Sari la conținut
Forum Roportal
BURCEA ALEXANDRU

Modernizare bucatarie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o casa de paiamta ( gard) si as dori sa-mi modernizez bucataria vreau sa dau pamantul jos de pe perete si sa pun rigips nu stiu daca este bine pentru ca am si corpuri suspendate nu stiu daca rigipsu tine corpurile suspendate si cum trebuie sa fac .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pot suspenda corpuri de bucatarie pe rigips; exista niste dibluri speciale pentru rigips, de diferite dimensiuni ca sa poata trece de placa de rigips; totusi ar fi bine sa nu faci corpurile suspendate foarte mari pentu ca pe langa greutate lor va mai fi si greutatea alimentelor sau vaselor pe care le pui in corpurile respective; asa ca cel mai bine pentru corpurile suspendate, mai mici si mai multe decat 1-2 mari si voluminoase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, rigipsul se pune pe o structura metalica aplicata pe peretele de baza... daca vrei sa-l pui asa, iti faci un cadru de profile de otel si de acesta prinzi grinzile verticale... apoi placi gips carton...

a doua varianta (nerecomandabila in situatia de fata) e sa pui gips carton pe perete direct, dar pentru asta trebuie sa folosesti un adeziv - de regula ipsos, si nu e bine din cauza lutului...

peretii de gips carton suporta corpurile suspendate prin ancorare cu dibluri speciale, de tip fluture sau ancora... greutatea e undeva in jur de 30 kg/mp ... dar, pentru mai multa siguranta, pe peretele unde vrei sa pui corpuri suspendate, e bine sa iei in calcul aplicarea a 2 straturi de gips carton... si inca ceva: sa ai in vedere si faptul ca pamantul are o anumita umezeala de-a lungul anotimpurilor, asa ca izolatia dintre cadrul de gips carton si peretele de pamant e bine sa contina si o folie anticondens, altfel o sa ai igrasie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca si costurile sunt mai mici in cazul asta, sau nu?

Considerabil. Plus ca e mult mai sigur asa.

 

Daca pui rigips la o casa batranesca din chirpici, peste cateva luni risti sa gazduiesti familii de sobolani.

Editat de Dzidzean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am precizat variantele tehnice...

siguranta nu e data nici de tencuirea interioara (CARE E UN FEL DE IZOLATIE) nici de utilizarea protectiei impotriva sobolanilor... siguranta e data de vreun sistem de grinzi si cadre, pe structura de metal sau beton armat, si care sa fie umplute cu materiale moderne (caramida, bca, etc...

omul a cerut o parere vis a vis de ce vrea el: sa-si suspende corpuri in casa de paianta...

da, chiar asta a cerut...

si in mod cert a avut in vedere o solutie economica si simpla...

nu sa-si refaca intreaga casa...

 

Nu e mai simplu sa tencuiasca peretii? Intreb si eu...

Cred ca si costurile sunt mai mici in cazul asta, sau nu?

 

nu, nu e mai simplu... pentru a tencui pe sistem de plasa (gen plasa buzau, din aceea cu ochiuri patrate) e nevoie ca plasa aia sa fie ancorata de perete... apoi, e practic imposibil sa tencuiesti pe interior si pe exterior nu... adica s-ar schimba exact specificul casei (din casa de pamant in casa standard normala) iar asta presupune un strat de plasa si tencuiala si pe exterior, iar plasele sa die interconectate intre ele prin niste fiare...apoi, in aceasta varianta, se pierde rolul peretelui (cald iarna - racoros vara)

 

ar mai exista o varianta - foarte des utilizata - cu un sistem de sipci pe diagonala, cu spatii intre ele, si apoi tencuire... e soluta des utilizata la munte pentru casele de lemn, si pentru anexele de pamant... dar tot presupune o munca laborioasa si nu ieftina...

 

de aceea imi mentin opinia ca prin confectionarea unui cadru din grinzi de otel, ancorat de sol si de peretele dorit a fi acoperit cu gips carton, apoi structura metalica de prindere a placajului cu gips carton e cea mai rapida, si cea mai ieftina... un perete de gips carton la 2 straturi in conditiile date ar avea maxim 10 - 12 mp si ca pret ar duce undeva la 250 euro...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa tencuiasca peretii? Intreb si eu...

Cred ca si costurile sunt mai mici in cazul asta, sau nu?

ar fi cea mai buna si ieftina solutie.

 

probabil vrea sa puna rigips, pentru aspect.

 

depinde cum e construit peretele din pamant, cu sau fara armatura. chiar daca e fara armatura, merg bagate dibluri sau direct holsuruburi groase si lungi. dar oricum e riscant de montat corpuri suspendate, fara sustinere pe podea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde cum e construit peretele din pamant, cu sau fara armatura.

Paianta este perete de pamant realizat pe grilaj de stinghii si cu armatura de sarma.

Varianta de perete de pamant realizat din caramizi de lut cu paie se numeste chirpici.

 

Daca vrea neaparat rigips, cea mai buna solutie pe care o vad eu e sa decoperteze peretele pana la grilajul de lemn si sa pozeze rigpsul direct pe grilajul de lemn, cu negrese de 35mm.

 

Am o casa de paiamta ( gard) si as dori sa-mi modernizez bucataria vreau sa dau pamantul jos de pe perete si sa pun rigips nu stiu daca este bine pentru ca am si corpuri suspendate nu stiu daca rigipsu tine corpurile suspendate si cum trebuie sa fac .

Daca aplici rigips direct pe perete eu zic sa pui dibluri cu fixare in perete. Cauta unele cu diametru mai mare (min 10) si inainte de a finisa peretele fa probe cu diblurile si vezi la ce sarcina rezista (daca nu stii cum sa faci asta, iti pot da cateva idei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am placat perete vechi din caramida arsa tencuit cu lut (cred ca avea si ceva nisip in el) cu placi de rigips lipite cu un adeziv ( nu stiu de care) direct pe tencuiala veche. Fara schelet metalic sau de sipci de lemn.Dar numai in scop decorativ

Mai corect un mester a facut asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Demoleaz-o !

 

 

probabil ca asta ar face si el dar ca sa o demoleze si sa faca alta ii trebuie o gramada de autorizatii (chiar si pentru demolare ! :doh: , ca sa nu mai spun de constructia celei noi) plus ceva resurse financiare substantiale 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×