Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si conducatorii lor?

Stapanirea lumeasca a Cezarului este supusa regulilor omenesti.

Dar pentru ca Biserica se roaga si pentru intregul popor si pentru stat, asta face ca statul crestin sa fie ferit.

Mai sunt si perioade de pedepsire, asa cum au fost si pentru evrei in Vechiul Testament. In acest sens nu s-a schimbat nimic, doar poporul ales nu mai e cel din vechime.

Si in zilele noastre crestinismul a fost pedepsit cu comunism, dar in mod suportabil, asa cum "pedepseste" Dumnezeu pe copiii lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca, crestinii nu s-ar inghesui la moaste, la sarbatori, si la apa sfintita daca n-ar avea dovezi ca toate astea sunt sfinte.

Apa sfintita poate orice ateu s-o constate ca e sfintita.

 

 

si daca vreau sa o testez si nu iese minunea o sa-mi zici ori ca nu am alocat destul timp rugaciunii, ori ca nu m-a auzit dumnezeu, ori ca e suparat pe mine, ori ca stie el mai bine ce e bun pentru mine si crede ca nu am nevoie de minunea aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca vreau sa o testez si nu iese minunea o sa-mi zici ori ca nu am alocat destul timp rugaciunii, ori ca nu m-a auzit dumnezeu, ori ca e suparat pe mine, ori ca stie el mai bine ce e bun pentru mine si crede ca nu am nevoie de minunea aia.

In general motivele sunt urmatoarele: stie cine este ateu, stie cine vrea sa devina ateu, stie cine o sa devina ateu. E clar ca in aceste cazuri cererea este nejustificata, pentru ca urmareste doar interese anticrestine.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general motivele sunt urmatoarele: stie cine este ateu, stie cine vrea sa devina ateu, stie cine o sa devina ateu. E clar ca in aceste cazuri cererea este nejustificata, pentru ca urmareste doar interese anticrestine.

 

sper ca nu vorbesti serios :blink:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îngerii vorbesc ebraica, diavolii, latina. Cât va supravieţui o religie bazată pe limbi moarte?

Trust nobody :)

Pana la sfarsitul lumii, e logic din moment ce a supravietuit inclusiv mortii limbilor (defapt a supravietuit inclusiv aparitiei tuturor limbilor)

 

sper ca nu vorbesti serios :blink:

Pai sper ca nu-ti inchipui ca Dumnezeu ii satisface toate poftele diavolului sau ateului.

Dumnezeu stie cata credinta are fiecare mai bine decat noi, nu poate fi pacalit.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la sfarsitul lumii, e logic din moment ce a supravietuit inclusiv mortii limbilor (defapt a supravietuit inclusiv aparitiei tuturor limbilor)

 

Faptul ca acele limbi nu se mai folosesc reprezinta mai mult decat un avantaj pentru religii.

 

 

Pai sper ca nu-ti inchipui ca Dumnezeu ii satisface toate poftele diavolului sau ateului.

 

Bine, hai sa zicem ca m-ai convins ca e vai de viata mea ca sunt atee, ca dumnezeu nu vrea sa ma mai bage in seama, dar te intreb: tie ca si credincios chiar iti satisface toate poftele? :teehee:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, hai sa zicem ca m-ai convins ca e vai de viata mea ca sunt atee, ca dumnezeu nu vrea sa ma mai bage in seama, dar te intreb: tie ca si credincios chiar iti satisface toate poftele? :teehee:

Nu, Dumnezeu conduce cum vrea El, dar nu pot sa nu am convingerea ca stie mai bine ca mine ce face. Cateodata doar cand vede ca nu rezist mai lasa si dupa mine.

In primul rand nu stie omul ce e bine si ce e rau, Parintele Galeriu povestea odata ca a fost oprit de un om pe strada si l-a rugat sa se roage pentru el sa castige la Loto. Si parintele Galeriu i-a raspuns: Nu pot sa ma rog ca sa castigi tu si deci sa piarda toti ceilalti. etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tarile crestine traiesc decent.

 

da, grecia, romania, italia, spania.. toate traiesc decent :rot:

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×