Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu 2 picturi destul de vechi semnate Calistrat. Oricat am incercat sa gasesc vreun pictor cu acest nume nu am reusit. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii? Picturile sunt extraordinar de frumoase si ar trebui dupa parerea mea conservate cumva pentru a fi in regula...dar

Daca are cineva vreo informatie astept cu nerabdare.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Re: ma poate ajuta si pe mine cineva sa indentific numele pictorului am aplicat si 2 poze . sper ca am nimerit bine forumul

 

Re: ma poate ajuta si pe mine cineva sa indentific numele pictorului am aplicat si 2 poze . sper ca am nimerit bine forumul

post-372115-0-90853000-1340705201_thumb.gif

post-372115-0-13002300-1340705410_thumb.gif

post-372115-0-86813900-1340704799_thumb.jpg

post-372115-0-65921700-1340704629_thumb.jpg

Editat de Ilie gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

autentificarea unui tablou se face de catre un autentificator de pictura acreditat si de catre galeriile de arta sau casele de licitatii contra cost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti descifrez eu semnatura: V. Simulescu 1963.

 

Si, cu speranta ca nu te superi, parerea mea este ca nu are sens sa faci mari eforturi pentru identificarea pictorului, fiindca tabloul, atat cat il pot vedea eu in poza atasata, nu are prea multe calitati si nici mare valoare. Poate una sentimentala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce mam uitat nu prea cred a fi V. Simulescu acest om a scris poezii a facut filme ca pictor nu stiu daca ar fi oricum ms de parere

Editat de Ilie gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc acolo S. Niculescu. :pardon:

 

Ai dreptate. La o adoua privire si mie mi se pare ca scrie Niculescu. Oricum, nu imi suna (si nici dupa pictura nu arata) a pictor cunoscut.

 

din ce mam uitat nu prea cred a fi V. Simulescu acest om a scris poezii a facut filme ca pictor nu stiu daca ar fi oricum ms de parere

 

Iti dai seama ca pot fi cateva zeci de Simulesti: ala cu poezia era Vasile, pe asta putea sa-l cheme Viorel, Virgil, Vintila. Dar ia cauta Niculescu sa vezi daca gasesti ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa caut mai mult . Tabloul este pictat pe panza in ulei are si o dimensiunde destul de mare 80 X 110 cm , de asta ma facut sa ma intersez de el find si anul acela , dar ai dreptate daca nu e cunoscut pictorul nu are cine ste ce valoare . o sa ma intereseez pana la urm la o casa de arta cat ma costa o evaluare a tabloului

Editat de Ilie gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: ce pictura interesanta

 

Ontopic: am folosit Google Images ca sa-mi caute imagini asemanatoare cu tabloul tau si n-a gasit nimic... cred ca e un pictor cam necunoscut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×