Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mina nu ma fascineaza apetitul omului pentru nou, pentru cunoastere, cat faptul ca a putut concepe divinitatea.

Posibil ca intr-o alta lume, asta sa se intample la final, cand nu mai este nimic de aflat, dar omul a facut-o de la inceput si asta este cu atat mai fascinant.

  • Like 2
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iată o declarație de ateu: concepție şi nu percepție (şi consemnare a unor fapte din trecut). Sau lasă loc, totuşi, unui Dumnezeu interior? 

Chiar şi concepția Divinității necesită un tipar psihic înclinat şi chiar pregătit. Înclinarea se poate că este rezultatul selecției genetice. Dar chiar şi atunci, partea cu pregătirea ar favoriza teoria creaționistă. 

Religia pare a fi o necesitate vitală la nivel de specie umană, nu doar o curiozitate. 

Religia din Biblie tratează un subiect extrem de serios: calea naturală a speciei umane către extincție şi încearcă să ofere modul în care s-ar putea salva, totuşi. 
Salvarea speciei umane necesită ca o lege să fie respectată de oameni, legea necesită o verticală socială pentru a fi respectată. Şarpele/Satana reprezintă abuzul care corupe verticala, distruge legea şi face loc înclinației naturale către extincție. 
O entitate numită Dumnezeu, din poziția Sa de creator al vieții pe Pământ şi extraterestru, luptă împotriva corupției căutând, prin eugenie combinată cu legi, să formeze societatea umană incoruptibilă. 
Succesul Său este limitat, ca să nu zic că nu a reuşit defel, cu toate că a mers foarte departe cu intervenționismul (de exemplu: potopul). Totuşi, noi putem învăța din istoria acestor experimente. Căci încă ne mai putem salva, teoretic. Şi Biblia a fost clară, imo: dacă nu o facem noi, nu o poate face nici chiar Dumnezeul extraterestru. 

 

Editat de Lxn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Lxn a spus:

Religia din Biblie tratează un subiect extrem de serios: calea naturală a speciei umane către extincție şi încearcă să ofere modul în care s-ar putea salva, totuşi. 

Acest paragraf este doar in biblia ta speciala, ca eu n-am auzit nici de la Jehoviste fraza asta inca, desi vorbesc cu una foarte des in Europa si alta e in Hawaii  dar recent s-a mutat acolo, a fost vecina mea si a trecut prin multe religii si secte ca nu-si gaseste raspunsul la intrebarea ... De ce a lasat-o sotul si s-a insurat cu una mai tanara ca fiica lor???

Ea are cate o scapare biblica desi i-am spus ca nu de aceea o sun sa ma convinga de ultima ei credinta ... dar o sa-i dau eu de data asta tema de casa  :o:  

Acum m-ai facut curioasa de metodele de salvare de extinctie pe cale naturala ca si extinctia defapt sau moartea ...  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când "sataniştii" fac mare prăpăd de jur împrejur, ca număr de asasinate... şi,  ca viteză la "prozelitism" , au ajuns de răpesc la propriu creierul copiilor de la cele mai fragede vârste cu BrCI ul...  este regim de război. Viitorul arată rău de tot. Deci, eu,  cam cât de mult ar trebui să mă grăbesc cu apărarea Bibliei, carte care, în fond,  are ca misiune oprirea acestui măcel. Şi o văd fiind prima țintă a batjocurii satanaştilor, deduc că ei chiar au o oprelişte în ea. 

Acolo se arată că vulnerabilitatea la aceast tip de corupție a fost o boală inerentă speciei umane. Deficitul acesta de imunitate a fost compensat cu tablele legilor lui Moise plus eugeníe. Care, insuficiente fiind găsite de Cristos,  au fost suplimentate cu învățătura Lui. Care,  să recunoaştem,  se afirmă a păstra fundamentele pre-Abrahamice ale Legii şi a ignora adaptările mosaice la problemele temporare ale lui Israel. (Aici este loc de discuție - care sunt legile temporare - mai ales interdicția idolilor sau artelor plastice, cam ce anume privea). 

Mi s-au părut o învățătură bună (deşi mai am unele probleme cu înțelegerea sau acceptarea ei în întregime). Nu cunosc alte învățături mai bune şi sigur nu caut învățături incomaptibile, căci deja îmi pare că roadele acestora se văd şi sunt negative. 

 

 

Editat de Lxn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/10/2018 at 1:22 PM, Lxn said:

  Deficitul acesta de imunitate a fost compensat cu tablele legilor lui Moise plus eugeníe. Care, insuficiente fiind găsite de Cristos,  au fost suplimentate cu învățătura Lui. Care,  să recunoaştem,  se afirmă a păstra fundamentele pre-Abrahamice ale Legii şi a ignora adaptările mosaice la problemele temporare ale lui Israel. (Aici este loc de discuție - care sunt legile temporare - mai ales interdicția idolilor sau artelor plastice, cam ce anume privea). 

Mi s-au părut o învățătură bună (deşi mai am unele probleme cu înțelegerea sau acceptarea ei în întregime). Nu cunosc alte învățături mai bune şi sigur nu caut învățături incomaptibile, căci deja îmi pare că roadele acestora se văd şi sunt negative. 

 

 

Dar șintoismul și budismul cum ți s-au părut, ca învățături?

Dar iubirismul? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×