Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am intrebat ceva concret! Deci, nu pot concluziona decat ca nu ai, cel putin tu, nicio situatie in care sa-i fi cerut ceva dumnezeului tau si sa se fi indeplinit!

Este adevarat, Dumnezeu e cel care stie cel mai bine de ce are nevoie omul.

De aia crestinul se afla tottimpul in situatia de a nu inceta sa-i multumeasca lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, Dumnezeu e cel care stie cel mai bine de ce are nevoie omul.

De aia crestinul se afla tottimpul in situatia de a nu inceta sa-i multumeasca lui Dumnezeu.

 

Si cine vorbeste in numele lui ? Nu tu ? A venit Dumnezeu sa spuna ca el stie cel mai bine ce are nevoie omul ? Sau asta ai spus-o tu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine vorbeste in numele lui ? Nu tu ? A venit Dumnezeu sa spuna ca el stie cel mai bine ce are nevoie omul ? Sau asta ai spus-o tu ?

Eu stiu ca, crestinul are motive sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru ceea ce primeste. Si cu cat credinta e mai mare cu atat primeste mai mult. O relatie fireasca.

De ce ajunge ateul sa se vaite incontinuu n-am de unde sa stiu.

Dar ce e cert e ca daca intre crestin si Dumnezeu relatia functioneaza perfect inseamna ca nu aici sta vina pentru starea de izolare a ateului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca, crestinul are motive sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru ceea ce primeste. Si cu cat credinta e mai mare cu atat primeste mai mult.

 

Exemple concrete, ioc, numai vorbe! De ce tarile cele mai religioase sunt cele mai sarace?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exemple concrete, ioc, numai vorbe! De ce tarile cele mai religioase sunt cele mai sarace?

Pentru ca nu fura?

Nu tarile crestine sunt cele mai sarace. Tarile crestine traiesc decent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca, crestinul are motive sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru ceea ce primeste. Si cu cat credinta e mai mare cu atat primeste mai mult. O relatie fireasca.

De ce ajunge ateul sa se vaite incontinuu n-am de unde sa stiu.

Dar ce e cert e ca daca intre crestin si Dumnezeu relatia functioneaza perfect inseamna ca nu aici sta vina pentru starea de izolare a ateului.

Cine a zis ca ateii se vaita?nu ii apar asa cum nu le tin partea nici la 'credinciosi'....mi se pare hilar cum multi 'credinciosi' se calca in picioare ca sa atinga niste bucati de cadavre....exact pe acelasi principiu zeci poate sute de 'credinciosi' mor anual la mecca calcandu-se in picioare....pt locul lor sfant....manipularea e aceeasi....dar nimeni nu observa.....sau sa stai la coada la apa sfintita....de preotul care e mai pacatos ca un om rand...si apa aia....e apa chioara..numai sfintita nu e. ..de un rob pacatos al lui Dumnezeu....si inca o chestiune....de ce sa fim robii lui Dumnezeu?adica suntem sclavii Lui? Divinitatea reala....(si nu cea din biblie...care pare un copil de 2 ani nervos....) ma indoiesc ca ar avea asa o logica de catifea...si s-ar comporta ca un zeu crud dornic de razboaie, razbunare si sacrificii....eu cred ca voi crestinii va inchinati la ceva zeitate e.t fizica sau non fizica si care si-a creat propria religie si biblie....si care cu ajutorul robilor. ..iudeo masoni....fac farza creierele oamenilor care sunt destul de naivi s creada asa ceva.....

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca, crestinii nu s-ar inghesui la moaste, la sarbatori, si la apa sfintita daca n-ar avea dovezi ca toate astea sunt sfinte.

Apa sfintita poate orice ateu s-o constate ca e sfintita.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, Dumnezeu e cel care stie cel mai bine de ce are nevoie omul.

De aia crestinul se afla tottimpul in situatia de a nu inceta sa-i multumeasca lui Dumnezeu.

Poate vroiai sa zici ca de aia se afla crestinul in situatia de a nu inceta sa umble cu cersitul pe la d-zeu. doh.gif

 

 

Apa sfintita poate orice ateu s-o constate ca e sfintita.

Da asa este. Daca ne stropim cu ea pe fata, ardem ca vampirii.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne dai niste exemple concrete, despre ceea ce ai cerut si modul in care ai primit? Asta ca sa nu credem ca e doar lauda.

 

In primul rand pentru sanatate .Si ca dovada ca s-a indeplinit , nu am mai avut probleme serioase de ani de zile , fiecare membru din casa raceste cam o data de doua ori pe an , in general iarna , deci nimic special .Nimeni nu are nici o afectiune , nici o boala , nimic .

Depre restul prefer sa nu discut ( ajunge cam mult in zona personala ) ... daca vrei sa intelegi bine , daca nu poti asta e .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand pentru sanatate .Si ca dovada ca s-a indeplinit , nu am mai avut probleme serioase de ani de zile , fiecare membru din casa raceste cam o data de doua ori pe an , in general iarna , deci nimic special .Nimeni nu are nici o afectiune , nici o boala , nimic .

Depre restul prefer sa nu discut ( ajunge cam mult in zona personala ) ... daca vrei sa intelegi bine , daca nu poti asta e .

Ai auzit de efectul placebo?de puterea vindecatoare a gandului?cand crezi ceva cu toata fiinta ta....se materializeaza.....in al doilea razboi mondial ranitii grav primeau injectii cu apa cu.zahar pt dureri puternice....si li se spunea ca primesc morfina....si ghici miracol. ...le.treceau durerile.aproape instantaneu.....cum iti explici acest lucru?

Iti spun...e gandul...care vindeca,care atrage in viata omului....oameni,oportunitati dar si.elemente negative si esecuri....depinde de gandire si de puterea vointei...

Cum am mai spus...bucatile de cadavre.nu te vindeca de nimic....tu te-ai vindecat cu puterea gandului....de care evident nu esti constient

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×