Sari la conținut
Forum Roportal
Danfodor

Descoperire istorica intr-un simbol vechi de mii de ani

Postări Recomandate

60573064.jpg

Sansele sa fi vazut acest simbol egiptean sunt foarte mari, avand in vedere ca este vorba despre “Ochiul lui Horus”.

 

Ochiul lui Horus sau Ochiul lui Ra este un simbol antic egiptean ce sugereaza protectia din partea ochiului atoatevazator al Soarelui.

 

El reprezinta puterea iluminarii. Se spune ca este ochiul zeului-soim ceresc Horus, cunoscut si sub numele de Ra, zeitatea cerului cu un cap de soim. Legenda spune ca Horus a fost odata un zeu local, venerat in regiunea Deltei Nilului.

Editat de BlueS
Edit reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ochiul lui Horus sau Ochiul lui Ra este un simbol antic egiptean ce sugereaza protectia din partea ochiului atoatevazator al Soarelui.

 

Ochiul lui Ra are inglobate simboluri complexe, nu este doar un ochi. Mitul, ca in cazul tuturor miturilor, ascunde doar un sambure de adevar. Ochiul, pentru vechii initiati egipteni, reprezenta simbolul conceptului de supraveghere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok . lasa sursa

 

macar spune-ne si noua care e descoperirea aia

cu cuvintele tale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok . lasa sursa

 

macar spune-ne si noua care e descoperirea aia

cu cuvintele tale...

..eu am vazut stirea pe site-ul ala si mi sa parut interesant de aia m postat si aici, iar referitor la descoperire..

"Multi au crezit ca este un fel de reprezentare scrisa a unor hieroglife, insa este de fapt matematica"

La ce descoperire te asteptai? sa se fi coborat zeii pe pamant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×