Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Izolarea in cadrul familial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intalnit recent un om care nu doreste sa aiba prieteni.

Ulterior am aflat ca nici cu familia nu tinea legatura. Universul ei este sotul si copiii. Fara prieteni, fara cunostinte, fara frati, cumnati etc.

 

Ce fel de om vrea sa traiasaca asa? De ce sa vrei sa te izolezi? Cum poti trai fara sa interactionezi? Fara prieteni... sa vb cu cei 'extra' doar strictul necesar si atat?

 

Este asta o problema psihica?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt si oameni care nu vor nici macar atat. Care sunt multumiti singuri in cocioaba lor. Le tin companie sobolanii de pe masa. Daca e normal ? Cui ii pasa. Face fiecare ce simte. Nici mie nu-mi plac oamenii, sa fiu sincer. Intru usor la categoria psihopatului, daca ma iau dupa emblemele puse de psihologi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi o tulburare sau poate fi o simpla alegere - poate a crescut intr-o familie mai rece care pune mai putin pret pe manifestari afective fata de rude, sau fata de oameni in general. Poate are vreo trauma ceva. Sau alte variante.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate aceste lucruri nu se pot trata. Sunt, cum s-ar spune, pe viata. Asa li s-a dezvoltat personalitatea, iar rolul emotiilor a fost unul secundar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Importante ar fi cauzele pentru care persoana s-a izolat in halul asta in the first place, deceptii, esecuri, lipsa de incredere in propria persoana.

Ma gandesc ca o persoana care nu mai are incredere in sine, automat are ganduri cum ca: nu e destul de buna, nu se pricepe la nimic, nu incearca ceva nou ca pleaca de la premisa ca nu iese, nu e interesata sa cunoasca oameni noi pe motiv ca n-ar face impresie buna sau ca nu se ridica la acelasi nivel and so on.

E logic ca cineva cu increderea in sine sau in alte persoane zdruncinata, pentru diferite motive, sa se simta confortabil doar langa cei pe care ii cunoaste foarte bine.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate pentru ei sunt mai importante decat orice, doar cele 3 persoane din familie.

 

 

Daca ar fi doar atat, ar fi bine . Problema e ca de cele mai multe ori, o astfel de persoana se asteapta ca cei din familie sa tina loc si de vecini, prieteni, colegi, cunostinte, etc. Si asa, drama se extinde la intreaga familie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×