Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Bruiaje in comunicarea pe forum

Postări Recomandate

Cred ca multi din cei care scriu pe internet (pe forumuri sau bloguri), au bruiaje in comunicare.

Experiente din trecut sau din prezent pot distorsiona calitatea comunicarii atat in viata reala, fata catre fata, cat si in mediul virtual.

 

 

 

Dau aici cateva posibile surse de bias:

 

invidie

 

gelozie

 

complexe de inferioritate

 

complexe de superioritate

 

frustrare

 

inadecvare sociala

 

autoinvinuire

 

rusine pentru alegeri din trecut

 

nereusita in cariera

 

resentimente (experiente neplacute cu un anumit user in trecut)

 

proiectii (experiente neplacute cu o anumita persoana din trecut, deplasate pe un user)

 

probleme la serviciu, cu colegii/sefii

 

stres

 

nereusita in formarea educationala (nemultumiri in legatura cu liceul ales, facultatea aleasa, calitatea invatamantului)

 

lipsa de prieteni sau prieteni pe care nu te poti baza la greu/te barfesc

 

lipsa de bani, deci slabe sanse la relaxare, calatorii, acces la servicii de calitate, hobbyuri

 

esecuri sentimentale

 

lipsa unui partener de viata satisfacator, sau un partener de viata stresant

 

lipsa de speranta pentru viitor

 

regrete pentru alegeri gresite in trecut

 

traume emotionale

 

neacceptare totala a corpului (nemultumire fata de felul in care arati)

 

relatii stresante cu rudele (parinti, sore, frati, unchi, matusi, verisori, nepoti, bunici)

 

o minte care e predispusa spre exagerare sau excludere, sau invinovatirea altora

 

perfectionism, neacceptarea scaderilor proprii ca fiind firesti in procesul de dezvoltare personala

 

plafonare

 

plictiseala

 

umilinte indurate in trecut de la altii, pe care le compensezi coborand un interlocutor

 

De aici pot proveni emotii negative sau gandiri rigide:

 

frica

 

ura

 

furie

 

blamare

 

dusmanie

 

respingere/excludere

 

formarea de aliante pentru a invinge mai usor oponentul

 

rautate

 

cinism

 

nihilism

 

umor taios

 

nerabdare

 

scheme mentale rigide, aplicate peste realitatea complexa a oponentului

 

tendinta spre dominare, spre aneantizarea oponentului

 

favorizarea cunostintelor proprii vechi, in defavoarea invatarii de cunostinte noi de la altul

 

favorizarea unor puncte de vedere limitante, in defavoarea largirii de perspective

 

 

etc

 

 

Sa dau un exemplu, pentru a fi mai clar.

Sa spunem ca o persoana are probleme in comunicarea cu parintii sau rudele apropiate.

Mai este stresat si la scoala/serviciu, din cauza unui mediu cu colegi/superiori cinici, agresivi sau indiferenti, unde primeste multi stimuli toxici.

Are un partener de viata dificil, sau nu are niciunul, suferind de singuratate, sentimente de lipsa de valoare sociala.

Nu vede un viitor prea stralucit, deci nu are sperante, isi da seama ca greu va scapa din plafonarea sa, pentru ca intuieste ca si-ar schimba viata doar cu multi bani, la care nu va avea acces. E un cerc vicios.

Vine pe acest forum si discuta.

Fara sa isi dea seama, toata incarcatura negativa de stres de peste zi se va reflecta in atitudinea fata de oponentul sau.

Compenseaza o lipsa, prin relationari eronate (superioritate, dominare, dusmanie, platire de polite, competitie fara rost, etc).

Cum ar fi daca ar comunica fara acest balast?

 

Ce parere aveti?

Va recunoasteti cateva din bruiaje?

Cine e destul de onest ca sa admita ca e influentat fara sa constientizeze de aceste lucruri?

 

P.S. Faceti abstractie de persoana mea.

E evident ca si eu imi analizez biasarile, ca rezultat al analizei am deschis acest topic. Incercati sa va referiti la experienta voastra in acest sens, eu imi voi povesti experienta mai incolo.

V-am prezentat situatia, ca sa va fie mai usor sa evoluati.

Editat de Nemo!
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca mai sunt si cei/cele carora nu le lipseste nimic, insa nu sunt de acord cu ideile, stilul de viata, comportamentul, gandirea altor useri. Adica, se simt indreptatiti sa-i considere niste loseri. Ce mai zici de astia/astea?

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi-am constientizat biasarile si emotiile adiacente cu mult timp in urma, cand am inceput sa scriu constant pe forum. Era normal sa ma intreb ce ma face sa comunic pe forum si de ce comunic intr-un anume fel. Da, ma recunosc in unele dintre cele scrise de tine. Mai multe amanunte nu dau, ca mi-e frica. :o:

 

 

A fost si o scurta perioada in care comunicam din simpla placere de a comunica. S-a dus si de intors nu se va mai intoarce.

 

Sa evoluam? Eu am luat ce a fost pozitiv. De acum incolo nu pot decat sa involuez.

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca mai sunt si cei/cele carora nu le lipseste nimic, insa nu sunt de acord cu ideile, stilul de viata, comportamentul, gandirea altor useri. Adica, se simt indreptatiti sa-i considere niste loseri. Ce mai zici de astia/astea?

 

 

Sunt de acord. Felicitari celor care reusesc sa discute idei fara sa aiba biasari!

 

Sa evoluam? Eu am luat ce a fost pozitiv. De acum incolo nu pot decat sa involuez.

 

Evoluarea e fara capat, fara numar.

:)

Bravos pentru onestitate!

 

Pana la urma mai toti avem un mediu dificil, stres sau relatii cu stimuli neplacuti.

Ceea ce conteaza e felul in care reusim ca asta sa nu ne influenteze comunicarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Evoluarea e fara capat, fara numar.

 

 

De ce sa ma straduiesc sa evoluez intr-un mediu care nu ma stimuleaza? Voi evolua, evident, dar in alt mediu.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa ma straduiesc sa evoluez intr-un mediu care nu ma stimuleaza? Voi evolua, evident, dar in alt mediu.

Vrei sa emigrezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt cea mai bruiata din lume~!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt cea mai bruiata din lume~!

 

 

eh, repede unii se trec deja campioni! :lol: te rog, foarte mult, trebuie discutat, analizat, dezbatut ca doar nu ajungi asa bruiat cu una cu doua, eh, dracia, dracoveniei :rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh, repede unii se trec deja campioni! :lol: te rog, foarte mult, trebuie discutat, analizat, dezbatut ca doar nu ajungi asa bruiat cu una cu doua, eh, dracia, dracoveniei :rot:

 

diagnostic sau vindecare? :aranjare: dupa atatia ani cred ca se stie cat de bruiata sunt da' am suflet bun

 

care e scopul topicului? sa recunosc sau sa ma vindec? sa jur cu mana pe Marea Carta a Psihanalizei ca voi posta mereu obiectiv fara sa imi aduc frustarile personale pe forum?

Editat de Morgana.
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×