Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Cum ati reactiona daca ati afla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ha, ce tare. Tocmai mi-a spus sormea acum ca prietenul ei i-a citit mesajele. Sunt impreuna de 5 ani. Crezi ca s-a suparat pe el ? Nu. Era chiar amuzata. Asa ca nu stiu... nu mai tratati si voi chestiile astea cu atata seriozitate.

Probabil sor-ta si al ei se si inteleg de trec usor peste rahatisuri din astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit toate raspunsurile, doar cateva dintre ele...

 

Din cate am observat sincer aveti dreptate din anumit punct de vedere. Nu incerc sa ii i-au apararea LUI, dar repede unii si l-ati ''ETICHETAT''....

 

Eu in locul tau as incerca sa am o discutie cu el, ce la detreminat sa faca asta??? Oare din ce cauza a citit sms, arhiava, mail ect...

Din ce cauza NU ARE INCREDERE in TINE , in relatia VOASTRA...

 

Nu ai specificat de cat timp sunteti impreuna, daca numa de cateva luni face aceste lucruri? sau de la bun inceput???

 

Daca e de la bun inceput, s-ar putea sa fie vorba de o relatie anterioara si datorita ei face asta.

Daca e de numa cateva luni , inseamna ca ceva sa schimbat in relatia asta...

 

Si eu am avut o relatie in care partenara mea primea telefoane, mesaje, si sincer va spun timp de 7 luni de zile nu am umbalt in telefonul, ei...deoarece nu mi se parea un lucru normal si nici corect...dar cand am vazut ca mesajele si telefoanele nu incetau, nu am mai rezistat si am rugat-o sa imi deschida un mesaje primit de fata cu mine...bine inteles ca nu a vrut si asa sa terminat totul intre noi... Eu am pus'o sa aleaga ori mesajul ori eu...

 

Ca sa va dati seama prin ce am trecut EU, in cele 7 luni, si sa nu fiu judecat...chit ca voi fii...

Era o relatie la distanta, ne vedeam odata sau de 2 ori pe saptamana, si cand ajungeam la ea, la fiecare intalnire primea circa 6 mesaje, si multe telefoane...

Cand o intrebam cine a fost, un coleg, o colega de facultate, un prieten...un baiat ect cam asta era explicatia ei...si nu am mai rezistat deoarece eu simteam ca ma minte....

De aia incerc sa ii iau lui apararea, deoarece eu sunt patit ....NU ,NU ESTE NORMAL SI CORECT SA CAUTI IN TELEFON,MESINGER,MAILL....dar sunt situati in care trebuie sa o faci sa afli cu cine ai de a aface......

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E genul de barbat care ameninta cu sinuciderea daca hotarasti sa te desparti de el. Genul nesigur, cu probleme psihice. Foarte periculos, scapa de el, altfel te va distruge psihic.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o relatie in care partenara mea primea telefoane, mesaje, si sincer va spun timp de 7 luni de zile nu am umbalt in telefonul, ei...deoarece nu mi se parea un lucru normal si nici corect...dar cand am vazut ca mesajele si telefoanele nu incetau, nu am mai rezistat si am rugat-o sa imi deschida un mesaje primit de fata cu mine..

Foarte frumos si corect ai procedat. Felicitari! Sa nu-ti para rau ca nu ai cautat in telefon si ai stat asa 7 luni. Lucrurile s-au lamurit la momentul potrivit iar tu ti-ai pastrat calitatea si demnitatea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, asta este o scuza puerila invocata de oamenii posesivi, frustrati sau paranoici.

 

 

 

 

Aici sunt de acord.

 

 

Eu odata m-am ars, acuma suflu si in ''iaurt''

 

Sincer nu e o scuza puierila, nu sunt nici frustrat si nici paranoic....

 

Din punctul meu de vedere, sau ceea ce cred eu...daca relatia asta era ok, nu se ajungea ca ''fat frumos'' sa citeasca mesajele si arhiva....E VORBA CA O FACE DE CATEVA LUNI...si dintrodata a si rabufnit facand scandal dupa cum spune ''ZANA MASELUTA''

Oare de ii trebuia cateva luni????

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeti ca exagerati, totusi, cand ajungeti la pumni si alte scenarii pe termen lung?

