunoscut faptul ca se poate sa nu iasa din prima analiza si deci trebuie refacuta.dar exista si probabilitatea sa fie adevarat si deci alta sa fie cauza si poate chiar "diagnosticul".

 

dar na ... voi stiti ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei,cred ca ai sarit cam departe,poate e doar incarcata limba,de la ficat.Dar ai auzit de medici?De ce nu consulti unul? Stomatita implica mult mai multe; si din cate stiu eu, se manifesta si cu durere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diagnostic posibil:

Stomatita micotica(cel mai ades Candida Albicans)

Trebuiesc: hemo-leucograma, teste hepatice, cultura pe diverse medii sau examen microscopic din depozitul de pe limbuta. Nu luati inutil antibiotice! Acestea ajuta la cresterea si mai buna a miceliilor (ciiupercilor).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diagnostic posibil:

Stomatita micotica(cel mai ades Candida Albicans)

Trebuiesc: hemo-leucograma, teste hepatice, cultura pe diverse medii sau examen microscopic din depozitul de pe limbuta. Nu luati inutil antibiotice! Acestea ajuta la cresterea si mai buna a miceliilor (ciiupercilor).

 

 

 

mersi frumos pt raspuns.

 

stii cumva care e tratamentul de obicei in posibila ta presupunere?

 

oricum cand ajung acasa(acum sunt la facultate si nu se poate) o sa ma duc la un doctor sa vad ce pot face dar trebuie sa ma interesez dinainte ce si cum, ca mi s-a mai intamplat sa stiu mai multe ca doctorul despre problema pt care ma adresam si sa fie nevoie sa vizitez un altul :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×