Sari la conținut
Forum Roportal
tmordred

Cardul de sanatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cardul de sanatate:un nou mod de a fura de la romani.

 

Va fi ,,obligatoriu'' pentru cei care vor servicii medicale gratuite, si vor fi multi deoarece saracia nu le da alta solutie,desi toti platim asigurarea de sanatate se va mai impune cardul+ alta taxa.Costa 2 euro, desi nu valoreaza nici jumatate macar= statul ia 30 de milioane de euro si romanii ce servicii medicale au in spitale?Sa vii cu medicamente,vata,spirt,fasa tot de acasa,din banii tai.Trebuie sa ,,spaguiesti'' asistentele si medicii de pe acolo sa nu faca vreo ,,greseala'' cand e vorba de tine si sa ajungi mai rau.

Pe card se scriu toate informatiile tale + acceptul ca vrei sa fii donator dupa moarte.Medicii care vor scrie informatiile pe card , le vor scrie si in baza de date a ministerului care va fi ,,bine pazita'' si va intra in circuitul european.Insa aceasta lista te va transforma intr-un cadavru ambulant de organe.Lista va ajunge in mainile miliardarilor internationali si astfel posesorii de card se transforma in rezervele de organe are celor bogati.Clanurile mafiote care se ocupa cu trafic de organe se vor aseza in orasul tau,familia,prietenii colegii nu vor mai fi in siguranta.Daca esti compatibil cu vreun evreu miliardar, vei fi accidentat de ,,cine trebuie'' ca sa intri in moarte clinica si medicul chirurg te va hacui ca pe mielul de paste pentru un banut in plus,organele tale vor ajunge pe la ,,smecheri de smecheri'' iar ai tai nu au ce sa faca.

Cei care vor lua cardul pot fi catalogati deja morti.Schema politica va reusi sa abuzeze de prostia omeneasca, si iata dragii mei misei cum nimeni nu face nimic de frica putorilor de la putere.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deacord ca omul sa plateasca pentru cardul ala. Ar trebui sa se dea gratis precum se face in alte tari.

 

In ceea ce priveste chestia cu organele si toate scenariile alea grotesti, mi se par paranoice rau.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deacord ca omul sa plateasca pentru cardul ala. Ar trebui sa se dea gratis precum se face in alte tari.

 

In ceea ce priveste chestia cu organele si toate scenariile alea grotesti, mi se par paranoice rau.

 

Exista in alte tari, dar in jungla de beton romaneasca totul e posibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca va fi ceva la ordinea zilei insa odata ce informatiile astea devin accesibile pentru cine poate profita, posibilitatea exista. Si ne intoarcem la cea mai celebra lege a lui Murphy.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi poate omul sa mearga in India unde-si vad aia organele dispensabile ca sa aiba cu ce sa-si hraneasca copii. La preturi de nimic. Daca se doresc organe indispensabile care necesita ca donatorul sa fie decedat, atunci exista China si alte tari care le "recolteaza" de la detinutii executati, fara acordul lor sau al familiilor. La preturi mult mai mici decat ar cere un spital din occident. Deci nu cred eu ca exista intradevar pericolul real ca multi-milionarii sa finanteze vreun epidemic occidental de "accidentari" din astea care s-ar solda cu moartea clinica, urmate de furtul de organe.

Din nefericire, atat timp cat exista lumea a treia, occidentul este relativ safe de altfel de posibilitati sau probabilitati.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, si noi nu suntem lumea a 3-a cumva?La ce e prin tara noastra nu as zice altceva....au vandut toata industria tarii si acum vand organele romanilor fara pic de gandire.Oamenii se duc si iau cardul fara a avea h abar pe unde se duc informatiile lor.In india sunt 1 miliard de oameni, ar costa mult aceste carduri in india foarte multi nu le-ar lua.Si de ce ar vrea cineva din Romania sa se duca sa ,,accidenteze'' pe cineva in India cand poate ,,accidenta'' aici la noi?

 

La cata coruptie e la noi, oricine ar accepta sa trimita baza de date pe undeva prin strainatate.Si de acolo poate face turul lumii.Nu mai fiti pacaliti de porcovanii de la putere ca e sigura treaba.E schema politica de mare amploare, sa ia banii si organele pacalitilor.In orice chestie care apare,pui raul in fata.

 

Fortele din afara incearca sa distruga Romania prin putorile de la putere.Industria, resursele vandute, invatamantul si spitalele facute praf.Cad scoli si spitale si deputatul X isi cumpara un Aston Martin.Se vrea forta de munca de la fraierii europei.Distrugerea invatamantului = lucratori de santier, vanzatori de shaorme si multe altele.

 

Bine aia care lucreaza ca restul pleaca la cules de portofele prin lume.

Editat de tmordred
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ciudat ca inca mai zvacneste naivitatea in unele persoane, de genul ''nu e posibil asa ceva'', ''nu ar face ei asa ceva'', ''oamenii nu pot fi chiar atat de diabolici...'' Cand ni se face constant demonstratia cum ca au fost si sunt in continuare asemenea specimene. Nu e nevoie de multi ci de cativa in functiile potrivite.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ciudat ca inca mai zvacneste naivitatea in unele persoane, de genul ''nu e posibil asa ceva'', ''nu ar face ei asa ceva'', ''oamenii nu pot fi chiar atat de diabolici...'' Cand ni se face constant demonstratia cum ca au fost si sunt in continuare asemenea specimene. Nu e nevoie de multi ci de cativa in functiile potrivite.

Finnian, nu e vorba de naivitate, ci de common sense. Eu cred sunt una din cele mai pesimiste, pragmatice si realiste persoane pe care le-ai intalni vreodata. Pot sa bag in depresie si o lamaie. DAR, totusi nu vad absolut tot intr-o lumina negativa, nu traiesc zi de zi cu tot felul de paranoi in minte, nu vad rahat, mizerie, pericol, crime, conspiratii, etc la orice pas. Nici nu le neg existenta dar nici nu vad lumea asa neagra precum mi-ai lasat impresia ca o vezi tu.

Sincer, numai asta citesc in topicurile si mesajele tale. E extenuant dpdv mental si emotional, sa-ti cittesc mesajele, pentru ca din ele reiese numai pesimism, negativitate, fatalitate, atitudine catastrofala, teama, panica, indignare despre lume, viata, planeta etc. Mult prea multa negativitate.

Credeam ca eu sunt o persoana negativa, dar crede-ma, tu ma pui la colt.

 

Inteleg ca esti o persoana careia ii pasa de diverse, care gandeste mult, inteligenta, care doreste sa se implice si sa deschida ochii oamenilor spre multe chestii, dar totusi, putina pozitivitate si optimism nu strica. Nu stiu de ce am impresia dar te concentrezi numai si numai pe negativ. Parca il cauti intetionat, parca te alimentezi cu energie negativa si scenarii catastrofale. It's depressing.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai perceput asta ca pe un atac; din partea mea era mirare, atata tot. Poate nu a sunat cum trebuie.

Stiu foarte bine ca nu prea am ce discuta in sensul asta decat cu cei 2-3 care au avut interesul sa se documenteze. In rest, atrag etichetele cliseistice ca o fasie de prins muste. Nu din partea ta, nu am spus asta, ci in general, dar pana la urma tot acolo se ajunge. Nu-i nicio paguba, mi-am asumat riscul asta cand am inceput sa abordez teme serioase.

Probabil ar trebui sa dau si sursele pentru a nu mai lasa impresia ca fac afirmatii nefondate.

Chiar, ce idee buna.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×