Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ma intrebai acum 2 ani iti spuneam ca religia crestina-ortodoxa este cea mai buna.Acum nu stiu ce sa mai cred,adica daca stam sa analizam ce vina au chinejii ca au budhismul,indienii care cred in tot felul de zeitati,adica ce vina are un om care nu stie si in tara lui nu a fost crestinismul?Eu cred in ceva mai mare ca noi ca exista acolo ca ne ajuta ,cine suntem noi sa spunem ca religia noatra este cea mai buna,eu sunt ametita complet de intrebarea asta adica nu sunt ateu sau ceva de genu ,eu cred in ceva ,dar cred in ceva universal.Daca ar fi sa definesc in ce cred as spune ca in ultimul timp exista o singura explicatie plauzibila pentru ce suntem si ce se intampla cu noi.Adica atat timp cat tu crezi cu putere in ceva ca exista acolo sus si te ajuta chit ca este o statuie,zeitate si asa mai departe tu esti ajutat in functie de credinta ta.Nu stiu daca chestia asta cu new age m-a dat complet peste cap dar este plauzibila imbina religia,spiritualitatea cu fizica cuantica si lucrurile in care tu crezi ti se intampla.Pana si in Biblie,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om bogat care este plin de bani si vrea 2000 de euro acum sigur ii va avea pentru ca el deja are credinta asta pentru el este usor sa creada in asa ceva, un om sarac care vrea 2000 de euro desi isi doreste si are nevoie cu disperare nu vede posibilitatile si subconstientului nu filtreaza aceasta realitatea ca fiind adevarata asa ca dorinta nu se implineste.

Un om bogat care este plin de bani si vrea 2000 de euro, merge la banca sau in seif sau se uita in portofel si scoate 2000 de euro. Nu are nevoie sa creada ca va primi 2000 de euro, pentru ca are deja aia 2000 de euro la orice ora din zi si din noapte. :lol:

 

Un om sarac care vrea 2000 de euro, si-i doreste ca are n evoie de ei si spera sa-i faca cumva si daca e credincios se roaga si are credinta ca divinul il va ajuta sa-si indeplineasca dorinta.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma intrebai acum 2 ani iti spuneam ca religia crestina-ortodoxa este cea mai buna.Acum nu stiu ce sa mai cred,adica daca stam sa analizam ce vina au chinejii ca au budhismul,indienii care cred in tot felul de zeitati,adica ce vina are un om care nu stie si in tara lui nu a fost crestinismul?

Un rationament beton, new age pur.

Dupa logica asta binenteles ca apare intrebarea: ce vina are criminalul ca in capul lui salasuieste crima? Mai ales ca e pedepsit indiferent ce apartenenta religioasa are.

Poate new age se foloseste cumva de substante stupefiante?

 

 

Nu stiu daca chestia asta cu new age m-a dat complet peste cap dar este plauzibila imbina religia,spiritualitatea cu fizica cuantica si lucrurile in care tu crezi ti se intampla.Pana si in Biblie,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vina are crestinul ca e crestin ? Nu poate fi blamat (de catre indieni, cineji sau klingonieni) ca s-a nascut in crestinism. Poi nu ? :pardon:

Cam asa ar gandi echivalentii vostrii din religiile alealalte. :o:

 

Poate new age se foloseste cumva de substante stupefiante?

Substanta mai stupefianta decat religia nu ezista.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un rationament beton, new age pur.

Dupa logica asta binenteles ca apare intrebarea: ce vina are criminalul ca in capul lui salasuieste crima? Mai ales ca e pedepsit indiferent ce apartenenta religioasa are.

Poate new age se foloseste cumva de substante stupefiante?

 

 

 

Pai asta e o conditie, a doua conditie e sa-ti alegi la cine te rogi, poti sa te rogi lui Dumnezeu asa cum fac crestinii sau poti sa te rogi diavolului asa cum fac cinejii, indienii si new age -stii.

 

Mai frate dar serios acum, ce vina are criminalul ala ? Nu ti-as dori sa devii criminal, ca sa vezi cum e. Popa nu va invata si de empatie ? Sau a trecut peste ? Sau tu mergi la biserica doar ca asa trebuie, nu esti atent la ce spune ?

 

E fiecare asa cum il lasa Dumnezeu, nu ? Daca Dumnezeu ma lasa criminal, ce vina am eu ?

Logica New Age, auzi...mai bine logica New Age decat deloc.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai frate dar serios acum, ce vina are criminalul ala ?

Pai intreaba si tu la institutiile abilitate. Ca sunt tribunale, politie etc., s-au n-ai auzit de astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om bogat care este plin de bani si vrea 2000 de euro, merge la banca sau in seif sau se uita in portofel si scoate 2000 de euro. Nu are nevoie sa creada ca va primi 2000 de euro, pentru ca are deja aia 2000 de euro la orice ora din zi si din noapte. :lol:

 

Un om sarac care vrea 2000 de euro, si-i doreste ca are n evoie de ei si spera sa-i faca cumva si daca e credincios se roaga si are credinta ca divinul il va ajuta sa-si indeplineasca dorinta.

Dar daca acel om crede din tot sufletul si isi doreste din tot sufletul....gandurile lui se vor materializa in functie de intensitatea dorintei.....si ii vor aparea in viata oameni si oportunitati care il.vor conduce spre cei 2000 euro.....tot ceea ce trebuie sa faca este sa profite de sansa si sa creada ca poate reusi.....am auzit de un caz de o persoana care din cersetor a ajuns in 20 ani sau ceva mai mult timp....proprietarul unui lant de restaurante....asa cum si-a dorit toata viata.....conteaza ca intensitatea dorintei sa se manifeste constant ani buni....ca pana la urma tot reusesti ce iti doresti....trebuie doar sa crezi.in tine sa crezi ca poti.....e una din legile universale care din pacate.nu se.preda la.scoala....in schim se preda porcaria aia de religie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am vrut eu sa zic este ca un om deja bogat nu isi mai doreste din tot sufletul 2000 de euro ci milioane. Chiar nu aveam intentia sa o iau pe panta filosofica cu discutia. :lol:

 

Dar daca tot ai adus vorba, pot adauga ca ceea ce ai zis este valabil uneori, de multe ori dar nu mereu. Cateodata nu se intampla ceea ce vrea omul sa se intample, indiferent cat de intens isi doreste. Si nu vorbim numai de impliniri materiale sau profesionale sau amoroase. Viata e mult mai complexa si nu se rezuma la astea trei chestii.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am vrut eu sa zic este ca un om deja bogat nu isi mai doreste din tot sufletul 2000 de euro ci milioane. Chiar nu aveam intentia sa o iau pe panta filosofica cu discutia. :lol:

 

Dar daca tot ai adus vorba, pot adauga ca ceea ce ai zis este valabil uneori, de multe ori dar nu mereu. Cateodata nu se intampla ceea ce vrea omul sa se intample, indiferent cat de intens isi doreste. Si nu vorbim numai de impliniri materiale sau profesionale sau amoroase. Viata e mult mai complexa si nu se rezuma la astea trei chestii.

Asa este viata este deosebit de complexa....dar mai ai si esecuri oricat de mult iti doresti ceva....poti reusi din prima incercare,din a doua sau poate.din 100 de incercari...totul e sa nu renunti la visele tale. ...

Si fiinta umana este deosebit de complexa. ...dar daca cunosti legile universale si stii sa le aplici...treci mai usor peste greutatile vietii....

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×