Poate ca omul e doar gelos.. putin mai gelos decat altii. :pardon:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tocmai asta e semn rau. Nici nu stii cat de bolnavi pot fi astia. Ajung sa te termine pe plan nervos. Barbati sunt peste tot, nu are rost sa turbezi din cauza unuia imatur. Sunt foarte buni manipulatori, nici nu-ti dai seama cand ti-ai distrus viata cu ei. Stiu un caz asemanator, cu un cuplu de genul asta. Tipa timp de 4 ani a fost spionata, manipulata, urmarita, pana si-a dat seama. Cand a vrut sa se desparta de el, a amenintat cu sinuciderea. Iti dai seama cati nebuni sunt pe lume. Nu trebuie facut niciun compromis. Daca te comporti ca un psihopat, atunci esti unul. Nu are rost sa visam cu ochii deschisi la scenarii fanteziste, ca omul e doar nesigur, ca vrea mai multa atentie, etc. Problema e mult mai adanca.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as incerca sa am o discutie cu el, ce la detreminat sa faca asta??? Oare din ce cauza a citit sms, arhiava, mail ect...

Din ce cauza NU ARE INCREDERE in TINE , in relatia VOASTRA...

 

Nu ai specificat de cat timp sunteti impreuna, daca numa de cateva luni face aceste lucruri? sau de la bun inceput???

 

Daca e de la bun inceput, s-ar putea sa fie vorba de o relatie anterioara si datorita ei face asta.

Daca e de numa cateva luni , inseamna ca ceva sa schimbat in relatia asta...

Da, ar trebui sa avem o discutie mai detaliata dar asta cred ca va fi dupa 'perioada de pauza', nu cred ca ar trebui sa fortez acum, desi poate ar face mai multa lumina in luarea unei decizii, de ambele parti... Cand sunt socata de ceva, nu reactionez cum trebuie. Ma blochez. Nu am spus/intrebat mai nimic din tot ce imi trecea prin minte. Senzatia aia cand taci pentru ca ai prea multe de spus. Esti coplesit de ganduri.

 

Suntem impreuna cam de 1 an, si el zicea ca asta se intampla de cateva luni (cititul mesajelor). Cum spuneam, nu cred ca i-am dat vreun motiv sa faca asta - nu primesc nu stiu cate mesaje pe zi, nu le fac ochi dulci fetilor frumosi din jur. El a citit conversatii cu prietenele mele. M-as fi asteptat eventual sa caute sa gaseasca conversatii cu alti tipi, nu cu... mama/prietene apropiate! Mi se pare aiurea ca un barbat sa citeasca niste discutii "dintre fete". Nu am fost vreodata interesata sa citesc discutii "intre baieti" (care se mai plang de prietene/neveste, nah... ei intre ei). E dreptul lor la intimitate, mi s-ar parea josnic sa citesc ce isi zic si sa ma apuc sa comentez... fiecare are dreptul si la o viata privata. Si cata vreme nu implica infidelitati, mi se pare perfect de inteles. Barbatii isi mai dau sfaturi intre ei, femeile la fel...

 

Daca voia sa stie ceva, putea sa imi ceara si i-as fi aratat daca chiar tinea neaparat. Dar nu sa faca foileton in fiecare seara cand eram la dush...

 

Ha, ce tare. Tocmai mi-a spus sormea acum ca prietenul ei i-a citit mesajele. Sunt impreuna de 5 ani. Crezi ca s-a suparat pe el ? Nu. Era chiar amuzata. Asa ca nu stiu... nu mai tratati si voi chestiile astea cu atata seriozitate.

Una e sa i le citeasca si sa ii spuna, alta e sa i le citeasca timp de luni de zile in timp ce se comporta normal/joaca un rol si apoi i le toarna deodata... Depinde de fiecare - poate ei i se pare normal sa citeasca si sa ii fie citite mesajele. Fara nicio suparare. Normalitatea e o notiune relativa. Daca aveam un "verdict" clar, nu mai ceream pareri pe aici... E vorba de incredere...

 

Oare de ii trebuia cateva luni????

Asta ma intreb si eu... de ce nu a zis pe moment... de ce a stat 'cateva luni'?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×