Sari la conținut
Forum Roportal
GeoFiloRo

Problematica educatiei si a dezinteresului de cunoastere...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am observat ce preocupari au tinerii din ziua de azi...ma refer la cei din licee...droguri,alcool,sex,batai in clasa intre ei si cu profesorii iar fetele se filmeaza facand streaptease iar apoi incarca filmuletele pe internet... :stars:

eu sunt de parere ca generatia actuala chiar nu are nici o tangenta cu invatatura ,cunoasterea,respectul si au moravuri usoare...nu ii intereseaza decat distractia si sa fie in centrul atentiei...daca gasiti contraexemple...sunt exceptiile care intaresc regula :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am observat ce preocupari au tinerii din ziua de azi...ma refer la cei din licee...droguri,alcool,sex,batai in clasa intre ei si cu profesorii iar fetele se filmeaza facand streaptease iar apoi incarca filmuletele pe internet... :stars:

eu sunt de parere ca generatia actuala chiar nu are nici o tangenta cu invatatura ,cunoasterea,respectul si au moravuri usoare...nu ii intereseaza decat distractia si sa fie in centrul atentiei...daca gasiti contraexemple...sunt exceptiile care intaresc regula :jester:

 

nu-s de acord.

absolut deloc nu cred asta.

e gresit sa spunem asta despre tinerii de acum.

nu cred ca avem date despre toti.

este o generalizare periculoasa.

 

contraexemplele alea care sunt acum nu se regaseau in trecut.

este vorba de tineri apreciati in scoli prestigioase dincolo.

 

si chiar daca e asa, nu e numai vina lor.

e incorect sa aruncam cu pietre doar in ei.

sa aruncam si in noi in egala masura.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de parere ca generatia actuala chiar nu are nici o tangenta cu invatatura ,cunoasterea,respectul si au moravuri usoare...nu ii intereseaza decat distractia si sa fie in centrul atentiei...daca gasiti contraexemple...sunt exceptiile care intaresc regula

Dacă toţi ar fi aşa cum spui, s-ar desfiinţa Apple, Microsoft, N.A.S.A., E.S.A., JPL, CalTech, M.I.T., şi toate instituţiile de cercetare din lume, pentru că, din cauza lipsei de personal nu ar mai fi cine să lucreze acolo.

 

Faptul că tinerii sunt "energici", e bine, pentru că aceasta e vârsta la care omul "îşi arde energia". E adevărat, există o diferenţă între "a avea energie" şi "a fi prost crescut". Eu, în tinereţile mele, m-am încadrat în prima categorie. :) Cei care nu-şi ard energiile în tinereţe, le păstrează pentru bătrâneţe, şi, vai de acel om bătrân, sau adult, care are comportament de adolescent, din cauză că nu şi-a consumat resursele în tinereţe, atunci când era vremea pentru aşa ceva !

 

 

 

 

e incorect sa aruncam cu pietre doar in ei.

sa aruncam si in noi in egala masura.

Păi nu ? "Omul se odihneşte la umbra pomului pe care l-a sădit".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă toţi ar fi aşa...s-ar desfiinţa Apple, Microsoft, N.A.S.A., E.S.A., JPL, CalTech, M.I.T., şi toate instituţiile de cercetare din lume, pentru că, din cauza lipsei de personal nu ar mai fi cine să lucreze acolo.

Poate el se referea doar la tineretul roman. :o:

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...,batai in clasa intre ei si cu profesorii ....

 

Cand mai vad d'astea pe la TV imi pun itrebarea ce vor face acesti copii cand vor ajunge sa lucreze? Il vor lua la bataie pe managerul firmei? Sau vor avea toti afacerile proprii si atunci isi vor lua angajatii la omor ?? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai vad d'astea pe la TV imi pun itrebarea ce vor face acesti copii cand vor ajunge sa lucreze? Il vor lua la bataie pe managerul firmei? Sau vor avea toti afacerile proprii si atunci isi vor lua angajatii la omor ?? :stars:

Va uitati prea mult la TV. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elevii adolsecenţi sunt la fel oriunde, şi se manifestă în funcţie de cultura locului.

Tocmai, ori in Romania din cate am observat si auzit eu exista momentan o cultura adolescenta de pitzipoance si pokemoni manelisti sau/si figuranti agramati.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×