Sari la conținut
Forum Roportal
Lexulin

Femeile\barbatii..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu ma intreb,cum pun aia capul pe perna seara fara sa-i omoare linistea constiinta?

De ce sa profiti de cineva care isi doreste sa te iubeasca si totodata o face?

 

din comoditate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nuu.. sunt persoane constiente de chestia asta si sunt mandri de ei.

 

In acest caz, nu pot fi numiti decat impostori. Cum pot face asa ceva, zau ca nu stiu ce este in mintea lor, oricum ceva normal, nu!

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma intreb,cum pun aia capul pe perna seara fara sa-i omoare linistea constiinta?

De ce sa profiti de cineva care isi doreste sa te iubeasca si totodata o face?

 

 

ei uite,eu nu! Eu m-am gandit la el si apoi la mine.. am oferit si el a profitat de fiecare secunda.

 

Uite, e cam asa. Nu prea le pasa. Ei cred in corectitudinea lor, care e interesul, indiferent de natura lui. Nu poti condamna un om ca e psihopat, asa e el. Tu trebuie sa fi tu, el sa fie el. Pe unii atat ii duce capul, sunt impacati cu mizeria, s-au obisnuit cu ea, si asta au. De ce profita ? Pentru ca nu le trebuie dragostea ta, le trebuie doar ceea ce poti face pentru ei. Dragostea e o unealta.

 

Constient ce inseamna ? Ei sunt constienti ca fac ceea ce se cheama "rau" in viziunea altora. Dar in viziunea lor, e totul ok, au scopul de atins. Deci nu putem spune daca sunt sau nu constienti. Parerea mea e ca nu sunt constienti in profunzime. Constientizarea necesita si empatie, sa te simti in pielea altora, iar la impostori asta e nul. Ei constientizeaza lucrurile la nivel pragmatic, logic, pot intelege ca ai o viziune diferita de a lor, dar ei nu o urmeaza pur si simplu pentru ca nu au empatie, nu au decat o constiinta superficiala a lucrurilor pe care le savarsesc. Nu pot vedea ecoul faptelor lor in ceilalti.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz, nu pot fi numiti decat impostori. Cum pot face asa ceva, zau ca nu stiu ce este in mintea lor, oricum ceva normal, nu!

adica nu stiu, poate ca e ok sa profiti de tot ce-ti da viata, dar ai doua maini.. si iei cu una si dai cu alta.

Tot ce pleaca se intoarce, dar in forme diferite.

Atata timp cat oferi,primesti.. si cand primesti fara sa oferi,primesti..primesti.. si puf! deodata ! Unde e? Nu mai e!

 

Pe o parte sunt de acord cu tine,dar iti zic si realitatea,iar aia e ca intalnesc aproape zilnic paraziti ce profita de persoane ce se ofera trup si suflet sa le fie lor bine,si sunt constienti pana-n maduva oaselor de asta.

Editat de Lexulin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe o parte sunt de acord cu tine,dar iti zic si realitatea,iar aia e ca intalnesc aproape zilnic paraziti ce profita de persoane ce se ofera trup si suflet sa le fie lor bine,si sunt constienti pana-n maduva oaselor de asta.

 

Sunt constienti ca te fac sa suferi, dar nu sunt constienti ce implica asta, pentru ca ei nu pot suferi. :) Nu stiu daca se poate intelege... Adica te folosesc si atat, nu percep ei acea durere pe care ti-o cauzeaza. Stiu doar ca exista si ca te ingenuncheaza in fata lor. Dar ei nu o pot percepe din cauza ca nu se pot extinde mai departe de limita propriul interes. Daca ei ar fi constienti, ar sti ca interesele lor meschine nu cuprind intreaga lume, ar empatiza mai mult, ar avea o intelegere mai profunda asupra naturii umane. Dar psihopatii nu pot fi reeducati din pacate.

 

Nu le caut circumstante atenuante, doar caut sa evidentiez la ce pot duce egoismul patologic, ruperea de ceilalti, frustrarea interiorizata si cele asemenea lor. La inchistarea viziunii. Si cand toata lumea se rezuma la tine, nimic nu mai conteaza. Orice e posibil, nu mai exista limite.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-asta nu trebuie sa-i vezi altfel decat sunt : adica niste oameni fara o putere reala. Fii multumita ca ai ceva mai mult ca ei. Ei iti fac rau doar daca le dai ocazia asta. Cum spuneam intr-un post anterior, independenta e primul pas spre eliberarea de parazitarile de genul asta. Esti independent, oferi ceea ce oferi singur, neconditionat. Si asa iti e mai usor sa realizeazi cand esti manipulat. Singur, de buna voie, nu pentru ca trebuie, nu pentru ca asa e frumos, nu pentru ca asa are nevoie. Daca vrei sa-l ajuti, il ajuti, dar nu il ajuti pentru ca trebuie. Nu stiu daca e usor de facut distinctia asta.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-asta nu trebuie sa-i vezi altfel decat sunt : adica niste oameni fara o putere reala.

Au putere reala asupra celor predispusi la dependenta emotionala.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×