Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ma bate gandul

Postări Recomandate

Bush, un fost caine de al meu, era pui cand Dodo- un siamez negru negreu -avea in jur de 2 3 ani si era stapan pe curte si casa.

 

Dar l-a acceptat ca nu a avut de ales, ba chiar dupa masa, cand era mai frig si ii uitam pe afara - se bagau unul in altul sa se incalzeasca.

Mancau de multe ori din acelasi castron.

 

Animalele adulte, in prezenta stapanului, accepta mai usor un pui decat un alt adult strain.

 

Cat despre rasa cainelui, ti-as recomanda unul afectuos. Cum e si Lord al meu, un caniche de talie medie..daca vrei sa-l tii in casa, ti se va urca insa in cap ad literam, ca se rasfata si sunt destul de posesivi..Insa sunt f blanzi, f atenti, jucausi (dar nu zvapaiati), eleganti si ce imi place mie cel mai mult ca nu lasa par ca si alti catei, ci eventual smocuri de par, si mai rar -care se aduna usor..cat despre miros, nu put ca si alti caini daca ii speli camm o data la 2 3 saptamani si ii perii macar o data la 2 3 zile.

In plus, e rasa care trece cu brio testul alergiilor tipice.

 

Eu zic ca mai bine sa studiezi singura caracteristicile raselor de catei..ca sutn experti care stiu mai bine ce ti s-ar potrivi.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand de fapt singura mea teama este aceea de a avea un caine :)

Inteleg. :)

Pentru mine Lord este o binecuvantare, o mangaiere si un prieten deosebit.

Bine, ne mai si harjonim asa in joaca, de numa'.

 

Cat despre atacul de panica in preajma cainilor..si pe mine m-a muscat in copilarie un caine de mana, altul de grumaz la suprafata...sincer, nu imi amintesc sa fi avut atac de panica. Am inteles ce am gresit.

 

Cu primul, desi era in lant si isi manca osul - mi-am intins mana spre el.

Cu al doielea, cam aceleasi circumstante.

 

Alta data m-a atacat un caine la stana. Noroc ca am avut pe ce sa ma urc..

 

 

Cred ca ar fi bine sa iti iei un caine mare, de fapt. Care sa iti confere siguranta ca daca te ataca alti caini, are cine te apara.

Insa insista pe ideea ca in general cainii sunt blanzi si isi vad de treaba lor daca nu se simt amenintati.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca voi fi in stare de asemenea responsabilitate.

E o responsabilitate, da. Dar e mult mai usor de ingrijit decat un copil.

Si in plus, e balsam curat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BlueSugar mie de exemplu imi plac mult caini de rasa beagle. Sunt simpatici, inteligenti, de talie mica si pentru faptul ca ai curte cred ca te-ai intelege bine cu el pentru ca ii place in casa dar are nevoie si de spatiu deschis pentru ca ei la origine au fost caini de vanatoare.

 

Le trebuie multa atentie si sunt foarte jucausi si iubitori. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o responsabilitate, da. Dar e mult mai usor de ingrijit decat un copil.

 

Si mai greu de ingrijit decat o pisica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai greu de ingrijit decat o pisica.

asa este; pisica nu are nevoie de atata atentie ca si un catel! de multe ori pisica nici nu o simti ca este in casa; vine la tine cand vrea ea, pe cand un catel este mai activ si cere mai multa atentie

 

o pisica poti sa o lasi in casa si o zi intreaga pe cand un catel se plictiseste si nu sta singur foarte mult timp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandisem ca tocmai un caine care si la maturitate are o talie mai mica ( nu sunt chiar chiuaua :o: ) te va face sa treci mai usor peste frica de caini!

dar poate mai vin si alte pareri cu toate ca eu cred ca tu stii cel mai bine ce animal ti s-ar potrivi

eventual sa mergi la un adapost de animale si sa vezi cam ce este pe acolo si cum te simti in prezenta mai multor caini; cine stie poate gasesti vreun pui care sa ti se lipeasca de suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa iti iei un puiut de caine de talie mare, mai ales daca ai curte, intrucat atunci cand va ajunge la maturitate iti va da un confort mai mare in momentul in care vei fi alaturi de el, interactionand cu alti caini. Vei avea timp suficient sa te obisnuiesti cu el pana atinge maturitatea (mai ales daca esti o iubitoare de animale).

 

Intrucat in alegerea unui caine conteaza destul de mult personalitatea stapanului, eu ti-as recomanda un caine cu un temperament echilibrat, inteligent si afectuos, precum labrador retriever -ul . Poti cauta in site caracteristicile fiecarei rase.

 

labrador-retriever-011.jpg

 

 

Succes ! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu stiu.De asta acest topic. :)

Draga mea , daca ai 50 % din frica mea ...nimic nu te lecuie :lol: stau la casa , am avut la caini in 22 de ani de numa ,si de talie mare si de talie mica , cate doi .Doi am si acum , doi la mine - doi la socrii.

Dar de frica cainilor tot nu m-am lecuit .Pur si simplu paralizez in prezenta cainilor ( altii decat ai mei )

Acum doua saptamani am plecat de la un salon care imi placea ,din cauza unui pekinez .Simtise miros de catelusa probabil pe pantofii mei , tot ii mirosea iar eu eram teapana de frica .Nu pot sa-mi controlez frica , desigur ca am mers in alta parte unde nu cunosteam , nu mi-a placut cum mi-a aranjat parul , mers acasa spalat - aranjat altcineva si ratat cununie civila .Si toate astea din cauza unui ghighilici de caine :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este; pisica nu are nevoie de atata atentie ca si un catel! de multe ori pisica nici nu o simti ca este in casa; vine la tine cand vrea ea, pe cand un catel este mai activ si cere mai multa atentie

o pisica poti sa o lasi in casa si o zi intreaga pe cand un catel se plictiseste si nu sta singur foarte mult timp

 

Ba sta si el, daca e musai, dar s-ar putea sa nu-ti mai recunosti casa, cand te intorci. :lol:

Plus de asta, cainele trebuie scos sa isi faca nevoile, sa se plimbe, sa socializeze. Pisicile oricum dorm toata ziua si sunt, majoritatea, antisociale.

 

Dar nu stiu ce o sa fac atunci cand creste mare.Pentru ca o ruda si-a luat un husky,cand era mic ma jucam cu el si-l smotoceam,acum are 5 luni si nu mai indraznesc sa ma apropii de el.

 

Eu nu am inteles niciodata frica asta. Nu te judec, doar ca nu am inteles si pace. Am crescut cu caini, printre caini, am avut acasa, ma tavaleam si cu aia din fata blocului, le bagam mana in gura, ii trageam de coada. Bine, si acum mai fac asta :D Numai cateaua fratelui meu stie, saraca. :- In fine... sper sa nu ma intelegi gresit.

 

 

Tocmai ca nu stiu.De asta acest topic. :)

 

cane corso? :spiteful:

 

cane_corso_019.jpg

 

Am ales unul cu urechi, imi plac mai mult decat cei cu urechile taiate. :)

 

labrador retriever

 

Daaa, foarte misto sunt si astia.

 

Mie imi mai place si ciobanescul german negru. :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×