Sari la conținut
Forum Roportal
Lexulin

Femeile\barbatii..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem oare niste creaturi menite sa stoarcem respectul,iubirea, increderea din cineva ?

Avem oare dreptul sa luam de la cineva tot si sa nu oferim nimic?

Spune-mi exact ce crezi despre "om" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

increderea e cel mai usor de pierdut

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem oare dreptul sa luam de la cineva tot si sa nu oferim nimic?

 

Nu cred ca poti lua iubirea cuiva, pentru simplul motiv ca nu ai cum. Iubirea ti se daruieste de catre cineva, iar daca nu dai la schimb tot iubire, o pierzi! Deci, nu poate fi vorba despre niciun fel de drept!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti alege o existenta parazitara, in care iti iei toate cele necesare de la ceilalti, fara a da ceva in schimb. Majoritatea oamenilor intra la aceasta categorie. Singurii pe care nu-i pot introduce aici sunt ascetii. In rest, toate sunt cerere-oferta. Si cum astea nu pot fi bine cantarite, e normal ca unii sa profite, iar altii sa piarda. Jocul naturii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca poti lua iubirea cuiva, pentru simplul motiv ca nu ai cum. Iubirea ti se daruieste de catre cineva, iar daca nu dai la schimb tot iubire, o pierzi! Deci, nu poate fi vorba despre niciun fel de drept!

 

ba o poti lua ... adica sa o ucizi incetul cu incetul :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca poti lua iubirea cuiva, pentru simplul motiv ca nu ai cum. Iubirea ti se daruieste de catre cineva, iar daca nu dai la schimb tot iubire, o pierzi! Deci, nu poate fi vorba despre niciun fel de drept!

poate nu o poti lua, dar poti profita de asta cu ajutorul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti alege o existenta parazitara, in care iti iei toate cele necesare de la ceilalti, fara a da ceva in schimb.

 

Da, exista si profitori, nu pot spune ca nu, dar relatia in care sunt ei nu tine mult, deoarece mai devreme sau mai tarziu, partenerul ajunge sa-si dea seama de asta... Mai rar se intalnesc oameni care se iubesc cu adevarat.

 

ba o poti lua ... adica sa o ucizi incetul cu incetul :roll:

 

In acest fel, da!

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista si profitori, nu pot spune ca nu, dar relatia in care sunt ei nu tine mult, deoarece mai devreme sau mai tarziu, partenerul ajunge sa-si dea seama de asta... Mai rar se intalnesc oameni care se iubesc cu adevarat.

 

Nu-i nimic, gasesc pe altii. Eu ma refeream la parazitare ca mod de viata. Chiar facem asta, e in sangele nostru sa punem inainte interesul personal, apoi si pe al celuilalt. Doar oamenii care se trezesc pot scapa de inlantuirea asta. Profitam, fara sa fim constienti de multe ori, crezand ca facem ceea ce este corect.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista si profitori

eu ma intreb,cum pun aia capul pe perna seara fara sa-i omoare linistea constiinta?

De ce sa profiti de cineva care isi doreste sa te iubeasca si totodata o face?

 

Nu-i nimic, gasesc pe altii. Eu ma refeream la parazitare ca mod de viata. Chiar facem asta, e in sangele nostru sa punem inainte interesul personal, apoi si pe al celuilalt. Doar oamenii care se trezesc pot scapa de inlantuirea asta. Profitam, fara sa fim constienti de multe ori, crezand ca facem ceea ce este corect.

ei uite,eu nu! Eu m-am gandit la el si apoi la mine.. am oferit si el a profitat de fiecare secunda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma intreb,cum pun aia capul pe perna seara fara sa-i omoare linistea constiinta?

De ce sa profiti de cineva care isi doreste sa te iubeasca si totodata o face?

 

Dupa cum spunea si Renaissance'91:

 

Profitam, fara sa fim constienti de multe ori, crezand ca facem ceea ce este corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×