Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Cum ati reactiona daca ati afla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... adica SMS-urile de pe telefon, arhiva de pe messenger, poate si mail, cine stie...

 

M-a deranjat, nu mi se pare un comportament ok, in contextul in care eu de copil am fost invatata sa nu umblu in lucrurile personale ale altora. Bineinteles, nu a gasit nimic 'interesant' pentru ca nu avea ce - nu flirtez cu alti tipi pe messenger, pentru mine relatia e relatie. Dar mi s-a parut aiurea ca un om de 30+ sa dovedeasca atata 'maturitate' citindu-mi conversatiile cu mama/ prietene apropiate (girl stuff) si facand apoi comentarii relativ la ce am vorbit cu ele si ce sfaturi mi-au dat in unele perioade de criza ale relatiei... Dupa o anumita varsta aveam alte asteptari de la cel de langa mine...

 

'Tradarea' mi se pare cu atat mai mare cu cat chestia asta inteleg ca se intampla de cateva luni si nu a zis nimic pana acum, s-a comportat complet normal, pana cand a 'rabufnit' aseara si a iesit un certalau monstru...

 

Vi se pare normal ca intr-o relatie sa il 'vanati' pe celalalt, sa vedeti ce vorbeste cu altii, sa ii cititi mesajele pe ascuns? Unde incredere nu e... mai e ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf urata chestie zic eu. Nu inteleg insa de ce e asa de nesigur pe relatia voastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vi se pare normal ca intr-o relatie sa il 'vanati' pe celalalt, sa vedeti ce vorbeste cu altii, sa ii cititi mesajele pe ascuns?

Nu, nu mi se pare normal deloc. In spatele acestui tip de comportament zace un personaj meschin.

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf urata chestie zic eu. Nu inteleg insa de ce e asa de nesigur pe relatia voastra?

Ok, nesigur ca nesigur dar cand a vazut ca nu are motive, de ce s-a mai apucat sa citeasca si ce am vorbit cu MAMA/ prietena cea mai buna? Daca gasea ceva 'interesant' poate (desi nici asta nu e scuzabil, dar 'girl stuff'? Cat de plictisit trebuie sa fii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In spatele acestui tip de comportament zace un personaj meschin.

 

Da, meschin mi se pare si mie cuvantul potrivit. In primul rand pentru ca a ascuns chestia asta atata timp si s-a purtat normal (adevarat ca devenise ceva mai distant, nu mai era f tandru/romantic, dar am pus-o pe seama altor probleme). Apoi, poti sa iubesti pe cineva si sa 'regizezi' in acelasi timp un astfel de scenariu? Ce gandire machiavelica trebuie sa ai sa taci atata timp si sa te porti normal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, meschin mi se pare si mie cuvantul potrivit. In primul rand pentru ca a ascuns chestia asta atata timp si s-a purtat normal (adevarat ca devenise ceva mai distant, nu mai era f tandru/romantic, dar am pus-o pe seama altor probleme). Apoi, poti sa iubesti pe cineva si sa 'regizezi' in acelasi timp un astfel de scenariu? Ce gandire machiavelica trebuie sa ai sa taci atata timp si sa te porti normal?

Iti inteleg perfect indignarea. Din partea unui astfel de om, poti sa te astepti la orice. Desigur ca lui nu i se pare deloc grav ce a facut. Parerea mea este ca iubirea si gandirea asta machiavelica cum ai etichetat-o tu, nu pot exista in aceiasi ecuatie. Se exclud una pe alta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca lui nu i se pare deloc grav ce a facut.

Exact! Lui i se parea 'grav' ce a citit, zicea ca el nu vorbeste cu nimeni despre relatia noastra si eu de ce vorbesc. For God's sake, what are friends for, daca ai necazuri nu ai voie sa ceri un sfat? Dar gestul in sine de a citi mesajele nu i se parea grav.

 

Momentan suntem intr-o 'pauza de gandire'...

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar gestul in sine de a citi mesajele nu i se parea grav.

Tipic pentru un barbat care crede ca partenera e proprietate privata, cu drept de viata si de moarte asupra ei!

 

Parerea mea este urmatoarea : daca cedezi acestei situatii si o treci cu vederea, mai departe sa te astepti la lucruri care vizeaza demnitatea ta de femeie.

 

Daca iti marturisea in ziua in care a facut-o, puteai spune ca a fost un impuls imbecil de moment si dupa o discutie sincera si lamuritoare, puteai incerca sa mergi inainte. Dar atata timp cat el te-a urmarit luni de zile si in acelasi timp a jucat teatru cu tine, mintindu-te zilnic, din punctul meu de vedere exista o singura cale mai departe :EJECT!

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact! Lui i se parea 'grav' ce a citit, zicea ca el nu vorbeste cu nimeni despre relatia noastra si eu de ce vorbesc. For God's sake, what are friends for, daca ai necazuri nu ai voie sa ceri un sfat?

Majoritatea barbatilor gandesc asa, aici se incadreaza si al meu :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×