Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna ziua! Am o incapere (o baie) de dimensiuna 3000 * 1800 neamenajata si ne tencuit. Ca obiecte sanitare am: 1) O cabina de dus 900/900 pe colt

2) O chiuveta 820/450

3) Un WC 610/350

4) O masina de spalat 600/500

5) Un instant 300/200 (cu 700 inaltimea)

As vrea o modalitate de amenajare a incaperi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o propunere de amenajare trebuie sa mai spui pe ce perete se afla usa de intrare, fereastra (daca este), dimensiunile lor, distantele pana la colturile incaperii, inaltimi etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o propunere de amenajare trebuie sa mai spui pe ce perete se afla usa de intrare, fereastra (daca este), dimensiunile lor, distantele pana la colturile incaperii, inaltimi etc.

 

Inaltimea camerei este de 2400, latimea este de 1800, lungimea este de 3000, usa este dispusa pe peretele de 1800/2400. Dispunerea usii de la coltul peretelui 450. Usa de 900 si perete de 450. Fereastra este dispusa pe peretele opus usii. Dispunerea ferestrei, de la coltul peretelui 1000 urmata de fereastra cu 700 si perete de 100. De la pardoseala la fereastra are1300. Urmata de fereastra cu 500si de la fereastra la planseucu 600.Usa se deschide in interior. Iar fereastra se deschide de jos in sus. Peretii de 300/2400sunt goi (adica doi pereti sunt goi) .

 

L = 3000

l = 1800

i = 2400

Editat de BURCEA ALEXANDRU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ţi-aş recomanda să te duci cu măsurătorile astea la un Ambient/Dedeman/Praktiker unde au programe gratuite pe calculator şi-ţi aranjează baia cum vrei, o "vezi", poţi schimba culorile, poziţia obiectelor sanitare p

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4) O masina de splat ...

 

 

Asta n-are ce cauta intr-o baie, in rest mai depinde si de cat vrei sa investesti si intr-u cat n-avem loc de desenat planuri, e cam greu de impartit spatiul teoretic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta n-are ce cauta intr-o baie, in rest mai depinde si de cat vrei sa investesti si intr-u cat n-avem loc de desenat planuri, e cam greu de impartit spatiul teoretic.

dar tu unde tii masina de spalat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am in casa un loc special pentru masina de spalat/uscat cu instalatiile necesare si speciale de intrat apa in masina si de iesit in canalizare nu oriunde, priza separata pentru aceste masini si un loc de aerisire/ventilatia pentru masina de uscat plus gazul care activeaza uscatorul, in casa aproape de iesirea a doua din casa spre curte sa fie usor de schimbat cand este nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duş Scoţian ... este ultimul racnet de instalatie sanitara intr-o baie, insa n-am auzit inca in stirile de constructii din State doar in ziarele europeene, din  Romania si Ungaria.   Am citit ca schimba temperatura apei, fain, dar necesita loc mai mare sau vine in locul duşului ce a fost inainte?

Cum se rezolva schimbarea?  este loc suficient pentru un nou echipament in blocurile mai vechi?  Daca valoreaza efortul ca vine si cu o gramada de murdarie, praf, cioburi si altele pana e gata toata instalatia.   Eu nu voi instala asta e sigur!!!   S-ar putea doar intr-una din bai daca devine asa de important, insa la noi nu prea se poate schimba temperatura apei decat in lunile de iarna, ca la vara si di robinetul de apa rece vine fierbinte si pana terminam duş-ul se mai racoreste apa ... dar nu la rece.   Ar costa cat nu face, ca si cu incalzitorul electric, eu-l am pe gaze si abia simt ca ma costa incalzirea apei.   Voi ramane old style, dar vara pot aplica o galeata de gheata daca vreau chiar sa ma racoresc  :haha:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×