Sari la conținut
Forum Roportal
Varalamare

Ceri eutanasierea sau astepti ?

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Ceri eutanasierea sau astepti ?



Postări Recomandate

Sa zicem ca orice persoana, aflata in deplinatatea facultatilor mintale, poate cere eutanasierea sa, indiferent de motiv.

 

Sa ne punem putin in situatia unui bolnav si sa gandim morbid. Dupa cum urmeaza:

 

Ai o boala incurabila si stii ca e doar o chestiune de timp pana mori. Alegi sa treaca timpul pana mori sau ceri eutanasierea ?

 

PS: o fi sinuciderea "mai" la indemana, dar si eutanasierea e o optiune.

PPS: prin absurd consideram ca cei care te iubesc sunt de acord cu decizia ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exact cum se vede. As cere eutanasierea mea, daca s-ar stabili in unanimitate ca as fi trait viata degeaba pana acum. Ar fi ca o fapta caritabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eutanasierea, clar. As cere-o si perfect sanatoasa (organic), chiar acum.

Editat de January
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai atacat subiectul asta cu eutanasierea si pe alt topic si mi-am spus pe acolo parerea :o:

cat despre a o cere sau nu pentru mine sau cineva din familie, mai bine sa nu ma gandesc la asta acum si sper sa nu fie cazul caci stiti cum se spune " doamne fere' " 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o fi sinuciderea "mai" la indemana, dar si eutanasierea e o optiune.

prin absurd consideram ca cei care te iubesc sunt de acord cu decizia ta.

1. Eutenasierea la cerere este de fapt sinucidere asistata.

2. Daca "cei care te iubesc", te iubesc cu adevarat, vor fi de acord cu decizia ta. Absurd ar fi sa nu fie dar sa insiste ca totusi ei te iubesc. Dezacordul lor = iubire si compatimire pe sine, nu pe tine.

 

Alegi sa treaca timpul pana mori sau ceri eutanasierea ?

As cere si as avea pretentie ca cei dragi sa-mi respecte decizia de muribund suferind, nu sa fie egoisti si sa se gandeasca numai la suferinta, constiinta si moralitatea lor.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema eutanasierii nu se poate pune din start decat pentru bolnavi incurabili, in stare terminala si in situatia de a suporta suferinte extreme.In afara acestor situatii orice demers de favorizare, initiere sau actiune in directia eutanasierii, reprezinta legal zic eu si moral, sinucidere,sinucidere asistata sau crima.

In acele cazuri terminale si in suferinta extrema, sunt de acord ca eutanasierea ar fi poate o binecuvantare pentru pacient, insa daca ar vota toata lumea si ar fi 50% versus 50% iar votul meu ar fi plus 1 acela care ar legifera,zau daca stiu ce sa votez.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×